Először beszél őszintén a Bocuse d'Or döntőjén, Lyonban átélt érzelmeiről Széll Tamás, aki egy most bemutatásra kerülő dokumentumfilmben elmondja, mennyire nehéz volt lepleznie csalódottságát, és hogy örökre lesz benne egy rossz érzés a verseny miatt.
Folytatódik a TV Paprika Bocuse d’Or sorozata, amely a 2016-os európai győzelemtől a 2017-es lyoni döntőig tartó szakaszt mutatja be. Újabb szakmai titkok derülnek ki Széll Tamás felkészüléséről, láthatóak lesznek a legizgalmasabb lyoni pillanatok, amiket eddig csak a csapat tagjai élhettek át. A Bocuse d’Or – Lyon című dokumentumfilm a verseny ezernyi apró részletét is megmutatja: a felkészüléstől az ünneplésig, a nehézségektől a csalódásig.
Hogy hogyan készítette el a magyar csapat a bresse-i csirkét és hogyan zajlott a lyoni világdöntő, arról mi is sokat írtunk. Arról azonban ezidáig kevésbé volt szó, hogy indul-e harmadszorra is a szakácsversenyen az Onyx egykori séfje, és mennyire volt csalódott a verseny után. Utólag egyébként még érdekesebb végigkövetni a több hónapos felkészülést és Széll Tamás lelkiállapotát. Széll pontosan elmeséli, hogy érzi magát, mielőtt elindul az óra, és hogy miért az első tíz perc a legfontosabb az öt és fél órás versenyben.
Kálmán Emese és Müllner Dóra (Müllner & Kálmán Content Lab ) nagyon régóta forgat együtt Széll Tamással, és már több filmet készítettek róla. A mostani részeket több mint 12 óra forgatott anyagból rakták össze, és Széll itt vall először őszintén arról a csalódásról, amit átélt a verseny után. Mert mint mondja, mindenképp csalódás volt, hogy nem sikerült feljutni a dobogóra. Bár ott helyben nyilván azt hangsúlyozták, mekkora siker Magyarország számára a negyedik hely, de utólag, távol a tömegtől Széll Tamás elmondta, hogy nagyon rosszul élte meg a dolgot.
"Amikor bemondták, hogy megnyertük a legjobb hústálat, akkor éreztem, hogy megnyílik alattam a föld és zuhanok le a mélybe, az égő pokolba". Tudta, hogy különdíjat csak azoknak adnak, akik nincsenek dobogón, de kénytelen volt mosolyt erőltetni magára és viszonylag vidáman átvenni a díjat, hiszen ez mégiscsak egy szép eredmény. Utólag nem élte meg túl jól, hogy négy évet vett el az életéből a Bocuse d'Or. "
Négy év nagyon sok. Amikor más síelt, én csipesszel raktam a dolgokat a tányérra. Köszönöm szépen ez nekem elég volt, tudok találni magamnak más elfoglaltságot is. Én Lyonba a lában többet be nem teszem."
- utalt arra határozottan, hogy bár sokan ezt gondolják, ő biztos benne, hogy többet nem fog elindulni a Bocuse d'Or-on. Hozzátette, hogy most a saját üzletére szeretne koncentrálni, Szulló Szabinával, a csapatot vezető Hamvas Zoltánnal, és Szabó Kevin segítővel ugyanis nemrégen nyitották meg saját éttermüket a Hold utcai piacon, Stand 25 néven. (Amit az Index is kipróbált, a gulyáslevesről bővebben itt olvashat.) "Nem erőltetek semmit, majd meglátom mit dob a gép", - mondta el Széll Tamás, és hozzátette, nem az a céljuk, hogy rögtön három Michelin-csillagos éttermet nyissanak.
"Biztos vagyok benne, hogy egész életemben el fog kísérni, hogy innen egy szoborral jöhettem volna haza, és nem sikerült.
Nagyon szeretném megélni, hogy Magyarország a dobogóra kerüljön, még akkor is, ha nem én fogok állni azon a dobogón" - tette hozzá.
Az első rész egyébként nagyjából a felkészülésről szól, a második magáról a versenyről Lyonban, és az azt követő érzelmekről, a harmadik és negyedik részben pedig a főzésé a főszerep. A Bocuse d'Or-on is készített ételeket Széll Tamás és Szabó Kevin a kamarák előtt is megfőzik olyan formában, hogy az otthon is elkészíthető legyen. A harmadik részben például látható, hogyan készül a grillezett gombasaláta sült fokhagymapürével és körtével. Ez a Bocuse d'Or-on elkészített vegán főételnek volt az egyik része, és jelenleg is megkóstolható a Stand 25-ben. Ott még csontvelő is van hozzá, és az egyik legjobb étel az étlapon.
A negyedik rész pedig teljes egészében a bresse-i csirkéről szól: Széll Tamás részletesen elmeséli, hogy készítette a csirkét, és mivel némi utánajárással a bresse-i csirke itthon is beszerezhető, bárki el tudja otthon készíteni, ha szeretné kipróbálni, mi a különbség egy hagyományos bolti csirke, és legjobb francia csirke között. A verseny fő alapanyaga viszont nincs a Stand 25 bisztróban, méghozzá azért, mert itt csak magyar alapanyagokat használnak.
A négyrészes sorozatban megszólalnak a magyar Bocuse-csapat tagjai, szakmai tanácsadójuk, a három Michelin-csillagos Rasmus Kofoed, valamint Serge Vieira, az európai döntő zsűri tagja, Jerome Bocuse, a Bocuse d’Or elnöke és Joel Robuchon, a világ jelenleg legtöbb, mintegy harminc Michelin-csillaggal rendelkező séfje. A Bocuse d’Or – Lyon premierjét április 22-én 11 órakor vetíti a TV Paprika. A további epizódok 23-án, illetve 29-én és 30-án ugyanebben az időpontban láthatók.
Fotók: Valuska Gábor (Müllner & Kálmán Content Lab)
Az utolsó 100 komment: