Azt valószínűleg minden hozzám hasonló Trónok harca-rajongó tudja, hogy a horvátországi Dubrovnikban és a környékbeli tengerparti sziklákon vették fel kedvenc tévésorozatuk Királyvárban játszódó jeleneteit. De vajon azt is tudják a rajongók, hogy az első évadban még Málta erődítményei és parkjai helyettesítették a westerosi Hét Királyság fővárosát? Itt fejezték le Ned Starkot, itt volt kisujj kuplerája, és a káprázatos szépségű tengerparti sziklaszirtnél, az Azúr ablaknál vette fel a stáb Daenerys és Khal Drogo véres-belezős menyegzőjét - mi pedig végigjártuk az összes tévében látott, kultikus helyszínt.
Málta több szempontból is ideális helyszín volt az HBO stábjának az első évad forgatása alatt. A félmilliós lakosú szigetcsoport mindig is stratégiai fontosságú Földközi-tengeri kikötőnek számított Európa és Afrika között félúton, nem véletlen, hogy a föníciaiak, a karthágóiak, a rómaiak, az arabok, a normannok, a Jeruzsálemből elűzött ispotályos lovagok, Napóleon seregei és a britek is megvetették itt a lábukat, hogy templomok és erődök sorát húzzák fel a kikötőkben - ezeket a helyeket az 1925-ös Sons of the Sea óta előszeretettel használják forgatási helyszínnek a filmesek. Máltán ráadásul 1964-ben egy komplett filmstúdió is felépült, az itteni szakemberek pedig olyan szuperprodukciókban működtek közre a Trónok harcán túl, mint a Trója, a Gladiátor, a Nagy Sándor, A kincses sziget kalózai, a Popeye, a Monte Christo grófja, a Z világháború, a München és A tengernél, Brad Pitt és Angelina Jolie pedig annyira megszerették a az itteni munkáik során Máltát, hogy a nászútjukat is itt töltötték (a filmes helyszínekről ebben az Index-cikkben írtunk részletesen).
A Trónok harca első évadának legemlékezetesebb jelenetét, Ned Stark lefejezését például Fort Manoel kápolnájánál vették fel, az azonos nevű szigeten, ahol a máltai lovagok építettek erődöt az 1700-as évek elején. Ezt az épületet könnyű felismerni a jellegzetes, kétszintes boltíves árkádsoráról.
Az első évad 9. részében látott lefejezős jelenet egyik érdekessége, hogy a hóhércsuklya alatt egy magyar kaszkadőr, Berecz Ferenc vigyorgott. A másik egy ide kötődő kísértethistória a fej nélküli Fekete Lovagról: őt Málta második világháborús bombázása után látták többen is kísérteni a Manoel erődben. A helyi legendák szerint a Fekete lovag csak azután hagyta abba a kísértetjárást, hogy a régészek feltárták a templom alatti kriptát, és ott észrevették, hogy a lovag sírja megrongálódott, a csontjai pedig szanaszét szóródtak. Miután renoválták a kriptát és a kápolnát, a keresztes vitéz szelleme is megnyugodott, és nem kísértett többet.
Egy másik híres erődváros, Mdina is szerepelt a Trónok harcában. Málta egykori fővárosát még az arab hódítás idején neveztek el Medinának, azaz erődített városnak, amit később a bizánciak, a normannok és a máltai lovagok is elfoglaltak, de nem ekresztelték soha át. Mdina egy Dubrovnikhoz kísértetiesen hasonló, tipikus mediterrán óváros, ahol több ismerős helyszínt is találhatnak a Trónok harca rajongók. Például a szűk sétáló utcák labirintusába vezető, oroszlános kaput:
Itt lovagolt be Királyvárba az első évad 3. epizódjában Catelyn Stark és Ser Rodrick Cassell, amikor Ned hosszas vívódás után végül elfogadta a részeges Robert királytól a Király Segítője címet és persze az azzal járó idegőrlő feladatokat.
Mdina utcalabirintusában található az az épület is, amit Kisujj kuplerájának használt az HBO stábja. Itt vették körbe a szőke Baratheon-hercegek valódi apja után nyomozó Ned Starkot a vörös páncélos Lannsiter-katonák, és itt párbajozott Sean Bean Nikolaj Coster-Waldauval az első évad ötödik részében.
A jelenetnek több magyar vonatkozása is van. Jaime Lannisternek, azaz Nikolaj Coster-Waldaunak itt is ugyanaz a magyar kaszkadőr, Párdányi Domonkos volt a dublőre, akivel már a Mennyei királyságban is együtt dolgozott. Párdányinak azonban itt nem sok dolga volt, mert Coster-Waldau nagyon jól vív és lovagol, ráadásul szeret minden jelenetet maga megcsinálni. Sokkal több munkája volt viszont ebben a jelenetben Szabó Gáspárnak, mert Sean Ban nem szeret különösebben fegyverrel harcolni, viszont mindig szívesen iszik együtt a színészeket helyettesítő kaszkadőrökkel.
A jelenet végén Ned Starkot szintén egy magyar kaszkadőr, a Lannister-katonának beöltöztetett Kovács Géza szúrta lábon (őt legutóbb a Satr Wars 7-ben láthattuk rohamosztagosként). A pontos helyszín a mdinai Piazza Mesquita volt, amit bárki felkereshet, aki Máltán jár: kis terecske csak annyiban különbözik a sorozatban látottaktól, hogy nincs homokkal felszórva, és nem lógnak fürtökben a kéjhölgyek az erkélyen.
Máltát pont azért szeretik a filmesek, amiért Magyarországot: míg Budapest kiválóan helyettesíti Berlint, Párizst és Moszkvát, Valletta belvárosa vagy Gozo szigete simán lehet Dél-Franciaország, Izrael vagy valamelyik arab ország. És akkor még nem is beszéltünk a kitalált világokról: míg Málta sárga mészkőből épített kikötői erődjei és palotái gond nélkül eladhatók Királyvárnak, a néhány kilométerrel odébb lévő tengerparti sziklái már civilizált Westerostól keletre fekvő, barbár kontinenst, Essost helyettesítették a Trónok harcában.
Khal Drogo és a közönségkedvenc Daenerys Targaryen esküvőjét például Málta egyik legnépszerűbb turistalátványosságánál, az Azúr ablaknak nevezett sziklánál vette fel az HBO. Természetesen egy seregnyi dothraki viseletbe öltöztetett statisztával.
A Trónok harca-rajongók jól tudják: nincs dothraki esküvő véres párbajok és minimum három hulla nélkül. A kiontott belű barbár harcost a széria nyitóepizódjában Kovács Géza alakította, akinek a megfelelő pillanatban szétnyílt a páncélja, és a mögé helyezett tasakból látványosan kifolyt a korábban gondosan belepakolt, véres műbél.
Máltai útitársaimmal, többek között a Trónok harca-rajongó, VIVA tévés Iszak Eszterrel megpróbáltuk feleleveníteni a magyar kaszkadőrökkel leforgatott esküvői jelenetet. Én hősiesen magamra vállaltam a kiontott belő dothraki harcos szerepét:
Málta eddig is kedvelt úticél volt a magyarok körében, mivel itt februártól novemberig jó idő van (nem is beszélve arról, hogy sok fiatal inkább itt vállal pincér vagy londiner melót, mint az esős Nagy-Britannia hoteljeiben). A Máltai Turisztikai Hivatal most azt reméli, hogy a tunéziai Star Wars-forgatási helyszínekhez hasonlóan a Trónok harca helyszíneit is csapatostul fogják felkeresni George R. R. Martin regényfolyamának rajongói. Ehhez idén nyárra egy okostelefonos appot is kifejlesztenek majd, ami nagy segítség lesz majd a fanoknak. Nem kell napokat elölteni azzal, hogy kockáról kockára újranézzük az 1. évadot, és feltúrjuk mellé az összes online máltai útibeszámolót a pontos helyszínekért, mert a készülékünk fogja jelezni: ha ide állsz, pont azt fogod látni, amit Ned Stark, mielőtt elvesztette volna a fejét.
Frederick Zoller 2016.04.16. 09:01:34
tibor84 2016.04.16. 11:08:05
Fedor · http://fedor.blog.hu/ 2016.04.18. 17:46:34