Van az a mondás, hogy a csúcson kell abbahagyni. És van az is, hogy bizonyos pénzösszegtől mindenkinek korpás lesz a haja. Nagyon röviden így foglalható össze a Válaszcsapás ötödik évada. Ami valahol nagyon is fájó, mert tematikája alapján hiánypótló és precízen összerakott sorozatról van szó – csak valahogy a végére itt is elfogyott a lelkesedés, meg az eredeti ötlet. Spoilerek is jönnek majd, aki nem látta az utolsó két részt, az saját felelősségre kattintson. A reklám után folytatjuk.
Az egész úgy kezdődött, hogy egy Chris Ryan álnéven publikáló egykori SAS-katona (tudják, ő az a figura, aki egy elbaltázott bevetés után társaival lenyomott úgy 180 kilométert az iraki sivatagban, és végül egyedüliként az egységéből át is tudott slisszolni Szíriába) történeteiből a brit Sky1 csinált egy hat epizódból álló sorozatot, a főszerepben Richard Armitage-dzsel és Andrew Lincolnnal (igen, Grimes seriff). Az elképzelés bejött, a Sky1 nézettségét megdobta a sorozat, második évad berendelve, a produkcióba pedig beszállt az amerikai Cinemax csatorna, akik épp új, saját gyártású sorozatban gondolkodtak.
Közben Richard Armitage elkötelezte magát a Hobbit mellett, így egy gyors fejlövéssel elköszöntek tőle a második évad elején, és ezzel lényegében egy vadiúj sorozat indulhatott el Philip Winchester és Sullivan Stapleton főszereplésével. Winchestert akkor a nézők jobbára a Crusoe című, itthon is futott sorozat címszereplőjeként ismerhették, érdekesség, hogy az amerikai színész a Válaszcsapásban egy brit, míg az ausztrál Stapleton egy amerikai katonát alakít. Utóbbi – az akecentus miatt – komoly kihívást jelentetett a korábban szinte csak ausztrál produkciókban szereplő Stapletonnak, de annyira azért nem lehetett borzasztó, mert a Strike Back sikere belépőt jelentetett Hollywoodba (igaz, ez a Gengszterosztag című, feledhető alkotást, meg Themisztoklészt jelentette a 300 2. részében).
A rajongóknak nem újdonság, de az újoncok kedvéért érdemes megjegyezni, hogy a sorozat három évada is Magyarországon forgott, sőt: Budapest két alkalommal is Budapest lehetett. Az epizódszerepekben számos magyar színészt üdvözölhettünk, Árpa Attila például a titkosszolgálat főnöke volt (és nem halt meg – muhaha), Kamarás Iván orosz bérgyilkost, Döglégy Zolee sittest alakított. Egyébként mi is jártunk a hazai forgatáson (a részletekért ide kell kattintatni), ahol jót dumáltunk a roppant barátságos Winchesterrel, és a hazai produkciós partner Pioneer Pictures munkatársaival. De térjünk rá az ötödik évadra.
Kezdjük a pozitívumokkal: talán hazabeszélés, de az itthon forgatott részek baromi jók lettek. Magyarország volt már minden, de hogy Észak-Koreának is el lehessen adni – na, ez nagyon új volt. A stáb forgatott a visontai erőműben, Gödöllőn az egyetemen, és ha nem tévedünk nagyot, akkor a csobánkai lőtéren, meg persze a komáromi erődben. Budapest ezúttal Bécs volt, nyilván ez egy külföldi nézőnek nem fog feltűnni, ahogy az sem, hogy a Művészetek Palotája egy genfi ENSZ-székház, a háttérben pedig elsuhan a HÉV. Pozitívum lehetne Michelle Yeoh nagyongonoszemberként, de a karakter nem lett kellően kidolgozva, és pontosan lehetett tudni, hogyan végzi majd. Kár érte, ahogy Will Yun Lee-ért is, szegény nagyon be lett skatulyázva a gonosz ázsiai szerepébe. Ezzel el is érkeztünk a miért rossz ez az évad felsoroláshoz.
A legnagyobb hiba a kiszámíthatóság. A romantikázás után sejthető volt, hogy Richmond nem maradhat életben, ahogy az is biztosra vehető volt, hogy a bomba pont az utolsó előtti másodpercben lesz hatástalanítva, és azon sem lepődtünk meg túlságosan, hogy Oppenheimer volt az, aki Locke családját a levegőbe repítette. És bár látványos volt minden epizód, és az akciójelenetekkel sem volt különösebb probléma, az biztos, hogy az évad második felén érződött a sorozat korábbi epizódjai közül többet íróként és rendezőként is jegyző Michael J. Bassett munkássága – feszesebb, biztosabb történet- és színészvezetés, pörgősebb vágások, egyszóval az a bizonyos korábbi évadok Strike Back-érzés.
Sorozatrajongóknak mindenképp fun-fact, hogy a Válaszcsapásban egymásnak adták a kulcsot a Trónok harca szereplői. Tywin Lannister, azaz Charles Dance egyenesen főgonoszt alakított, de IRA-terroristaként feltűnt Liam Cunningham, Iain Glen, az ötödik évad bombagyárosát pedig a Roose Boltont megformáló Michael McElhatton alakította. A sasszeműek az ötödik évad kilencedik epizódjában magát a tévés Hegylakót, Adrian Pault is üdvözölhették.
Kukacoskodásnak tűnhet, de egy-két gyártási baki is becsúszott: néhány jelenetben elfelejtettek rendszámot cserélni, az osztrák helyett magyar rendszámmal furikázott a terepjáró a városban, hogy aztán a következő snittben ismét helyes legyen. És noha óriási poén volt az évad közepén elsütött Butch Cassidy és Sundance kölyök hasonlat, amit aztán az évadzáró részben meg is koronáztak a gátról mélybe ugrással, biztosak lehettünk abban: nem lesz merszük kinyírni a két tökfilkót, garantált a naplementében motorozás (ami egyébként szintén szép visszautalás egy korábbi évadra).
A modern Butch és Sundance szögre akasztotta az uniformist, azzal, hogy végül életben maradtak, van esély arra is, hogy egy Netflix vagy Amazon esetleg fantáziát lát a karakterekben, de ha nagyon őszinték akarunk lenni, akkor egy időre elég volt a srácokból. A brand erős, a magunk részéről egy Stonebridge vezette új Section20-t el tudnánk képzelni, de hát mit értünk mi a televíziózáshoz.
saks 2015.10.05. 12:43:06
Flankerr 2015.10.05. 13:24:30
Egész jó lett a kritika, gratulálok a név nélkül marad alkotónak mert szépen összeszedett mindent. Kiemelném az Oppenheimer-Locke végső jelenetsort.
"A sasszeműek az ötödik évad kilencedik epizódjában magát a tévés Hegylakót, Adrian Pault is üdvözölhették" Hol és mikor, melyik szereplő?
Flankerr 2015.10.05. 13:25:50
saks 2015.10.05. 13:41:40
scz_hun 2015.10.05. 13:42:10
Az ENSZ-székház csak kívülről volt a MüPa, a belső felvételek a kongresszusi központban készültek.
H3rold 2015.10.05. 14:02:43
H3rold 2015.10.05. 14:06:17
H3rold 2015.10.05. 14:13:14
Flankerr 2015.10.05. 14:28:43
@Quarker: A második évad első részében lövik fejbe, ahogy ezt a posztban írja is a szerző.
Viszont a főszereplők új sorozatai nem ok, hanem következmény. 2 éve bejelentette a Cinemax hogy az 5. lesz az utolsó évad, csak csúszott majd egy évet a forgatás Stapleton balesete miatt. Ez után már szabadon mehettek máshová, és mentek is. És nem is rossz helyekre, megérdemelten. Csak Winchester dollár ezreket spórol meg minden The Player részben kaszkadőr munkában :)
Bruti · www.facebook.com/Brutistandup 2015.10.05. 14:45:33
Puffogó Kipufogó 2015.10.05. 15:09:13
Amúgy tökös egy sori volt, nem sok van ilyen, ráadásul a Banshee-t is befejezik...
Lukács Attila 2015.10.05. 15:11:08
Lukács Attila 2015.10.05. 15:14:46
H3rold 2015.10.05. 16:14:18
filmsor.net/strike-back-valaszcsapas-mozifilm-keszul/#
Veder1 2015.10.05. 20:04:15
Neoprimitív 2015.10.06. 08:29:32
Azt én is. Ahogy a Player nézettsége alakul, elég jó eséllyel nem lennének szerződéses problémák. Winchester tényleg szenzációsan jó fej, nagyon szurkolok neki, hogy normális szerepeket kapjon.
A vége sajnos tényleg nem nőtt fel a korábbi évadokhoz. Inkább olyan hozzuk a kötelezőt, de semmi több érzésem volt. "Reménykedtem", hogy valamelyik főszereplő is ott hagyja a fogát, nekem ez a naplementébe motorozás túl hálivúd volt ebben a sorozatban, de mindegy.
Neoprimitív 2015.10.06. 08:31:16
koschwarz 2015.10.06. 13:20:19