Mivel a Parlament ma hajnalban elfogadta a médiatörvényt, rendhagyó lapszemlét készítettünk. Összegyűjtöttük, mely médium hogyan fogadta a törvényt. A lista még nem teljes, várjuk a kiegészítéseket.
- Népszabadság: Az új médiahatóságnak üzenjük: Nem vagyunk az alattvalóid! A Magyar Köztársaság elismeri és védi a sajtó szabadságát – áll az alkotmányban. Mostantól törvény írja felül e paragrafust. A köztársaság továbbra is elismeri, de már nem védi a sajtószabadságot. A kormánypártok megszavazták a törvényt, amely politikusok megbízottjait hatalmazza fel arra, hogy a média bármely szereplőjének sorsa felől döntsön.
- Népszava: Küzdünk a sajtó szabadságáért. Igen, meg lehet próbálni - akár több-kevesebb sikerrel - elhallgattatni a szabad sajtót, a közszolgálati média leigázása után. De hosszabb távon ennek nem adunk sok esélyt. Egy normális újságíró nem harcolni akar, csak a munkáját végezni. De ha muszáj, hát muszáj - ameddig csak lehet, küzdünk a sajtó szabadságáért demokrata barátainkkal együtt.
- A Bors a médiacelebeket faggatta a médiatörvényről. Boros Lajos: Egyelőre nincs véleményem a törvényről. Bárdos András: Semmi értelme megpróbálni uralni a médiát. Ez 2011-ben amúgy is lehetetlen. Harsányi Levente: Bízom benne, hogy a jogalkotók úgy alakították a törvényt, hogy azt alkalmazni is lehessen. Friderikusz Sándor: Annyira távol állok tőle, hogy nem is olvastam a törvényt. A törvényről Vitray Tamás annak elfogadásáig nem kívánt beszélni. Szellő István, Till Attila, Vadon János, Vágó István pedig nem kívánta kommentálni a döntést. Rákóczi Ferenc szintén nem, ő visszavonta nyilatkozatát.
- A Blikk, a Magyar Nemzet, a Magyar Hírlap, a Metropol egyelőre csak tudósításban foglalkozott a médiatörvénnyel.
- Hírszerző: Meg kell mondjam, nagyon is botrányosnak tartom a kormány legújabb médiaügyi intézkedéseit. Elképesztő, hogy megszabják a „jó hírek” arányát. Hogy kétharmados többségükre, a sokat hivatkozott emberekre hivatkozva elbánnak a független újságírással.
- Kreatív: Fejes a sötétbe. Minősíthetetlen, hogy a törvénytervezetben olvasható javaslatok a mindenkori hatalmat olyan eszközökkel jogosítják fel, amelyek lehetővé teszik a sajtó diktatórikus felügyeletét.
- FN.hu: Térdre rogyhat a magyar sajtó. A médiaszolgáltatásokról és tömegkommunikációról szóló törvény betűi számunkra azt sugallják, hogy 2011 a rendteremtés éve lesz a médiában. Egy olyan rendteremtésé, ahol egyoldalúan hozott, nem egyértelmű játékszabályok érvényesek, és aki nem alkalmazkodik, könnyen a pályán kívül találhatja magát.
- Index: Sajtótörvénynek keresztbe tenni = MENŐ. 2010 december 21-én hajnalban a magyar országgyűlés elfogadta a médiaszolgáltatásokról és tömegkommunikációról szóló új törvényt. Ez az egyszerűen csak sajtótörvénynek nevezett izé valódi borzalom. Ahogy a Társaság a Szabadságjogkért még relatíve finoman fogalmaz, súlyosan sérti a véleménynyilvánítás szabadságát és a sajtó szabadságát.
- + A blogolók véleménye. Posztmédiaháborús trauma, 1998-ban rekedt társadalom- és médiakép bomlik ki médiatörvényből és a nyugdíjvitában megszólalók nyilatkozataiból. Nem fog működni.
Az utolsó 100 komment: