Ha már múltkor beszóltunk Vágó István Párbaj című műsorának egy pontatlanul megfogalmazott kérdés miatt, nem hagyhatjuk szó nélkül A széf bakijait sem. Amikor tehát tegnap este kommentelőink jelentették, hogy rossz választ fogadtak el az RTL Klub hétfőn újraindult műsorában, ráugrottunk a témára. Újranéztük az adást, vad guglizást folytattuk, mindenféle szakkifejezésekkel nyomasztottuk magunkat, végül kissé csalódottan, de arra jutottunk, hogy ebben az esetben maximum a többféleképpen értelmezhető kérdés miatt lehetne kicsit piszkálni a szerkesztőket.
A videón 34:30-nál feltett kérdés ugyanis így hangzik: Melyik a Földről látható legfenyesebb csillag? Az első lehetséges válasz a Nap volt. Kommentelőink azért hördültek fel, mert a helyes válasz végül a B-verzióban feltűnt - mellesleg a játékosok által is választott - Szíriusz lett (39:07-nél). Magyarázatul Balázs meg valamit dünyögött a csillagok fényességét mérő magnitudóértékről.
Lássuk, mi mire jutottunk az ügyben:
1. Megkülönböztetjük az abszolút és a látszólagos fényességet, utóbbit nagyban befolyásolja a csillag Földtől lévő távolsága, mérete, felületének visszaverőképessége.
2. A csillagászok mindkét fényességet magnitúdóban mérik. Minél fényesebb egy adott csillag, annál kisebb a magnitúdó értéke.
3. A Nap abszolút fényessége 4,87 magnitudó, a Szíriuszé 1,45, a Nap látszólagos fényessége -26,86 magnitudó, a Szíriuszé -1,47.
Vagyis, ha az RTL Klub a kérdés kitalálásánál trükkösen az abszolút fényességre gondolt, akkor tényleg a Szíriusz a jó válasz. Ha viszont a mezei halandók értelmezéséhez közelebb álló látszólagos fényesség a kérdés, akkor a Nap és a kommentelők a nyerők. Szóval részünkről passz, ezt a meccset nem szeretnénk eldönteni. Márcsak azért sem, mert a játékospár nem ezen bukott el. Idősebb tagja, Jolán ugyanis már a talán csak beugratásnak szánt Napnál közölte, hogy a Szíriusz a helyes válasz. Pedig nem is tűnt csillagásznak.
UPDATE:
Első körben passzoltunk, a tegnapi intenzív csillagászati gyorstalpaló alapján viszont arra jutottunk, hogy mindeképp baj van A széf kérdésével:
A verzió: A Melyik a Földről látható legfényesebb csillag? kérdés alapból kb. azt jelenti, hogy melyik az csillag, amit a legfényesebbnek látunk, ha felnézünk az égre. Erre a helyes válasz a Nap és nem a Szíriusz.
B verzió: A Szíriusz válasz lehet helyes, ha úgy értelemzzük a kérdést, hogy Melyik a Földről látható legfényesebb csillag az _éjszakai égbolton_? De akkor tessék ezt kérdezni, mert (Jolánon kívül) nincs ember, aki ebben gondolkodik, ha az első felkínált válasz a Nap, és így a széfesek minimum félrevezetőek voltak a kérdés megfogalmazásakor.
C verzió: A kérdés kitalálásánál arra gondoltak, hogy melyik csillagnak a legnagyobb a fentebb emlegetett abszolút fényessége, vagyis, ha egyforma távolságra lennének tőlünk, akkor melyik lenne a legfényesebb. Ebben az esetben viszont az a baj, hogy hiányzik a helyes válasz. Mert a csillagászattal kapcsolatos források alapján ez lehet a Betelgeuse, a Rigel, esetleg a Deneb, egy biztos: nem a Szíriusz és nem is a Nap.
Mindekinek köszönjük, aki hozzászólásával segített a kérdés tisztázásában.
Mindez mellesleg nem jelenti azt, hogy A széf szerkesztői mindig tudják mit csinálnak. Még hétfőn, vagyis az első napon, rögtön a nyitókérdésben sikerült ugyanis összehozniuk egy nettó hülyeséget. Ami ráadásul annyira szembeszökő volt, hogy még a mai Blikk is megemlékezett róla.
Milyen nemű lúd hátán utazott Nils Holgersson? - kérdezte Balázs a beköszöntő jópofizás után, mire a felkínált válasz: gácsér. Az apa-lánya versenyzőpár egyből vágta, hogy a lúd neve Márton, ami fiúnév, és tudta, hogy a gácsér hímnemű jószág. Gácsér tehát elfogadva. Zöld fény, taps, pacsi. Balázs pedig "Így van, Márton lúd valóban gácsér volt." felkiáltással már tovább is lépett.
Most tekintsünk el attól, hogy a milyen nemű kérdésre a hím vagy a nő(stény) az adekvát válasz. A nagyobb baj az, hogy a gácsér ugyan hím, de nem a ludak, hanem a kacsák hímje.
Az utolsó 100 komment: