Shaun Cassidy sikeres zenész karriert hagyott ott a tévé kedvéért (a hetvenes években slágerlistás dalokat is kicsiholt magából), ahol a Cold Case és az American Gothic c. sorozatok után a nálunk is látható Rejtélyek városa atyaúristene lett. Londonban beszélgettünk vele. A cikkben kisebb spoilerek találhatók, óvatosan a klikkolással!
Már gyerekkorod óta producerkedni akartál?
-Igen. Kölyökként egy sorozatban játszottam, és a kor Aaron Spellingje (a Melrose Place és Beverly Hills 90210 főnök), egy Glen Larson nevű producer keze alatt dolgoztam, aki nagy hatással volt rám. Az irodájában aranylemezek lógtak a falon, és úgy gondoltam, hogy nekem is sikerülhetne ez a kettős szerep. Már énekes karrierem közben is sorozatötleteket gyártottam, és hála istennek sikerült a váltás - itt vagyok, és az egyik sorozatomról beszélgetünk.
Sci-fi rajongónak tartod magad?
-Nem különösebben. A Rejtélyek városát sem tartom sci-fi sorozatnak - a Battlestar Galactica, na az sci-fi, míg az enyém inkább egy túlzásokba bocsátkozó mese. Sokat dolgoztam a musical műfajban, ami tulajdonképpen ugyanaz: egy képzeletbeli világot kell eladni ott is. Sam Raimival kettesben készítettük el az American Gothic sorozatot (egy emberfeletti képességekkel rendelkező seriffről és hasonlókról), ami bőven tartalmazott az operára emlékeztető elemeket - nincs ez másként a mostani sorozat esetében sem.
Honnan jött a sorozat ötlete?
-A feleségem a floridai Homestead városából származik - innen a város neve. Ez a környék állandó rettegésben él a hurrikánoktól - innen a hurrikán motívum. Az invázió (a sorozat eredeti címe: Invasion) elem pedig a hírekből jött - csak meg kell nézni, hogy mi folyik például Irakban. A társadalom szerintem egy olyan keresztúthoz ért, ahol nem várja útbaigazítás, ahonnan nemigen tudja, hogy merre menjen tovább, és ezt próbáltam érzékeltetni az én szegényes eszközeimmel. Homestead városa a világ allegóriája a filmben, és milyen furcsa a sors: a premier előtt két héttel csapott le a Katrina hurrikán...
Az idegen lények hogyan illeszkednek ebbe a képbe?
-A sorozatban nincsenek idegen lények. Komolyan. A Rejtélyek városa az evolúcióról szól, a legalkalmasabb faj fenmaradásáról, és nem világűrből érkező idegenek hatalomátvételéről. A hurrikán leple alatt történő események elindítói, a vízben élő lények már időtlen idők óta együtt élnek az emberekkel, és a természet most látta elérkezettnek az időt arra, hogy megindítsa az evolúciós fázist. Nem rosszak, vagy jók ezek a lények - egyszerűen vannak, mint ahogy léteznek a hurrikánok is, melyekkel szemben éppolyan tehetetlenek vagyunk.
Az ABC nem rendelte meg a második szezont. Van esély arra, hogy egy másik csatornán folytatódik a történet?
-Tisztázni szeretnék valamit. Igaz, hogy szeptemberre, azaz a szezonkezdetre nem kaptunk megrendelést, de ez még nem jelent semmit. Lehet, hogy év közben szólnak, hogy csak kellene még 13 vagy 22 rész, de az is előfordulhat, hogy egy másik csatorna karolja fel a sorozatot. Amikor elkezdtük a munkát, számoltam azzal, hogy lehet nem lesz még egy szezon benne, ezért lezártam a legtöbb szálat, és megválaszoltam a legfontosabb kérdéseket, de hagytam elég nyitott kérdést ahhoz, hogy mehessünk tovább.
Mennyire függ egy tévésorozat a csatornáktól?
-Teljes mértékben. Teljhatalommal bírnak, nekünk semmibe nincs beleszólásunk. 5 rész, 13 rész, akár 20 rész után is levehetik a műsorról, így arra törekedtem, hogy minél kerekebb történetet meséljek el, mert nem lehet tudni, hogy meddig megy a verkli. Ha valaki az utolsó rész után ismét megnézi az elsőt, rádöbben, hogy rengeteg dolgot elárultunk már az első percekben.
A sorozat egyik karaktere, Dave, megszállott UFO rajongó. Miért van az, hogy az amerikaiak között sokkal nagyobb azoknak a száma, akiket állítólag elraboltak az idegenek?
-Túl sok tévét néznek!