Tegnap este véget ért az év egyik legkellemesebb meglepetésének bizonyuló Éden hotel, a Viasat3 történetének egyik legköltségesebb produkciója. Furcsa valóságshow volt ez, legalábbis a műfaj Való világon és a Big Brother hazai változatán szocializálódott rajongóinak mindenképp, mert a megszokott sms-szavazásos műsorokkal és a magukat a tévénézőknek illegető szereplőkkel ellentétben itt az volt a lényeg, hogyan jönnek ki egymással a játékosok - a fődíj sorsáról nem a csepeli mosónő, hanem a kiesett játékosok döntöttek.
Más, szerencsésebb tévés piacokon ez a formátum már évek óta ismert, ezt szeretik jobban, ez az izgalmasabb, mert a VV Alekoszoknak nem kell elbaszott monológot nyomniuk részegen a kamerába sms-szavazatokért haknizva, nem mindegy, mikor és hogyan tolják a másik hátába a kést, mert minden tettnek, szónak súlya van, ott és akkor, amikor az események történnek.
Az Éden hotel szabálya egyszerű volt: összezárnak tíz facér csajt és pasit, négynaponta pedig tartanak egy párválasztó ceremóniát, és akinek nincs párja, az mehet haza. Az ezt megelőző napokban a lakók kapnak feladatokat, védettséget, jutalmat, azaz minden olyasmit, amit bármelyik más, ilyen rendszerű műsorban szoktak - no meg újabb vendégeket, akiknek az a célja, hogy beférkőzzenek a régiek bizalmába, és bent maradjanak a hotelben a hét végére, bármi áron. A végére maradnak ketten, a fődíj 25 millió, amit vagy vagy egy pár felez el, vagy csak az egyik játékos kap meg. Az utóbbi esetben a másik nem kap semmit.
A tegnapi döntőben akkor szabadult el az önérzet és felháborodás, amikor az egyik játékos (Kristóf) elérve a vízválasztónak számító 12,5 millió forintot, ledobta a Hűség Arany Gömbjét, és elvitte a pénzt, párja, Alíz meg ott állt egy vas nélkül, és nézett csodálkozva maga elé, hogy engem itten átbasztak. Át, persze. Ez egy játék, aminek az a lényege, hogy a végén 12,5 millió forinttal gazdagabb legyen a nyertes. Kristófnak mennyije is van? 12,5 milliója. Teljesítette a feladatot? Igen. Akkor miről beszélünk?
Lehet vitatni persze, hogy miért nem 15, 20 vagy éppen 22,5 milliónál szállt ki a dologból Kristóf, de minek. A maximális nyeremény, ami "tisztességgel" meg lehet nyerni, az 12,5 millió. Ő ennyiért jött, ezt akarta elvinni, és el is vitte, nagyon helyesen, nem foglalkozott érzelmekkel, hanem nyert. Úgy, ahogy ebben a játékban száz százalékosan lehet nyerni. Miért tett volna fel ennyi pénzt egy 48 napos ismeretségre alapozva? Miért bízott volna meg Alízban?
A döntő utáni netes megnyilatkozások nagy része negatív tartalmú volt, Kristófot többek között gerinctelen patkánynak és hazug nyikhajnak titulálták, számon kérték rajta az adott szót és más, a játékban irreleváns tényezőket, mert vagy nem értik meg ennek a valóban kegyetlen valóságshow-nak a lényegét, vagy csak nem mernek magukba nézni, és bevallani, hogy ők is eldobták volna a gömböt. Ha pedig nem dobták volna el, akkor ez a játék nem nekik való.
Iszonyú furcsa látni, micsoda érzelmi hullámokat képes vetni egy szimpla tévéműsor a magyar nézők körében, legyen az a Való világ, vagy az Éden hotel. Mi még valahogy nem tudunk elvonatkoztatni a tévében látottaktól, és a játékosok valós énjét azonosítjuk azzal, ami a képernyőről lejön - ez pedig hatalmas naivitásra vall. Most mindenki azt hiszi, Alíz egy szubmisszív, halkszavú, könnyen irányítható, naiv lány, mert ilyennek állította be a műsor, ilyennek akarta látni a néző is. Ezt, kérem szépen, televíziózásnak hívják. Manipulálnak minket, az érzelmeinkre, a zsigereinkre hatnak, mi meg hagyjuk. Majd felnövünk, csak idő kérdése, de addig is: az Éden hotel csak egy játék volt.
Az utolsó 100 komment: