A tehetségkutató műsorok, és azok közül is az énekes fajták, legendásan nagy sikerek mindenfelé, a nálunk Megasztár címen elhíresült Pop Idol/American Idol az USA-ban például megkapta a televíziózás Halálcsillaga becenevet, mert amikor januárban adásba kerül, mindegy, mit pakol a többi csatorna ellene, mindenkit agyonver. Nálunk ez nem jött annyira össze a TV2-nek, mert ugyan a Megasztár legutóbbi szériája nyerte a sávját, de az előző kiadások csak alig (már ha egyáltalán), és az is előfordult, hogy a műsor közben sokan kapcsolta át a többi adóra, mert azt ép ésszel nem lehet elviselni, amikor egy döntő három óránál is tovább tart.
Ha a TV2 jövőre azt tervezte volna, hogy megint indít egy Megasztár-évadot, akkor jobb, ha megint összedugják az okos kis buksikat, mert az RTL megvette a brit X-Factor licenszét, és X-Faktor néven ősszel elindítja saját énekes-tehetségkutatóját. Az ITV zászlóshajójának tekinthető produkciót ugyanaz a cég gyártja, mint amelyik a Britain's Got Talent című műsort, azaz a Csillag születik eredetijét, amit az RTL nem vett meg, hanem egyszerűen lenyúlt, oppardon, merített belőle, kameraállástól kezdve a műsorvezetők viselkedésén át a playbackhez szükséges cd-lejátszó bekapcsolását mutató snittig. Az X-Factor lemásolása gondolom már a jogtulajdonosnál is kiverte volna a biztosítékot, így a kertévé fogcsikorgatva ugyan, de kifizette érte a tudományos összegre rúgó jogdíjat.
Az X-Factor annyiban más, mint a többi tehetségkutató, hogy itt négy kategóriában (14-24 év közötti fiúk, 14-24 közötti lányok, 25 év feletti indulók és duók vagy együttesek) indulnak az énekesek, és a zsűritagok egyben mentorok is az egyes kategóriák mellett. Ez természetesen újabb feszültségforrás, hiszen a produkciókat jobban magukénak érzik a más műsorokban csak kritikusként üldögélő beszélő fejek, a műsor brit eredetijében (amit az USA-ba is átvisznek majd) nem egy esetben elég csúnyán beszólongatnak egymásnak, ami egyrészt hitelesebbé teszi az egészet, másrészt állandó témát szolgáltat a bulvárlapoknak, ezzel növelve a nézettséget.
Az RTL verziójában egyelőre nem lehet tudni, hány kategória lesz (három vagy négy), mint ahogy azt sem, kik lesznek az egyes zsűritagok, akik immáron nem kerülhetnek ki a zenéhez totálisan nem értő celebáradatból, mert akkor mentori feladatukat nem tudják megfelelően ellátni. Az előválogatás utáni "táborból" kategóriánként (elméletileg) 4-4 induló kerül a döntőbe, a továbbjutókról és a kiesőkről innentől már a közönség szavazatai döntenek. A műsor az angoloknál hatalmas sikert arat évről évre, a kérdés csak az, van-e nálunk annyi tehetség, hogy valóban olyan énekesek kerülhessenek be a döntőbe, akikre érdemes odafigyelni. Ha így történik, az RTL tovább ássa majd a TV2 sírját.
Az utolsó 100 komment: