A comment:com hasábjain nem egyszer estünk már neki a különböző vetélkedőknek, kritizáltuk a Párbajt és a Széfet is, ez utóbbit nem is egyszer, és nem is túl kesztyűs kézzel, de valahol ez a dolgunk (itt, itt, itt, itt és itt írtunk a malőrökről). A fair play jegyében viszont mindenképpen szerettünk volna lehetőséget biztosítani a másik oldalnak is, mert azt remélem mindenki sejti, hogy annyira nem esik jól nekik, ha cseszegetjük őket. Vadon Jánossal, a Széf kérdésszerkesztőjével, és Kerényi Péterrel, a televíziós kvízműsorok veteránjával beszélgettünk.
Kerényi Péter 37 éve dolgozik a szakmában, először történelmi és politikai kérdéseket írt Egri János Aki mer, az nyer című műsorának, majd itt lett belőle szerkesztő is. Vágó István régi harcostársa, a népszerű műsorvezető első kvízműsora óta együtt dolgoznak, legutóbb például a Párbajban. A kérdésszerkesztésről akár reggelig is tudna mesélni, de a legfontosabbnak azt tartja, hogy egy kérdés nem attól kérdés, mert kérdőjel van a végén. "A mi dolgunk valahol még mindig az, hogy megpróbáljunk ismeretet terjeszteni, bár ez egyre nehezebb. És ha ez nem lenne elég, akkor ott van még az a szempont is, hogy a vetélkedő egy tévéműsor, amit el kell adni. Hiába jó a kérdésem, ha senki nem tudja rá a választ és kiesik az első körben, vagy éppen ellenkezőleg: annyira egyszerűek, hogy mindegyiket kapásból megválaszolják. Ez nem jó tévé, ahogy az amerikaiak mondják."
A tévés kvízműsorokba bekerülő kérdéseket az adott szakterületen (sport, irodalom, stb.) alapos ismeretekkel rendelkező kérdésszerző írja meg, majd benyújtja őket a szerkesztőnek, három olyan, egymástól független forrást megnevezve, melyek minden kétséget kizáróan bizonyítják a kérdés helyességét. Kerényi évek óta ugyanazokkal a szerzőkkel dolgozik, akikben feltétlenül megbízik, de ugyanúgy leellenőrzi a kérdéseiket, mint korábban - ha az adásba egy hibás kérdés kerül be, az nemcsak a szerzőnek, de a szerkesztőnek is kellemetlen.
"A Milliomosban fordult elő egyszer, hogy a játékos húszmilliónál megállt, mert olyan kérdést kapott, amiben nem volt biztos, és nem akart kockáztatni. Versenyen kívül megjelölte a jó választ, azt, hogy Gavrilo Princip tüdőbajban halt meg. Másnap számos levelet, telefont kaptunk, hogy nem igaz, mert csonttuberkulózisban halt meg, aminek a rövidítése szintén TBC, de nem egyenlő a tüdőbajjal. A kérdésíró ebben az esetben szerintem csak abban hibázott, hogy a forrásokból kapott információt leegyszerűsítette, akaratán kívül ezzel rossz választ kreálva. Ha a játékos ezzel nyer 40 milliót, nagyon kínos lett volna számunkra."
Kerényi Péter nem hiszi, hogy lenne akár csak egy olyan enciklopédia, lexikon, vagy adatbázis, ami megfellebbezhetetlen forrásként szolgálhatna. "Ha mindenképpen meg kell nevezzek egy forrást, akkor az Encyclopedia Britannicát választanám, és biztos vagyok abban, hogy amit keresek benne, arra jó választ is kapok, de ha teszem azt, a Nagy francia forradalomról kéne információ, akkor inkább a Larousse-t választanám, és ha Kádár János életéből választottunk kérdést, akkor pedig valamelyik magyar nagylexikont."
A kérdések összeállításánál arra is kell ügyelni, hogy bizonyos témaköröknek egyszerűen lejárhat a szavatossága: a kérdések megírásuk után bekerülnek egy adatbázisba, és nem biztos, hogy azonnal felhasználják őket - és akkor arról még nem is beszéltünk, hogy a műsorok felvételei bizonyos esetben akár hetekkel-hónapokkal korábban történnek, mint ahogy azok adásba kerülnek: "Mi van akkor, ha beengedek egy kérdést most arról, hogy hány olimpiai pontot szereztek a magyar versenyzők a téli olimpiák történetében, és valami isteni csoda folytán februárban a szám már nem igaz? Ebből a megfontolásból nem került be az adatbázisunkba kérdés II. János Pál pápáról élete utolsó éveiben, mert nem kockáztathattam meg, hogy miközben Vágó Pista jelen időben beszél róla, ő előző este elhunyt."
Vadon János, a Kalandra fal! és a Celeb vagyok, ments ki innen! című vetélkedők műsorvezetése és a Klassz FM reggeli műsora mellett a Széf kérdésszerkesztője, egészen a műsor kezdete óta. Egri János Lehet egy kérdéssel több? című műsora óta néz vetélkedőket, de a Széf az első kvízműsoros munkája a kamera másik oldalán, és dolgozik a Legyen ön is milliomos! stábjában, Fábry Sándor keze alá. A Széf szerinte abban különbözik leginkább a többi vetélkedőtől, hogy nem egy klasszikus, tudás alapú kvízműsor, hanem egy talkshow találkozása a klasszikus recepttel:
"A játékos egyszerre csak egy választ lát a képernyőn, aminek akkor is hitelesnek kell tűnnie, ha éppen az a hamis, és nincs viszonyítási alap, mint pl. a Legyen Ön is milliomosnál. Amiben a Széf még különbözik a hasonló műfajú műsoroktól, hogy nálunk sokszor a kérdésfeltevés is szórakoztató. Az alap elvárás egy Széf kérdéssorral kapcsolatban az, hogy a játékos ne tudja, csak tudni vélje a jó válaszokat, mert ez generál izgalmas, szórakoztató játékot. Nagyon fontos tehát, hogy tudjanak beszélni a témáról, ha egy kérdés láttán lefagynak, az senkinek sem jó."
A kérdésekért a Széf esetében is alapvetően az írók felelnek, de benyújtásuk után a szerkesztők és a főszerkesztő is leellenőrzi őket a megadott forrásokból, melyek között a Wikipedia például nem szerepel. "Olyan általánosan elfogadott és használt támpontokban, mint pl. a Révay Nagy Lexikon, vagy a Magyar Értelmező Kéziszótár nem szoktunk kételkedni, ellenben pl. a magánszemélyek által létrehozott internetes oldalakkal. De speciális kérdésekben akár az MTA-ig, vagy a szakterületben érintett egyetemi tanszékekig is elmegyünk. Elhiheti mindenki, nem hiányzik nekünk sem a balhé, sem a játékosokkal, sem magunkkal nem akarunk kiszúrni azzal, hogy egy kérdést hanyagul ellenőrzünk le."
Vadon eddig 3398 kérdést szerkesztett be a játékba, és ennek többszörösét ellenőrizte le. Szerinte az ideális természetesen az lenne, ha soha nem csúsznának be gikszerek, és ezekért nem feszítenék keresztre őket a sajtóban. "Emberek vagyunk mi is, még ha azt is várják tőlünk sokan, hogy gépek legyünk, szóval a tévedés sajnos benne van a pakliban. Ugyanakkor tudni kell, hogy ezekért vállaljuk is a felelősséget, és ha egy játékos miattunk, értsd, egy hibás kérdés miatt esik ki a játékból, annak új lehetőséget biztosítunk egy másik etapban. De erre még szerencsére nem volt példa."
A kedves olvasókat most közös elmélkedésre hívnánk, mi lenne a jó megoldás arra, hogy soha ne legyenek helytelen kérdések és válaszok egy kvízműsorban? A kommentekben várjuk a javaslatokat.
Az utolsó 100 komment: