Joss Whedon neve fogalom a sorozatrajongók között, több sorozat miatt is istenként tisztelik (Firefly, Buffy), és a konszenzus az, hogy amibe ő belekezd, annak rossz vége nem lehet, az ember egy zseni, és kész. Nem akarom a rajongótábor haragját kivívni magam ellen, de ezzel kapcsolatban azért volna egy-két megjegyzésem. A Buffy, mint sorozat, nem egy nagy vasziszdasz, popkult utalások és zseniális dialógusok ide vagy oda, egy szőkecsaj vámpírokat kerget, aztán meg mindent, ami nem ember, és közben jókat szólnak be a mellékszereplők.
A nézettsége sem igazolta Whedon zsenijét, mint ahogy a Firefly sem, ami egy Star Wars kaptafára készített űrwestern, bár itt a háttér, a jövő világának kidolgozásakor Joss már jobban elengedte magát és ettől lett igazán nagyszerű a mostoha sorsú széria. A mára klasszikus Joss-showelemeket itt is megkapjuk, ráadásul kínaiul káromkodnak, ami a legfaszább megoldás ever, még a frakkolást is űbereli. A Dollhouse bejelentésekor a rajongók önkívületi állapotba kerültek, nekem tetszett az ötlet, mármint a törölhető/feltölthető személyiséggel bíró babáké, csak nem tudtam, mit lehet ebből kihozni.
A pilotot látva aztán beigazolódtak a félelmeim, a Fox-nak megint sikerült belefingani a nulláslisztbe, és addig cseszegették a network tévétől csodálatos módon még nem megőrülő Whedont, hogy átírt mindent, összekeverte az epizódok sorrendjét, az eredeti pilotot szétkapta, és az első hat epizódba elszórta nagy részét, majd az egészet arra hegyezte ki, hogy van egy baba, a Echo kódjelű (Eliza Duskhu), és róla szól a sorozat, hetente lesz egy bevetés, oszt kalap. Ez addig ment, míg a Fox befolyása tartott, és el nem értünk a hatodik részhez, oda, ahol már Whedont hagyták dolgozni, és tessék: egy gyökeresen más sorozatot kaptunk a rövid első évad második felében.
Ez a történet ugyanis csak akkor működik, ha szerializálva van, azaz egybefüggő, hétről-hétre kibontakozó nagy, átívelő történettel van dolgunk, nem pedig egy kurvának öltözött baba of the week-típusú semmitmondó akciósorozattal. A második adagban lenyomott hat epizód már a rejtélyre, a Dollhouse (illetve Dollhouse-hálózat) mibenlétére fókuszált, a nyomozás mellett volt idő a karakterek kibontására, a főnökasszony kilengésétől kezdve Topher kedvenc időtöltéséig, és végre nem csak Dushku meglehetősen kifejezéstelen tekintetét kellett bámulnunk 42 percen át.
A finálé nekem nagyon tetszett, mert választ kaptam a kérdéseimre, megtudtam, ki volt Alpha, a dokinőnek elejtett Whisky-beszólást is előszedték, amiért külön köszönet, és az első évadot átívelő történetet le is zártuk, bár Alpha menekülése közröhej volt, de az Alias mellett megszoktam az ilyen baromságokat. A folytatásra rohadt kíváncsi vagyok, mert a lehetőségek végesek azért, és valahol azt nekem még tessék már megmagyarázni, hogy Ballard ügynök mitől lett ilyen nagyon készséges a végére, miközben egy évadon át ezeket a geciembereket üldözte. Echo ébredése tovább tart majd, ez már látszik, szóval ebben az irányba is elmegyünk majd, és persze Alpha kergetése is folytatódik, király.
Amitől viszont a hideg rázott tulajdonképpen végig, az Dushku, akire pedig ezt a szerepet írták, hiszen ő az egyik exec. producer, sőt, ő találta ki a történetet is, és beszélte rá Whedont a megvalósításra. A csajnak annyi dolga volt csak, hogy hol asztmás üzletasszonyt, hol meg ostoba kurvát alakítson, a kettő között meg üresen bámuljon a kamerába, babaként, de ez az istenek nem jött össze neki, franc se tudja miért, talán a kifejezéstelen, üres bociszem a ludas benne, de én egy percig nem hittem el neki, hogy ő most éppen egy másik karakter.
Ha már kihívásokkal küszködő színészeknél tartunk, akkor ott van szegény Tahmoh Penikett, aki a BSG-ben is egy arckifejezéssel jutalmazott minket, most kaptunk még egyet, de ez édeskevés. Verekedni kurvajól tud, a Dollhouse-ban láthattuk idén a legfaszább közelharcokat, de ha mondjuk érzelmekről volt szó, akkor csak nézett hősünk összeszorított szájjal, és láthatóan kínlódott, mint mi is a képernyő előtt. Ennek ellensúlyozására ott volt Olivia Williams, akinek azonnal elhittem, hogy kőkemény, hideg főnökasszony, és bármennyire is egysíkú figurát hozott a Tophert alakító Fran Kranz, vagy az Echo futtatójaként bemutatott Harry Lennix, mégis jók voltak a szerepben. Amy Ackerről és Alan Tudykról eddig is tudtam, hogy megbízható iparosok, most sem csalódtam bennük - Tudyk például kiválóan hozta a fejében több személyiséggel viaskodó, kattant Alpha figuráját, úgy, ahogy azt Dushku soha nem tudná megcsinálni.
A finálé tehát jó volt, évadzárók közül az idei termés élvonalába tartozik mindenképpen, kár, hogy a nézőket ez a sorozat még annyira sem érdekelte, mint a TSCC. Whedon azonban meg tudta győzni a Fox fejeseit arról, amiről Friedman nem, azaz arról, hogy még jobban csökkentett költségvetéssel, de teljes művészi szabadsággal ennél még sokkal többet is ki tud hozni a történetből. A következő évadban meglátjuk, ebből mi igaz, és mi nem.
Jacques Ucca (törölt) 2009.06.03. 13:57:38
teddike · http://teddike.blog.hu 2009.06.03. 14:27:32
Az meg egyértelmű, hogy Dushku-n vérzik el sokszor a sztori. Nem mondom, hogy elsősorban miatta, de nagy szerepet játszott abban, hogy elkezdjem nézni a sorozatot, ehhez képest viszont pont őt venném ki babaházból.
foxglove (törölt) 2009.06.03. 14:45:24
Dewla · http://konnektor.org 2009.06.03. 15:01:33
Ilyen sematikus leírást "szőke cica vámpírokat gyilkol" bármelyik sorozatról lehet írni amelyek attól még nagyon jók
"Néhány középiskolás megpróbálja megnyerni a középiskolás amerikai-foci bajnokságot, miközben jó sok konfliktusuk van egymással" - FNL
"Egy csomó ember össze vissza repül egy csésze alakú űrhajóval, és különböző orrú és homlokú aliennel találkozik" - ST
"Gimis antiszockó de azért csinos kiscsaj segít az osztálytárainak mindenféle csip-csup esetet megfejetni, miközeb azt is ki akarja deríteni kis tette tönkre az apját" - VM
Stb...
Szóval az, hogy neked nem jött át attól még nem biztos, hogy a sorozat "nem egy vasziszdasz".
Egyébként, a Dollhouseban tényleg Dushku a gyenge a pont, de ami engem még nála is jobban idegesített az Topher idióta karaktere ami teljesen hiteltelen. Hogy lehetne már egy ilyen egy dimenziós ostoba kamu-hacker a világ egyik leghatalmasabb technológiájának ismerője???? Papírhacker, végtelenül idegesítő.
Szerintem egyébknt a BSG-s Tahmoh Penikett jól hozza a figurát. Nekem egyedül az ő és Amy Ecker játéka tetszett kimondottan, szóval ízlések és pofonok.
Én még azért várom az áttörést, nekem csak az utolsó két rész hozott közepesnél némileg jó színvonalat. Félek, hogy mivel Dushku az egyik alapköve a sorozatnak ez nem fog megvalósulni.
Ballard készségességét meg szerintem egyszerűen Echo megszállottságával magyarázzák azt kész.
Dark Wolf 2009.06.03. 16:48:38
desmond wallace · http://desmondwallace.freeblog.hu/ 2009.06.03. 16:54:33
A Firefly-ban meg tök értelmetlen volt a kínai szövegelés. Főleg úgy, hogy kínait alig láttunk a sorozatban. Lehet, hogy sokaknak bejött ez a húzás, de én nem vagyok köztük.
A Dollhouse eléggé gyengén kezdett, aztán szépen fejlődött a sorozat, főleg az említett 6. rész után, de számomra eddig még nem alkotott maradandót. Ahhoz kellene egy remek 2. évad.
Eliza tényleg hihetetlen, hogy mennyivel gyengébben játszik, mint korábban. Ráadásul még kissé leharcolt is lett a kisasszony az utóbbi években. A Tru Calling-ban például sokkal jobban nézett ki.
_Thomas_ · http://csajblog.hu 2009.06.03. 17:03:49
csajblog.hu/eliza-dushku-maxim-magazin
foxglove (törölt) 2009.06.03. 17:19:16
Tavimajom 2009.06.03. 17:20:43
desmond wallace · http://desmondwallace.freeblog.hu/ 2009.06.03. 19:09:36
powerage 2009.06.03. 19:10:07
"mint ahogy a Firefly sem, ami egy Star Wars kaptafára készített űrwestern"
Körülbelül milyen gyakorisággal fordul elő az, hogy végig is gondolod, amit leírsz?
sixx · http://comment.blog.hu 2009.06.03. 19:19:51
powerage 2009.06.03. 19:34:32
Itt most prekoncepciód lyukára vetődtél, csimota.
Miért én cáfoljak? Inkább részletezd te, hogy mi a közös a Star Warsban és a Fireflyban, hogy érdemben tudj beszélni a kaptafákról.
Star Wars:
Kurvanagy űrcsaták, hősies hősök (mögöttük a felkelők büszke csapatával) és kurvagonosz gonoszok (mögöttük az arctalan seregekkel) küzdenek a galaxis jövőjéért. Idegen lények, látványos világok, csingcsung, űropera, robbanások az űrben.
Firefly:
Kis csoport próbál megélni a fegyvertelen, rozzant teherbárkáján. Marhát szállítanak, néha lopnak, csempésznek, próbálnak emberek maradni. Némi lövöldözés, többnyire lepukkant, isten háta mögötti világokon. A jó és rossz oldal nem túl élesen definiált.
Jó, mind a kettőben vannak űrhajók, ez tény.
sixx · http://comment.blog.hu 2009.06.03. 19:47:53
powerage 2009.06.03. 19:57:25
"attól még nyugodtan alszom, hogy szerinted Han Solo és Mal között nincs párhuzam"
en.wikipedia.org/wiki/Straw_man
Persze úgy kell nekem, a faszért tévedek a blog.hu-ra...
sixx · http://comment.blog.hu 2009.06.03. 20:07:52
WUTM 2009.06.03. 20:13:14
Dollhouse: szerintem az ÖSSZES színész rossz, botrányos, amit művelnek, azért az már gáz, ha Amy Acker a legjobb... a történet sem egy nagy cucc, és említettem már a főcímet? Jézusom, a legrosszabb főcím, amit valaha láttam (nem tudom eldönteni, mi a rosszabb, a zene vagy a kép). Remélem, mindenen javítanak. Mert ez így egyértelműen csalódás JW-tól, akár meg van kötve a keze, akár nem.
Sierpe (törölt) 2009.06.03. 21:31:27
Fringe-ről lesz írás? Nagyon sok kritikát kap a sorozat, főleg Anna Torv miatt, de azért szerintem jóaz.
sixx · http://comment.blog.hu 2009.06.03. 21:42:32
Bettie Page · http://90es.blog.hu 2009.06.04. 11:25:44