Néhány évvel ezelőtt a norvég állami televízió szeretett volna indítani egy olcsó websorozatot, amin keresztül el tudják érni az a 20 év alatti korosztályt, ami egyre inkább telefont, tabletet és számítógépet nyomkod ahelyett, hogy a tévét nézne. Nem is költöttek rá túl sok és az egészet úgy találták ki, hogy a fiatalokat érjék el vele. Alapesetben nem írnánk róla, mert hivatalosan csak norvég nyelven elérhető és feltételezés szerint ez a kevésbé népszerű idegen nyelvek közé tartozik az országban.
Decemberben viszont felkapta az amerikai sajtó is főleg azok után, hogy kiderült készül belőle az amerikai remake. A Vanity Fair oldala például egyenesen azzal a címmel hozta le a Skamről írt cikket, hogy "Is This Norwegian TV Series the Future of Television?" (Ez a norvég sorozat mutatja a televíziózás jövőjét?). A cím persze nem kicsit clickbait, ettől függetlenül a Skam egy olyan sikertörténet, ami mellett nem lehet elmenni és jól mutatja a tényleg változó médiafogyasztási szokásokat.
A koncepció az volt, hogy fiatalok csinálnak fiatalokról sorozatot. A készítő Julie Andrews, egy 34 éves nő, aki mielőtt belevágott volna a sorozatba fél éven keresztül járta az országot és több száz tinédzserrel készített interjút, hogy jobban megértse a gondolkodásukat és a világnézetüket. A New York Times-nak erről azt mondta, hogy szerinte a norvég tinédzserek őrült nagy nyomás alatt vannak, mert mindenki azt várja tőlük, hogy tökéletesek legyenek és tökéletesen teljesítsenek az iskolában meg azon kívül is. Ezért a sorozat egyik célja az lett, hogy csökkentse ezt a nyomást, úgy hogy közben be is mutatja az ezzel járó helyzeteket.
Az eredeti tervek szerint az epizódok csak interneten jelentek volna meg és annyira nem vették komolyan a tévébeli reklámot, hogy az állami csatornán mindössze egy interjú ment le, az is azok után, hogy már sikeresen bemutatkozott a sorozat. Az egyik vezető producer azt mondta erről, hogy az volt a céljuk, hogy a célközönség magától fedezze fel a Skam-et és ne a szüleitől halljon róla.
Az igazi újítást azonban az jelentette, hogy a sorozat egyes jelenetei véletlenszerűen kerülnek fel az internetre, pontosan akkor, amikor egyébként is játszódnak. Ha a karakterek az egyik jelenetben éppen kedd délelőtt beszélik meg az iskolában az ügyes-bajos dolgaikat, akkor ez ebben az időben kerül majd fel az oldalra is, a csütörtök esti részegedésről szóló rész is csütörtök este lesz elérhető, mindenféle előzetes bejelentés nélkül. Összeillesztve persze minden pénteken felkerül az oldalra, de közel sem ezen van a hangsúly.
Hanem azon, hogy a Skamnek soha nincs vége.
Ugyanis a változó időpontban megjelenő jelenetek mellett még fontos szerepet kap a tény, hogy a rajongók mindig kapnak valamit a sorozatból. A karaktereknek van saját Instagram oldaluk, Facebookon pedig folyamatosan posztolják a karakterek egymás közötti beszélgetéseit, vagyis mindig jön valami morzsa a sorozatból, ezzel pedig úgy tűnik, hogy nagyon eltaláltak valamit ezeknél a fiataloknál.
Persze a szokatlan terjesztési módszer önmagában nem lett volna elég, kellettek hozzá a hiteles történetek és jó színészek, hogy tényleg világraszóló siker szülessen. Ebben a tekintetben a Skam nem találja fel a spanyolviaszt, leginkább az angol Skins című sorozat juthat az eszünkbe, azzal a különbséggel, hogy ott minden epizód más-más karakter nézőpontjából játszódott, addig itt egy teljes évadon keresztül ugyanaz a főszereplő.
Az első évad Eva kalandjairól szól és meggyűlik a baja a jóképű Jonas-szal. A második évadban Noorának szintén meg kell küzdeni a túlságosan nagyképű pasijával és rájönni, hogy mit is akar valójában egy kapcsolatban. A harmadikban pedig Isaknak kell arra rájönnie, hogy egy idősebb fiúba szeretett bele. Egy mondatban egyik sem tűnik túlságosan izgalmasnak, nem lehet elégszer hangsúlyozni a megvalósítást, amit érteni lehet itt a színészek mellett a rendezésre, díszletekre és az igazán hip zenékre egyaránt.
A sorozat igazán a harmadik évaddal robbant be, ekkor emelték vállukra a sorozatot az LGBTQ közösségek szerte a világon, amiért megfelelő érzékenységgel kezeli a témát. Ez illetve a sorozat norvég mivolta, mintha csak még inkább segítené, hogy aktív rajongók vegyék körül a sorozatot. Hiszen terjedni csak igazán úgy tud, ha vannak olyan lelkes emberek, akik ingyen, jófejségből elkészítik a feliratot. Ezzel azonban nincs gond, folyamatosan készülnek az angol fordítások nemcsak az epizódokhoz, de a hét közben posztolt üzenetváltásokról is. A témája alapján pedig nem meglepő, hogy mint Tumblrön mind Pinteresten kifejezetten erős közösség gyártja folyamatosan a sorozattal kapcsolatos posztokat.
A sorozat részeit mostmár átlagosan több, mint 1 millió ember nézi (19 százalékuk 14 éves vagy fiatalabb!), amivel minden várakozást felülmúltak, tekintettel arra, hogy az országban összesen 5 millióan élnek. Ebben persze valamennyi külföldi néző is benne lehet, hiszen például Dániban a sorozatnak hála újra menő lett a norvég a nyelv. Eddig 3 évad készült, mindegyik 10 epizóddal és természetesen lesz 4. etap is.
Igazán jellemző a Skam sikertörténetére, hogy nyáron még arról írt a norvég sajtó, hogy hiába a kirobbanó siker az országban, külföldre nem igazán tudják eladni a sorozat jogait, mert a vásárlók attól félnek, hogy túlságosan erős a téma a külföldi nézők számára. Csak egy kis időnek kellett eltelnie és óriásit változott a sorozatot övező narratíva és már egyre másra írják a bemutató posztokat az amerikai oldalak, illetve Mark Burnett is lecsapott az amerikai remake jogaira. Ő volt a Spice Girls menedzsere tévében pedig azzal csinálta meg a szerencséjét, hogy kitalálta az angol Pop Idolt, majd összehozta ugyanezt az USA-ban is American Idol néven. Feltehetőleg tanulnak a Skins amerikai remake-jében elkövetett hibákból és akkor minden esély megvan rá, hogy az amerikai Skam, immár Shame néven is érdekes lesz.
FikkFakk 2017.01.04. 07:49:16
Jajj, de jo, hogy norvegia ilyen elfogado, en felnezek rajuk, remelem sokan nezik majd tolunk is, es nem szolitjak majd egymast "te kis buzi", vagy hasonloan. Ez olyan banto.
Bar lehet, hogy ez a sorozat inkabb anti-PC, sot, rogton naci, ugyanis alul vannak benne reprezentalva a feketek meg a teljes testfedett szereplok a kb 25 szazalekkal, a valos tarsadalomban ez az arany magasabb.
DocBulywood 2017.01.04. 07:53:33
Etilcsoport 2017.01.04. 08:18:56
ugyan ugyan 2017.01.04. 08:34:02
de azt én is várom, hogy valaki legyen szíves ezt megfejteni: LMTBGQGB
antisocialnetwork 2017.01.04. 08:35:44
ugyan ugyan 2017.01.04. 08:37:09
most már tuti, hogy nem vagyok a célközösségben :-)
R2D2 & C3PO 2017.01.04. 08:54:25
OMFG
sanyisanyi 2017.01.04. 09:08:06
Attól, hogy a LGBTQLGT közösségek az egész VILÁGON vállukra emelték, attól még nem hódít meg semmit...
Preszkirptivizmus 2017.01.04. 09:29:35
a magyarok legfobb tulajdonsaga tenyleg egymas utalata, es mindent megerdemelnek ami sujtja oket emiatt
ugyan ugyan 2017.01.04. 09:37:58
cauhtemoc 2017.01.04. 09:55:13
Hiszen mi, harmincas magyarok innét sokkal jobban tudjuk, miről is kéne szólni egy norvég tinisorozatnak!!
Miért nem lehet örökké 1983??!?!
Neocon 2017.01.04. 11:43:58
@cikk: Hat ha bejon a kolykoknek, akkor hajra. "az volt a céljuk, hogy a célközönség magától fedezze fel a Skam-et és ne a szüleitől halljon róla": ezen mindig beszarok, ertem, hogy igy megy, de tenyleg van olyan, hogy egy szulo leulteti a gyereket, hogy na ezt most meg kell nezned?
misc · http://misc.blog.hu 2017.01.04. 11:44:55
2017.01.04. 11:47:16
LandroHun 2017.01.04. 11:47:33
Ez? "Az első évad Eva kalandjairól szól és meggyűlik a baja a jóképű Jonas-szal"
Vagy ez? "A második évadban Noorának szintén meg kell küzdeni a túlságosan nagyképű pasijával és rájönni, hogy mit is akar valójában egy kapcsolatban."
Vagy inkább ez? "A harmadikban pedig Isaknak kell arra rájönnie, hogy egy idősebb fiúba szeretett bele."
2017.01.04. 11:51:00
misc · http://misc.blog.hu 2017.01.04. 11:53:39
Traktoros lány 2017.01.04. 11:57:33
Cs 2017.01.04. 12:19:32
Iván_a_muzsik 2017.01.04. 12:20:46
David Bowman 2017.01.04. 12:45:57
ScooHu 2017.01.04. 13:00:32
Nekünk Éjjel nappal Budapestünk van. Látatlanba azt mondom a norvégok jártak jobban.
Boise 2017.01.04. 13:02:23
LGBTQ
Lesbian - leszbikus
Gay - homszexuális
Bisexual - biszexuális
Transgender vagy Transsexual - "akik veleszületett nemükkel képtelenek azonosulni, ezért sebészeti úton, illetve hormonkezelésekkel próbálnak meg minél inkább hasonlóvá válni választott nemük képviselőihez"
Queer - nem heteroszexuális, de nem tudja eldönteni, hogy mi
Questioning - nem tudja eldönteni, hogy micsoda, de biztosan nem heteroszexuális
LMTBGQGB
Lesbian - leszbikus
Male vagy Masculine - férfi, vagy férfias jegyeket mutató személy
Transgender vagy Transsexual - lásd fent
Bisexual - biszexuális
Gay - homszexuális
Queer vagy Questioning - lásd fent
Gender Queer vagy Gender Variant - attól függően, hogy érzi magát, bármely fenti nem illetve szexuális irányultság tulajdonságait mutató, felvevő személy
Bigender - férfi vagy női nem és szexuális irányultság tulajdonságait váltogató személy
Köszi, hogy kérdezted, most sokat tanultam, hogy utánanéztem :)
További hasznos infók és felesleges új definíciók itt: ok2bme.ca/resources/kids-teens/what-does-lgbtq-mean/
Személyes kedvencem a transznemű ellentéteként kitalált cisznemű elnevezés, mely szerint a nőként született egyén nőnek érzi magát és úgy is viselkedik, a férfiként született egyén férfinek érzi magát és úgy is viselkedik, magyarul a nő nő a férfi férfi és mindkettő heteroszexuális :) Vagyis akkor minek a cisznemű szó egyáltalán???
Boise 2017.01.04. 13:04:09
A Queer-t elrontottam: ő bármilyen lehet, de nem tudja micsoda. (tehát lehet hetero is!)
A Questioning - nem tudja eldönteni, hogy micsoda, de biztosan NEM heteroszexuális
Dr. Kix 2017.01.04. 13:18:54
Mr Sixx!
Tessék elolvasni - és persze alkalmazni - az idegen szavak toldalékolásáról szóló helyesírási passzusokat, 215-től itt:
helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh12#215
És akkor nem fogsz olyat írni többet, hogy:
- New York Times-nak
- Skam-et
F. Nagy Zakariás · www.safespace.blog.hu 2017.01.04. 13:19:55
Balfars 2017.01.04. 13:23:16
Emiatt sértő elvileg a néger kifejezés is mert a spanyol negroból jön ami rabszolgát jelent. Igaz, hogy a magyar kultúrkörben semmi negatív felhangja nincs a kifejezésnek (niggerezni mi is tudunk ugyebár) de a túltolt PC világlátásban az ilyen jelentéktelen tényezők nem számítanak.
Lád még jelbeszéd helyett jelelés és a többi ilyen "sértő beszéd"
Galicius 2017.01.04. 13:25:07
TH 2017.01.04. 13:27:50
Zephyrous 2017.01.04. 13:29:44
Realtime Barátok közt
Balfars 2017.01.04. 13:30:52
Pontosan emiatt sértő a néger kifejezés is, ami a spanyol negro=rabszolgából jön. Az, hogy a magyar kultúrkörben ennek a szónak semmi negatív felhangja nincs (ugyebár niggerezni mi is tudunk) nem számít mert a beszélő szándéka, az ilyen elhanyagolható lényegtelen szempont PC vidék sötétebb bugyraiban.
Lásd még jelbeszéd helyett "jelelés" és társai.
Balfars 2017.01.04. 13:32:08
gombakomba 2017.01.04. 15:12:09
Ijesztő.
franboy 2017.01.04. 16:29:10
chepunk 2017.01.04. 16:32:22
"egész nap egy olyan állami propagandát fog követni," Ez Magyarországon már megvalósult, nincs más csak állami média, ahonnan csak az kormánykampányt hallhatod, minden hivatal, szervezet, vagy szerv csak és kizárólag a kormányprpaganda alátámásztására működhet!
chepunk 2017.01.04. 16:33:51
Tökéletes meglátás! Az utóbbi évtized végképp egyfajta utálatos köpködős képpé tette a maygarságot, az utolsó 2 év kiváltképp...
nyüff 2017.01.04. 16:43:52
Ez pedig ugye egyáltalán nem gyűlölködés amit te csináltál itt.
Falatkányi 2017.01.04. 19:22:12
Boise 2017.01.04. 20:19:54
tonks 2017.01.04. 20:51:09
Annyi észrevétel, hogy össze-vissza voltak eddig az epizódszámok:
1. évad - 11 epizód
2. évad - 12 epizód
3. évad - 10 epizód
Amúgy nézzétek, nagyon addiktív.
fejetlen bárd 2017.01.05. 15:53:58
Az a baj, hogy sokan még az alapvető illemet is a PC elvekhez sorolják, ami téves.
Van egy fasza nyelvünk, amiben vannak szinonimák. Az egyik szó lehet sértő, egy szinonimája meg nem. Az egyik szó leírhat jól egy személyt vagy csoportot, egy szinonimája meg nem. Nem nagy cucc.
Az még nem PC, hogy használod ezeket a nyelvi árnyalatokat és el is várod másoktól, hogy jól használják. Ez már bőven a PC elvek lefektetése előtt is az alapvető illem és szocializáció része volt.
Balfars 2017.01.07. 12:12:13
fejetlen bárd 2017.01.09. 11:59:34
Az már illem, szocializáció és műveltség kérdése, hogy tudd, kihez milyen módon tudsz szólni anélkül, hogy megsértenéd.
A PC azért balfaszság, mert az élet minden területére igyekszik betolakodni és az illemet próbálja felváltani a nyelvi sokszínűség csorbításával. Hozzáteszem a családom és munkám révén nagyon sok fogyatékkal élővel találkoztam már, de elég ritka volt, hogy valaki például a fogyatékos, rokkant, kerekesszékes kifejezésen megsértődött volna (sokszor ők maguk is használják), noha a nagy PC megmondóemberek szerint pejoratív és ezáltal "inkorrekt" kifejezések.
A süket viszont leginkább a nyomorékhoz hasonló, bár ennyire nem súlyosan sértő kifejezés. Talán ezért sem tudatosul a kívülállóban, hogy ez sértő lehet a siketek számára, pedig egyébként a nyomorékról mindenki tudja PC szabálykönyv nélkül is, hogy sértő.