A Fringe után hagyott űrt (igen, kurvára hiányzik, még a szánalmas záróévaddal együtt is) a Fox idén egy olyan sorozattal igyekszik betömni, amit a Fringe-t jegyző J.H. Wyman készít és JJ Abrams az egyik executive producere. És vannak benne az Asimov-féle robotikai alaptörvényeknek megfelelően működő robotok, amiket szintetikusoknak hívnak, és Karl Urban nagyon mogorván néz benne, és Michael Ealy pont olyan jó, mint mindig. Ez az Almost Human, ami úgy kellett nekem, mint egy falat kenyér. Spoileresen megyünk tovább.
Az alapszitu a következő: 2048-ra a technológia fejlődés úgy elszabadul, hogy már senki nem tudja sem követni, sem szabályozni. És ez rossz, értem? A rendőrség a felturbózott bűnözők ellen robotzsarukat (szintetikusok) vet be, úgy, hogy minden emberrendőr mellé egy robotot állítanak, egyrészt megvédeni az embert a nagyobb károktól (halál), másrészt meg terepen kihasználni a két lábon járó szuperszámítógépek adta lehetőségeket. Mivel egy hétről hétre jelentkező network-sorozatról van szó, az menten kitalálható, hogy a) lesz benne egy áthúzódó, nagyobb szál, amit majd csak lassan, apránként ismerünk meg, és ha kihagyunk egy-egy epizódot, még simán képben maradunk, b) lesz heti ügy, és c) mint a Fringe-ben, a középpontban az elszabaduló tech lesz a központi téma.
A főhős egy olyan rendőr, aki 2 év kómából ébred egy(?) művégtaggal, miután egy bevetésen súlyosan megsérül. Az akciót szerinte a robotok kúrták el, mármint azt a részét, hogy a társát cserben hagyták, és emiatt van benne egy bazinagy tüske, mint az Alien-franchise Ripley hadnagyában az androidok iránt. Joggal, nem joggal, mindegy, a Karl Urban alakította faszi karakterét hélistennek nem ez határozza meg, hanem a többi klisé, ő az önfejű, a parancsokat nem követő, de eredményes zsaru jövőbeli mintaképe. És basszameg, ennek ellenére, mármint a hat perc alatt felskiccelt karakterre (az milyen sablonos már, hogy az excsaja lesz/lehet az egyik főgeci?) rácáfolva, minden logikának és elvárásnak ellentmondóan Urban figurája nagyszerűen működik.
A fickó ugyanis jó. Nem egy Marlon Brando, de azt, amit itt kell hozni, azt úgy tudja, hogy miközben nézi az ember az epizódokat (eddig kettő ment le), nem a színészt, hanem a karaktert látja, annak minden közhelyes hibájával és erényével együtt. Urban mellé ráadásul azt a Michael Ealyt pakolták oda androidnak, aki mindig megbízható (a Homelandet bőven megelőző Sleeper Cell-re ki emlékszik?) és itt is nagyszerűen alakítja a selejtes robotszéria egyik darabját. Azért selejtes, mert vannak érzelmei - látható, hogy az andoridos scifik közhelyszótárát többet lapozgatták az írók, mint kellett volna.
A jövő olyan, mintha a Szárnyas fejvadászt tévés költségvetésből készítették volna el, az innovációk viszont olyanok, amiket simán elfogadunk, mert a jelenben eredeztethetők mind, kezdve a levegőbe kivetített holografikus képernyőkkel, folytatva a robotok szemébe épített számítógéppel. Az első két rész nagyon látványos trükkökkel és érdekes sztorikkal nyitott, az ember-robot dinamika jól működik, az akciójelenetek jól oda vannak téve, csak a női mellékszereplőkkel (Lili Taylor, Minka Kelly) nem tudnak az írók mit kezdeni egyelőre, de adjunk nekik egy esélyt, mert megéri.
reccs 2013.11.20. 11:40:28
Chat Géza · http://chatgeza.tumblr.com/ 2013.11.20. 11:46:06
ScooHu 2013.11.20. 12:07:31
ScooHu 2013.11.20. 12:08:10
Llew 2013.11.20. 13:02:51
Szerintem nem lett túl erős a kezdés, legalábbis emlékeim alapján a Fringe kezdés ütősebb volt. Viszont a főszereplő páros működik. Ha a heti ügyek kellően érdekesek tudnak maradni ebben a közegben, akkor még akár komolyabb átívelés nélkül is jó lehet.
Remélem a jövőben lesz elég Dorian és a többi tucat droid közti interakció, mert az egyelőre érdekesebb, mint a ember-robot viszony.
Egyébként az epizód felvezető szöveg kicsit sántít, mert a tucat robotok nem igazán társként, inkább csak egyszemélyes SWAT osztagnak, illetve mivel könnyen hullanak, jobbára csak golyófogónak vannak az ember nyomozók mellett. Legalábbis az eddigiek alapján nem működnek úgy közre a nyomozásban, mint Dorian.
záporeső 2013.11.20. 14:15:32
Jaja, a tucat robotoknak én se látom egyenlőre sok értelmét az emberek mellett. Kb semmit se csinálnak, inkább csak mozgó számítógépek, és túl lassan reagálnak a történésekre is. Az is furcsa volt, ahogy az elején a tűzharcban viselkedett a robot.
Michael Ealyt bírom, meg itt is jól játszik, de nagyon nehéz elhinnem róla, hogy robot. Kicsit sok a mimikája. (Ráncolja a homlokát, nevetőráncok stb... amiket még egy érző robottól se vár az ember.) Arról nem is beszélve, hogy amikor bekapcsolták, minek kezdte el kapkodni a levegőt...
Szóval logikai bukfencek vannak, de a díszletek teljesen rendben vannak, és a két főszereplő is jó együtt.
Egyenlőre nézős a sorozat.
2013.11.20. 14:15:53
A második részben az autós évődésnél "I have scanned your testicles, and they are at full capacity..." na ott vettek meg kilóra. :)
stoppos76 2013.11.20. 14:55:43
Hersey 2013.11.20. 16:50:31
spamdog · http://www.szorfdeszka.hu 2013.11.20. 17:53:08
—
A matek egyszerű
Rick Deckard + Del Spooner + Olivia Dunham= Detective John Kennex
Sonny + Rachael + Peter Bishop = Dorian
J.F. Sebastian + Dr. Alfred Lanning + Dr. Walter Bishop= The Recollectionist
Gaff + Susan Calvin + Astrid Farnsworth= Detective Valerie Stahl
TrollSlayer 2013.11.20. 18:12:37
@spamdog: hazudnék, ha azt mondanám, h értem a képletet :P sorozatjunkie-s diszkalkuliám van, melyet az időhiány mint olyan nagymértékben befolyásol :)
Matheo · http://hobbymania.blog.hu/ 2013.11.21. 09:53:14
salapapa · http://salapapa.hu 2015.05.05. 14:01:29
nem spoiler, ez bármelyik filmre igaz lehet. :)
ettől függetlenül szerintem egy nagyon jó kis időkitöltő sorozat azoknak, akik szeretik a Sci-_Fit.