Végül is népszavazott az ország, valami háromszáz forintos bagatell tételről, három iksz, igen-nem, lila lapok, sok unalmas vágókép. Kit érdekel ez?
Ha még a jégtáblán sodródó orosz horgászokat sem kapcsolta egyik országos kereskedelmi televízió sem, miért pont egy tízmilliós közép-európai ország választását adták volna élőben? Egyébként is voltak tíz perces összefoglalók, osztott képernyő, meg a Kossuth térről jelentjük, ja és az RTL Klubon a Vas című akciófilm után a humor nagyágúi elemezték az eredményeket. Felvételről. (Imikém akkor mi lesz az eredmény, izé mi van az eredmény most?).
Plusz a Tv2-n a szavazatszámlálás finisében éppen Pierce Brosnan vánszorgott félholtan a sivatagban, egy dühös fickó üldözte, de ő is alig élt már. Na, mi ez, ha nem a népszavazás allegóriája? A százalékokkal meg foglalkozzon más, kereskedelmi tévé ez, nem az adótanácsadók kongresszusa.
Hagyjuk is a Tv2-t, meg az RTL Klubot, nézzünk inkább azokat a csatornákat, ahol végigkövették az eseményeket az urnazárástól Rytkó Emílián át Gyurcsány beszédéig.
MTV
Az m1/m2 választási, eh, népszavazási műsora olyan volt, mint az összes eddigi, ha egyet látott az ember, látta mindet. A Halálcsillag parancsnoki hídjára emlékeztető díszlet maradt az előző választásokból, középen egy pulpitus, azon Baló György, az ilyen műsorok örökös levezénylője, a vezérezredes, akinek a parancsait az oldalt elhelyezkedő szárnysegédek azonnal, habozás és gondolkodás nélkül teljesítik.
A tegnapi műsor egyébként rögtön rémálommal indult, a miniszterelnök bejött élőben, kapcsolunk, mondta a kissé morcos Baló, de a hang, na az nem jött, csak egy köszönöm a legelején. Ez egy kicsit meg is zavarta a sokat látott újságírót, és innentől kezdve mintha kissé túl idegesen osztogatta volna a parancsokat.
A kiküldött tudósítók sem voltak biztonságban, mondjuk nekik legalább az a lehetőségük megvolt, hogy úgy tettek, mint akik nem hallják, milyen ukázok jönnek a vezérlőből - lehet emiatt volt a szokásosnál is több mikrofon és fülhallgató keresgélés, amire ugye azt szokták mondani, hogy az élő adás varázsa, vagy mi.
A párthelyszínekre most elemzőket telepített az MTV, ráadásul rögtön az elfogult fajtából: nem tudom miért a Fideszhez kellett küldeni a jobbost, és az MSZP-hez a balost, szerintem kicsit megkavarva sokkal több humort lehetett volna kicsikarni a kapcsolásokból.
A műsor lényege, a számok, hogy hány igen és hány nem, na az sem úgy jött át a képernyőn, ahogy az logikus vagy legalább érthető lett volna: egészen bonyolult számítási feladat volt rájönni, hogy akkor most az a szám, amit a zöld oszlop tetejére biggyesztett a designer, az mit is jelent, a szavazók számát, annak köbgyökét, vagy Baló zoknijának életkorát. Baló meg is jegyezte a grafikonra nézve: Mi az, amit régen láttunk, és közben nagyot nőtt?
Pedig pont az lett volna a lényeg, hogy lássuk, hányan mondtak igent, és hányan nemet, meg mondjuk az, hogy a megkérdezett politikusok és megmondóemberek végigmondhassák azt, amit olyan gondosan kiterveltek, nem pedig az, hogy Baló mikor kibe fojtja bele a szót – bár Áder János bajuszának megrezzenése valahol azért vicces volt.
HírTV
A HírTv megtanulta ezt a körkapcsolás, politikai elemzős játékot, most már jobban megy nekik, mint az MTV-nek. A stúdióban valódi vita folyt, néha még a kormánypárti érvek is kaptak egy buksisimit.
Az összhangot csak Ókovács Szilveszter, meg a képernyő két oldalán kúszó szavazatszámláló grafikon rontotta el, de nagyon. A Hír Tv MSZP-hez delegált újságírója ugyanis úgy járkált a szocialista kampányközpontban, mintha négy-öt feles után végre balhét akarna provokálni valamelyik csepeli diszkóban: kötözködött, gúnyos megjegyzéseket tett, aztán meg volt sértve, hogy senki nem áll szóba vele. Persze Ókovács kérdései akár bátraknak is tűnhettek volna, végül is nem nagyon szokás Magyarországon élőben megrugdosni egy padlón fekvő politikust, csakhogy látszott, hogy ez nem a kemény kérdésekről szól hanem a kárörömről. Még jó, hogy a nyelvét nem öltött ki, hogy mi nyertünk, mi nyertünk.
A minden frissítéskor élő adásban csilingelő grafikon pedig még ennél is idegesítőbb volt, főleg, hogy valamiért a Windows hibaüzenetének hangját sikerült adásba szerkeszteni. Nem tudom, ki hogy van vele, de ez az a hang, ami nálam önkéntelen reflexként hozza elő a klaviatúra csapkodást, tegnap este sikerült is idegességemben többször leírni, hogy jfkncn sxn,mjn.
ATV
Az ATV sem volt hajlandó újítani az enyhén gusztustalan díszletén még a népszavazási különkiadás kedvéért sem. Egyébként Kálmán Olga tartotta a frontot rendesen. Mellesleg mondom, hogy ha már ennyire ragaszkodik ehhez a mélytengeri dizájnhoz a csatorna, akkor elkérhetnék végre a Duna Tévétől az akváriumot, ami régen a szünetjel helyett ment, és berakhatnák háttérnek Kálmán Olga mögé. És ha már a stúdióról van szó, akkor kérdezzük már meg, hogy ez a bazinagy ebédlőasztal milyen funkciót szolgál azon kívül, hogy vizuálisan lefárasztja a nézőt, a vendég és a műsorvezető meg két méterről kiabálnak át egymásnak?
A műsor egyébként közepesen unalmasra sikerült, a különböző kinti helyszínekről megszeppent tudósítók jelentenek Kálmán Olgának, a hab a tortán pedig kétségtelenül a választási műsor után következő Újságíróklub extra volt, amelyben Avar János, Mészáros Tamás, Dési János értékelték a maguk módján az eseményeket. De abba már bele se mertünk nézni.
EchoTV
Az EchoTv nem készült grafikonokkal, sőt még műholdas kapcsolattal sem: az adáskazettákat valószínűleg futárok hozták a kampányközpontokból, hiszen a csatorna egy órával a többi tévé mögött kullogva mutatta meg minden politikus helyzetértékelését. Kis költségvetésű time shifing, polgári nyugalom, meg egyébként is kit érdekel az idő, amikor a stúdióban végre összegyűltek a neves szakértők, hogy teli szájjal világbankozzanak egy jót.
Már csak azt nem értem, hogy Széles Gábor, vajon tényleg olyan büszke erre a csatornára? Nem érzi, hogy ez olyan, mintha a négyes Golfra még Audi-jelet is ragasztana, csakhogy felvághasson a jachtklubban?
Az utolsó 100 komment: