Szombaton megjelent posztunkra reagált az egyik érintett, Farkasházy Tivadar:
1268 leütés. Lassan ennyiszer üt le az index, egy éve a születésnapi Faludy-est miatt, pedig kizárólag a család kéréseit teljesítettem, akkor nem válaszoltam, nehogy bármily izgalmat okozzak a költőnek. De ez eddig a legfájóbb. Mi is történt? Április elsején elhangzott egy kétperces Faludy-paródia, amit júniusban betettünk egy szeptemberi 90 perces ismétlésbe, amely a költő halálának ismertté válása után másfél órával kezdődött.
1. Mi a teendőm ilyenkor?
Faludy halálhírét szombaton kilenckor jelentették, dél körül tudtam meg, amikor e két perc már elhangzott. Mit tehettem volna, forgassam vissza az idő kerekét és vegyem ki utólag? Vagy írjak részletes jelentést ezentúl ügyeletes főnökök számára minden kabaré több száz témájáról? Hiszen elvileg bármely mondat bántó lehet egy hasonló szerencsétlen pillanatban. Vagy minden kabarészerkesztő riadókészültségben legyen új és régi műsorai elhangzása előtt, és a napi-heti kötelező tájékozódása helyett váltson át órákra, percekre?
2. A halálhír már előző nap felröppent.
Az elmúlt évtizedben háromszor hívtak fel bulvárlapok ezzel a hírrel. Kétszer elsőként cáfoltam, miután megbizonyosodtam az ellenkezőjéről. Most nem hallottam róla.
3. Óvatosnak kellett volna lennünk, mert a költőt gyógykezelték.Az elmúlt 15 évben hatszor látogattam meg kórházakban. Saját elmúlása költészetének, írásainak állandó témája volt, baráti körben gyakran ironizált vele. Már életében eltemettük volna, ha folyton kíméljük, mellőzzük számos baja, hajlott kora miatt. Most is bizonyosak voltunk benne, hogy ő győz. Megszoktuk, hogy halhatatlan.
4. Elképzelhető-e, hogy kiröhögtetem Faludyt?
Szégyellem sorolni, de a költő a szárszói találkozók egyik alapítója, örökös díszvendége, több tucatszor fordult meg házunkban, mi még többször náluk. Ha az index abba is belekötne, ha a barátjának nevezem magamat, akkor fogalmazzuk úgy, hogy lelkes csodálója voltam. Utolsó húsz írása a Hócipőben jelent meg, sátrunk vendége több Szigeten, mennyire életszerű, hogy pont én űzök gúnyt belőle? Ahogy a Himnuszból 13 éve. Mert ezt kell most mindenhol cáfolnom, gondolom, amíg élek.
5. Mit jelent és kiken csattan az a mondat, hogy azért nem szeretik az irodalomtörténészek, mert még él.
Nagy költőink korán haltak, Petőfivel dzsidások végeztek, József Attilával a kerekek, Adyval egy szörnyű kór. Faludy túlélte a XX. századot. Ahogy a politikusok, úgy irodalomtörténészek is szeretik néha érdekeik alapján szelektálni a tényeket. Faludyval ezt nehezen tehették, mert nemcsak saját dolgainak volt tanúja, hanem az egész századnak, mindenkit szembesíthetett a tévedéseivel.
6. Egymás stílusáról.
Hullagyalázásról beszél A Kossuthon kiröhögték Faludyt című opusz írója, pedig alig pár hónapja voltam vezércikk az indexben ezzel a címmel: Farkasházy halott. Magamat gyaláznám? Átérzi az ifjú szerző, amit ezért a mosakodásért érzek, miközben a költő még el sincs temetve? Ha nagyon bosszúálló lennék, akkor a tizedét kívánnám neki.
Farkasházy Tivadar
Az utolsó 100 komment: