A Harry Potter-filmek mellett a Trónok harca kaszkadőrgárdája, köztük nyolc magyar is Screen Actor Guild-díjat kapott az amerikai színészek céhétől. A húsz fős csapat kaszkadőr koordinátora, Párdányi Domonkos nem először szerepelt kardozós szuperprodukcióban: a Trójában Brad Pitt dublőre volt, a Mennyei királyságban pedig Nikolaj Coster-Waldaut helyettesítette, akit így már régi ismerősként láthatott viszont a Trónok harca forgatásán. A SAG-díjas Párdányi (az első képen jobbra, vörös Lannister-vértben) épp a Die Hard 5 magyarországi forgatásának kaszkadőrpróbáit készítette elő, amikor telefonon faggattuk kedvenc HBO-sorozatunk kulisszatitkairól.
A SAG Award az 1933-ban megalapított Screen Actors Guild, azaz az amerikai színészek szakszervezetének díja, amit 1995 óta osztanak ki mozifilmes és tévés kategóriákban a színészeknek. Kaszkadőrcsapatoknak járó SAG-díj viszont csak 2007 óta létezik: az elsőt a Bourne-ultimátum mozifilm és a 24 című tévésorozat kaszkadőrei nyerték. Tavaly az Eredet és a True Blood győzött, most pedig a Harry Potter és a Halál ereklyéi nyert a Trónok harca mellett. Tévés kategóriában egyébként idén a Dexter, a Southland, a Spartacus és a True Blood kaszkadőrcsapata is esélyes volt a SAG-díra.
Csapatként nyertétek meg a SAG-díjat, kinek a vitrinjébe kerül ilyenkor a szobor?
Nem kapunk szobrot, ez nem egy Oscar-gála. Elismerő oklevelet vagy plakettet persze mindenképpen küld majd a színészek szövetsége, de nekünk már maga a SAG-díj ténye is óriási szakmai elismerés. Főleg hogy magyar kaszkadőrök még nem kaptak ilyet, így ez a díj most jó nemzetközi hírverés lesz. Lehet, hogy valaki pont emiatt fogja külföldi munkához hívni a csapatunkat.
Na nem mintha eddig nem hívtak volna titeket: 2004-ben pont Brad Pitt dublőreként nyilatkoztál az Indexnek. Akkor azt mondtad, a cseheket jobban szereti Hollywood.
Azóta szerencsére beelőztük Prágát. A filmtörvény, a budapesti stúdiók és a profi stábtagok miatt szívesebben hozzák ide a nagy produkciókat. A 47 Roninban például olyan szintű munkát mutattunk be a fiúkkal, hogy a film kaszkadőr koordinátora felhívott a múlt héten azzal, el tudnám-e vinni a csapatot a 007 - Skyfall forgatására egy jelenethez. Nagy szívfájdalmam, hogy a Die Hard 5 miatt nem tudok mindkét helyen ott lenni. A csapatomból azért biztosan ki fog menni néhány srác a Bond-filmhez Angliába, én meg márciusban kezdek itthon Bruce Williséknél, a verekedések és autós üldözések kidolgozásával.
A Trójában Brad Pittel gyakoroltad a vívást és a lovas dublőre voltál. A Trónok harca szereplői közül ki jutott neked?
Jaime Lannister, azaz Nikolaj Coster-Waldau kaszkadőr dublőre voltam. Nikolaj nagyon ügyes színész, már a Mennyei királyság idején is jól vívott és lovagolt. Az pedig külön vicces, hogy ott is én voltam a dublőre, mert nagyon hasonlítunk egymásra. Egyforma a magasságunk, ugyanolyan a hajunk, pont olyanok vagyunk, mint a Shrekben a szőke herceg. Nikolajt amúgy nem kellett sokszor helyettesítenem a Trónok harcában, mert ő az a fajta színész, aki maga szeret megcsinálni minden akciójelenetet.
Sean Bean is ilyen?
Dehogy, pont az ellenkezője. Neki a kollégám, Szabó Gáspár volt a dublőre. Nagyon oda kellett tennie magát, Eddard Stark és Jaime Lannister párbajában is végig ő vívott Nedként, mert Sean Bean nem nagyon kedveli a testmozgást. Viszont nagyon jókat lehet vele inni a forgatások után.
Nem ragadt rá semmi a Gyűrűk Ura vívójeleneteiből?
Ő szinte mindig átengedi az akciójeleneteit a dublőreinek. Ezt el kell fogadnunk: vannak olyan színészek, akik nem szívesen verekszenek, mások viszont kifejezetten élvezik. Ráadásul Sean Bean szinte mindig meghal (ezúttal Berecz Ferenc kollégám fejezte le), nem csoda, hogy csak olyan akciójeleneteket csinál meg, amiket tényleg nagyon muszáj.
Ugyanakkor egy elszánt, profi színész, aki a próbákon mindig szerencsétlenkedik, aztán amikor felvétel van, megtáltosodik, és a kameráknak már teljesen profin megcsinál mindent. És emellett még közvetlen is, igazi haver, akivel be lehet rúgni este a szálloda bárjában, hétvégén meg együtt dülöngélünk a diszkóban. Nikolaj az, aki még ugyanígy viselkedik a színészek közül. Ők ketten pont nem azok a sztárok, akik lenyomják a jeleneteiket és azonnal elvonulnak a lakókocsijaikba. Általában az a tapasztalatom, hogy minél jobb és elismertebb egy színész, annál hétköznapibb és emberibb a stáb jelentős részét kitevő „köznéppel”, azaz velünk. A fiatal, feltörekvő sztárok között viszont sokan beképzeltek és bunkók, ők ezzel palástolják, hogy egyáltalán nem biztosak önmagukban.
Spoilerezhetsz már a második évadról?
Attól függ. Mire vagy kíváncsi?
Ti is ott voltatok tavaly ősszel a Királyvárnak berendezett Dubrovniki erődben?
Nem, mi nem mentünk Horvátországba, mert pont azzal párhuzamosan zajlott egy másik királyvári forgatás Belfastban. Ott egy bányató partján építették fel King's Landinget, és azt a jelenetet vettük fel, amikor Stannis Baratheon serege megindítja az ostromot. Izlandon is volt még két hét forgatás, ott vették fel azokat a részeket, amikor az Éjjeli Őrség átmegy a Falon túli vadakhoz.
Mennyi időt töltöttetek az első évad forgatásán?
Nagyjából négy hónapot, szeptembertől decemberig, belfasti és máltai helyszíneken. Néhány srác már augusztusban kiment a forgatásra, én csak később csatlakoztam.
Milyen jelenetekben láthattunk magyarokat?
Kaszkadőr koordinátorként én dolgoztam ki például Bronn mozdulatait a Ser Vardis elleni harchoz, Sasfészek kastélyának kútjánál. Ez egyébként egy belfasti jelenet volt, Szabó Gáspár barátom látható a páncél alatt. Itt én lettem volna Bronn dublőre, de végül csak a koreográfiát tanítottam be, mert az éles felvétel idején már Máltán forgattuk a másik stábbal a dothrakiak jeleneteit.
Lengyel Balázs kollégám volt Ser Jorah páncéljában, amikor a lovag összecsapott Quothóval a másik kontinensen, bár ezt a jelenetet végül nagyon megvágták. Ennél sokkal hosszabbat koreografáltunk.
Ki a kedvenc szereplőd? Jaime Lannistert nem ér mondani!
Akkor Ser Jorah Mormont, mert ő még a pokolban is igazi gentleman. Ráadásul az őt játsszó színész, Iain Glen az életben is pont ilyen, a Quotho elleni párbaja miatt sokat dolgoztam vele. De Tyrion, a törpe is marha jó karakter. Szerintem mindenkinek ő a nagy kedvence, mert mindig van valami trükkje vagy meglepetése.
Úgy tudom, Mirri Maz Duur elégetésére vagy szakmai szempontból a legbüszkébb.
Így van, mert ebben a Máltán felvett jelenetben CGI nélkül kellett mindennek úgy lángolnia, hogy az hihető legyen a nézőnek. Mirri Maz Duurt egy angol kaszkadőrlány helyettesítette, neki kellett úgy tennie, mintha kikötözték volna egy totemoszlophoz. Daenerys testdublőre Gavalda Kinga volt, neki kellett besétálni mezítláb a tűzbe, amihez sokat kellett trükközni a kameraszögekkel, mert azok a tűzgyűrűk természetesen valódiak voltak. Még Kinga ruháját is meggyújtottuk, amihez mindent alaposan meg kellett terveznem előre: speciális anyagokkal előkészíteni a kosztümöt és a csupasz bőrét, de úgy, hogy ezekből a néző semmit se vegyen észre. Ez a jelenet technikailag igen komoly és veszélyes kihívás volt, ezért is szerettem annyira.
De ha ilyen stresszes a kaszkadőrélet, miért választottad pont ezt?
Az apámtól, Párdányi Miklóstól örököltem a szakmát, mert rajta keresztül már gyerekkorom óta ismertem a külföldön is dolgozó magyar kaszkadőröket. Még a gimnázium alatt, 16 évesen csináltam az első kaszkadőrmunkámat: 91-ben nyári melóként a Vidámparkban egy western show-ban dolgoztam. Először csak mint lovász, de aztán beálltam a kaszkadőrök közé is, megtetszett, ahogy lovagolnak, verekszenek meg leesnek a háztetőkről. Még ugyanebben az évben, egy tévésorozattal indult el a filmes kaszkadőrködésem.
Ez volt a Szomszédok, a híres biciklis eséseddel, ugye?
Igen, bár az már 95-ben volt. Egy kicsit ott meg is torpant a kaszkadőr-karrierem: abban a balesetben arra hajlott a könyököm, amerre nem is lett volna szabad. Három hónapig meg sem tudtam mozdítani a karomat.
Ilyeneken persze mindenkin átesik. De nem szabad elfelejteni, hogy a kaszkadőrködés lényege pont nem az, hogy a dublőr törje el minden csontját a színész helyett, hanem az, hogy veszélyesnek tűnő akciójeleneteket készítsünk, anélkül, hogy bárki megsérülne benne. Az igazán jó kaszkadőröknek kevés balesete van.
A 95-ös baleset óta azért márt szereztél rutint a járműves kaszkadőrködésben is, ugye?
Persze, mivel nagyon fontos, hogy a magyar kaszkadőröket ne csak vívni meg lovagolni hívják a nagy produkciókhoz. A saját csapatomat is direkt úgy válogattam össze, hogy all round stuntmanként mindenben jók legyünk, és ne csak fantasyt, hanem bármilyen műfajt be tudjunk vállalni. A Hellboy 2 óta együtt dolgozunk, a Season of the Witch után a Rítusban már autóztunk, az Adósságban pedig lövöldöztünk is, úgyhogy tényleg nem csak kardot lengetni tudunk.
Ennyi meló mellett el tudtad olvasni George R. R. Martin regényeit?
Már megvettem párat, de sajnos még nem volt időm elolvasni őket, így a sztorit is csak a forgatókönyvekből ismerem. Kaszkadőrcsapatot menedzselni sokkal keményebb dolog, mint ugrani, esni és verekedni, mert itt már nem elég jó kaszkadőrnek lenni, el is kell érni, hogy ezt megmutathasd a filmeseknek.
A SAG-díjas kaszkadőrök hivatalos névsora:
Asen Asenov
Ferenc Berecz
Talila Craig
Matt Da Silva
Balázs Farkas
Dave Fisher
Richard Hansen
Paul Jennings
László Kósa
Géza Kovács
Norbert Kovács
Balazs Lengyel
Paul Lowe
Lubomir Misak
Brian Nickels
James O'Donnell
Domonkos Pardanyi
Buster Reeves
Amie Stephenson
Gáspár Szabó
Az utolsó 100 komment: