Magyar idő szerint szombaton érkezik a Netflixre a második Marvel-sorozat a Daredevil után, és mivel eléggé bizsergésbe jöttünk Matt Murdocktól, a világától és a zseniális verekedésektől, illetve magától a Jessica Jones trailerétől is, már alig várjuk, hogy nézhessük az újabb képregény-adagot. Addig viszont itt van 10 nélkülözhetetlen infó a Marvel eddig kevéssé ismert hősnőjéről.
1. Jessica Jones tök szuper
Mármint hogy szupererős, elképesztő az ellenálló képessége, és még repülni is tud. A képességeit egy balesetben szerezte, amiben elvesztette a szüleit, őt viszont radioaktív vegyszerek érték, több hónapig kómában volt, majd szuperképességekkel ébredt. Rövid ideig Jewel néven szuperhősködött is, de a Purple Man, vagy más néven Kilgrave annyira kicsinálta, hogy rájött, ez a világ nem neki való, úgyhogy civilben folytatta magánnyomozóként. Eredetileg Jessica Campbell volt a neve, a Jonest az őt örökbefogadó családtól vette át.
2. Nem is annyira ismert
Ebben persze közrejátszik, hogy a karakter 2001-ben bukkant fel először a képregényekben: kapott egy hosszabb szériát a MAX sorozaton belül Alias névvel, ami a nyomozóirodájáról szólt. A széria idején Jessica Jones nagyon gyorsan közkedvelt lett képregényes körökben, de szélesebb rétegek sosem kapták fel annyira. Ez persze sosem baj, az első igazi Marvel-film előtt Iron Man sem volt a legközkedveltebb karakterek között, aztán ez gyorsan megváltozott.
3. Nála többet senki nem bazdmegel
Deadpool talán kicsivel mocskosabb szájú nála, de Wade Wilson annyira kreatív, hogy a világ összes kombinációját összehozza, ha káromkodásról van szó. Jessica Jones ennél egyszerűbb, nála a fuckok repkednek olyan rendszerességgel, mint New York házai között a Pókember. Ez a Netflixen is maradhat, az viszont, hogy az Aliasban látott szex, erőszak és drog mekkora mértékben jön majd a képernyőre, elég kérdéses.
4. Iszonyú sötét lesz az egész
Nyilván nem céltalan az, hogy Jessica Jones egy kőkemény karakter. A dolog mögött Purple Man áll, aki a képregényben hónapokra agykontroll alá helyezte Jessicát, és fizikális kínzás helyett arra kényszerítette, hogy végignézze, ahogy más nőket erőszakol meg és kényszerít más hasonlóan undorító dolgokra. Végül úgy szabadult ki Purple Man irányítása alól, hogy az túl messzire engedte el, amikor Daredevil megölésével bízta meg, így elvesztette az irányítást fölötte. Mielőtt ez megtörtént, még összecsapott egyszer az Avengersszel, ami után újra kómába esett, majd az X-Menből ismert Jean Grey ébresztette fel, és látta el mentális védelemmel, hogy többé ne kavarjon be Purple Man.
Ezért lett annyira zárkózott, ezért nem bízik az emberekben, és ezért is alkoholista. Hogy ezt az eredetsztorit hogyan oldják majd meg a sorozatban, az érdekes lesz.
5. Van egy férje. Illetve lesz
A trailerek alapján már világos, hogy nemhogy nem házasodtak még össze Luke Cage-dzsel, de még nem is találkoztak, de ez biztos, hogy fontos szál lesz a sorozatban is, amiben elég sokat lesz jelen Luke. Mivel a következő netflixes Marvel-sorozat Luke Cage-é lesz, ott folytatódhat a történetszál, ami a képregényben egészen addig jutott, hogy már gyerekük is született, miután az elég viharos kapcsolatuk végén sikerült megállapodniuk.
6. Ezer szállal kapcsolódik mindenkihez
Kezdjük ott, hogy egy gimibe járt Peter Parkerrel, vagyis a Pókemberrel, akibe bele is volt zúgva rendesen, sőt, az ő hatására vállalta fel a képességeit, és lett szuperhős. Aztán később Matt Murdock volt az ügyvédje, ő pedig cserébe a testőre volt, de dolgozott a Daily Bugle-nek is. Az Alias kezdetén, illetve végig alatta úgy illesztették be gyorsan a Marvel Univerzumba, hogy szinte minden történetét már ismert szuperhőshöz kötötték, így fontos eleme lett a Marvel-világnak.
Abból a kómából, amibe a képességeit adó baleset után került, akkor ébredt fel, amikor a Fantastic Fourban a Földre érkezett a bolygópusztító Galactus. De Iron Mannek is komoly szerepe van az eredettörténetben, ő adta ugyanis a cégének dolgozó Campbelléknek a Disneyland-jegyeket, a család pedig pont onnan tartott haza, amikor baleset érte őket.
Mielőtt összejött volna Cage-dzsel, Scott Langgel, vagyis Ant-Mannel is járt, bár ezek a kapcsolódási pontok maximum említés szintjén jöhetnek elő a sorozatban Cage-et kivéve. A többi netflixes Marvel-hőshöz viszont annyira szorosan kötődik, hogy ez a része a képregényeknek jobban előjöhet, hiszen Jessica Jones után Luke Cage, majd papíron Iron Fist érkezik majd sorozatként. Iron Fisthez, vagyis Danny Randhez Cage-en keresztül jutott el, úgyhogy ez a vonal még várhat kicsit – egészen pontosan a The Defenders sorozatig, ha tényleg megcsinálják.
7. Nem véletlen, hogy a Civil War előtt jön
2010-ben merült fel először, hogy sorozatot kellene csinálni Jessica Jonesból, vagyis még bőven a Thor, az Amerika Kapitány és az Avengers-filmek előtt. Jonesnak viszont fontos szerepe volt a Civil War történetszálban, még ha nem is annyira, mint Luke Cage-nek, de nyilván fontos volt, hogy még a Captain America: Civil War előtt bemutassák a két karaktert az univerzumban.
8. Bosszúálló is volt
Bármennyire az volt a szándéka, hogy szakítson a szuperhős-élettel, a Civil War utáni időkben benne volt Luke Cage Új Busszúálló-csapatában, sőt, rövid időre a Jewel álnevet is újra felvette. A Disney pedig már korábban jelezte, hogy ha valaki elég népszerű lesz a sorozata után, az könnyen átkerülhet a mozifilmekbe is, úgyhogy sosem tudni.
Koszper Gábor 2015.11.20. 10:29:03
Neoprimitív 2015.11.20. 12:57:49
Koszper Gábor 2015.11.20. 13:58:41
Neoprimitív 2015.11.20. 14:16:34
LaCRossE 2015.11.20. 14:47:26
Bizkit23 2015.11.20. 15:25:02
Nekem mindig superman és batman lesz a szuperhősök alfája és omegája, a többi csak izomszagú erőltetés már...
-Szűcs Gyula- · http://nerdblog.blog.hu/ 2015.11.20. 15:34:23
Bizkit23 2015.11.20. 15:43:37
Neoprimitív 2015.11.20. 15:55:36
@Bizkit23: Egyik film vagy sorozat sem most kitalált szereplőkre épül - innen kezdve mitől lenne mondvacsinált? A Marvel és a DC egyaránt bevezetett már egy hadseregnyi ilyen-olyan "szuperhőst", csak a Marvel az utóbbi időben jobb érzékkel vitte őket képernyőre vagy vászonra. Ettől függetlenül, ha egy film vagy sorozat jó, az akkor is jó, ha mellesleg éppen valamelyik képregény alakjai a szereplők. Ha meg szar, akkor az marad a legnagyobb franchise dacára is.
A Jessica Jones az előzetesek alapján szerintem nagyon jó lesz - nem azért, mert egy képregény alak, hanem mert egy jó sztori.
Bizkit23 2015.11.20. 16:25:06
Neoprimitív 2015.11.20. 17:01:20
A képregényes/szuperhősös daraboknak (azért ez a kettő sem teljesen szinonima) nyilván megvan az a kockázatuk, hogy kimerül az egész a CGI "szuperhősködésben". De ez igaz az összes scifi, fantasy, post-apokaliptikus vagy akár csak az akciófilmekre is. Azokból hány kiemelkedő készül?
Nem olvasok képregényeket (nem sznobizmus, csak nem kötnek le), de ettől még volt olyan, képregényből készült film, amit nagyon élveztem. Volt/van olyan sorozat is, ami bejött. És volt egy csomó, ugyan ebbe a kategóriába tartozó, ami meg nem. Úgy érzem, most egyszerűen divat fikázni magát az alapkoncepciót (fúj, szuperhősfilm!), függetlenül a produktumtól. Ha már Batman-t említetted korábban: a Batman és Robin, meg a Sötét lovag is "szuperhősös" film, ráadásul ugyan arról a témáról, de azért van árnyalatnyi különbség...
Ami mellett persze az is igaz, hogy ahogy pár évig a vámpírok számítottak tuti kasszasikernek, most minden döntéshozó abban bízik, hogy erre a terndre is csak fel kell kapaszkodni, sőt itt még kitalálni sem kell az alakokat.
Bizkit23 2015.11.20. 17:43:26
Szóval egy szó mint száz, nekem ezekből van elegem, hogy csak vászonra visznek egy képregényhőst, de aztán semmi extra, a rendezőben nincs elég kraft, vagy a forgatókönyv író sem túl elmés, nem tudom, de az biztos, hogy a látvány édeskevés már egy jó szuperhősfilmhez és csak hogy csatlakozzak a hozzászólásodhoz, igen ez nem csak ebben a kategóriában van így, hanem szinte mindnél, mert tucatvilágban élünk, ahol van egy épp aktuális trend, amire ráállnak és arra a kaptafára özönlik minden (szar).
Az ilyen rendező mint pl.: Christopher Nolan, na ő legalább, mert kicsit eltérni a szokásostól és sikerült is neki eredetit alkotni, de nem csak ebben a kategóriában, hanem a sci-fi-ben is, és ilyen rendezőkre lennek szükség, de sajnos az igazán jóból mindig kevés van és ez a filmekre/rendezőkre különösen igaz.
Neoprimitív 2015.11.20. 20:04:56
Nem szeretnélek kiábrándítani, de ez régen (értve alatta úgy az ókori görögöktől kezdve) is így volt. Nem Homérosz volt az egyetlen szerző, Bécsben sem csak Mozart és Beethowen komponált, ahogy az Aranypolgárra vagy a Hippolitra is jutott legalább ezer celluloid hulladék. Csak évszázadok alatt a gyengébb minőség feledésbe merül, ezért tűnik úgy, hogy régen bezzeg.
Az, hogy egy rendezőben mennyi kraft van, nem az alapanyagtól függ, legfeljebb nagyon vacak anyagból nehezen lehet valami jót kihozni. De ahonnan az egész indult az éppen ez volt: elvetni valamit eleve azért, mert "minek már megint egy ilyen" szerintem butaság. Ugyan úgy lehet belőle szar vagy zseniális, majd kiderül.