Április óta égnek lázban a magyar Strike Back-rajongók: ekkor derült ki hivatalosan, hogy a 24 utáni második legnépszerűbb tévésorozatnak nevezett Válaszcsapás rendezője borította füstbe a Szabadság téri régi tévészékházat. A stáb már a márciusi hóvihar idején idejött Magyarországra, hogy a magyar Pioneer Pictures produkciós céggel karöltve előkészítse a negyedik (a Cinemax-féle számozás szerint persze csak a harmadik) évad forgatását. A júliusi forróságban meg is szállták a fővárost, többek között bezárásra ítélt városligeti Vidámparkot is, ahol az HBO-nak hála mi is megnézhettük, hogyan kerget gonoszokat a két tökös főszereplő, Philip Winchester és Sullivan Stapleton a retrószagú, vattacukros-dodzsemes forgatagban.
Phillip WInchester és Sullivan Stapleton a vidámparkban (fotó: Liam Daniel/Cinemax)
Az, hogy a stáb csupa jó értelemben vett őrült fazonból áll, már a hivatalos sajtótájékoztatón is egyértelművé vált. Hat éve járok ilyen eseményekre, de még soha sem láttam olyat, hogy a fehér terítős asztaloknál ülő, kamerák kereszttüzében feszengő, nyakkendős-kosztümös alkotók a székeiket hátracsapva, egymást túlordítva szórják a poénokat, és artikulátlan röhögésükkel teljesen hazavágják a diktafonok hanganyagát. Sullivan Stapleton mindenkin túltett, amikor a kerekasztal beszélgetések közepén vicces ausztrál akcentussal, magyarul kiabálta át a szomszéd asztalnál interjút adó Phillip Winchesternek azt, hogy "Kuss, köcsög!". Amiből természetesen azonnal üdítőskupak- és teafilterdobálós háború kerekedett.
És akkor még nem sejtettük, mi vár ránk a vidámparki forgatási napon. Az már eleve gyanús volt, hogy a sajtótájékoztatón a két főszereplőnél is harsányabb rendező-producer, Michael J. Bassett a producerek helyszínismertetője közepén Sullivan Stapletonnal együtt karikázott be az újságírók közé egy bohócbiciklin, hogy aztán a következő lendülettel átugorjon a Break Dance elnevezésű, hánytatós halálkörhinta korlátján, és két ingyenkörre invitálja az állát keresgélő stábtagokat és sajtómunkásokat. Az őrült buli természetesen csak félig volt a Strike Backet népszerűsítő, házibulikon még sokáig mesélhető médiahekk: Bassett így akarta felköszönteni születésnapján a produkció exkommandós katonai szakértőjét, az apró termete ellenére bárkit bármikor lerúgó, kedves ősz nagypapát, Paul Hornsbyt.
Sullivan Stapleton Michael J. Basett író-rendező-producerrel (fotó: Liam Daniel/Cinemax)
Gyorstalpaló Válaszcsapás-szüzeknek
A 2010-ben elstartoló Strike Back tévésorozat szereplői az MI6 alá tartozó black op ügynökök, akiket olyan szigorúan titkos bevetésekre küldenek szét a nagyvilágba, amikről csak egy maroknyi haditengerészeti és katonai vezető tud. A sorozat jelenlegi két főhősét, a Koszovótól Pakisztánon át Szomáliáig minden veszélyes tűzfészekben lövöldöző elitkommandós párost Philip Winchester és Sullivan Stapleton játssza a második évad óta. Érdekesség, hogy előbbi amerikai színészként lett angol ügynök, utóbbi ausztrálként alakít amerikai kommandóst.
A Válaszcsapás stábja nem először jár Magyarországon: a 2. évad a budai Várban tartott, World Security Summit nevű nemzetközi csúcstalálkozóról szólt, ahol a gonosz terroristák emberekbe varrt vegyi fegyverrel akartak robbantani. A Strike Back-csapat a fővárosi helyszínek mellett a Bakonyban és a komáromi erődben is forgatott az elmúlt években. Az új évadban egyébként a készítők összetettebb, intrikusabb karaktereket ígérnek a sok akciózás és robbantás mellé.
Budapestből Berlin
Bár Phillip Winchester a sajtótájékoztatón még azzal viccelődött, hogy épp azt a részt fogják leforgatni, amelyikben kurvázni megy, végül annak a jelenetnek a munkálatait nézhettük meg élőben, amikor az új évad végefelé a rosszfiúk a berlini vidámparkban elrabolnak valakit, a két tökös MI6-akcióhős pedig odamegy rendet tenni. A bezárásra ítélt pesti vidámparkban 250 fős stáb dolgozott ezen a jeleneten, közülük 150-en a mézeskalácsárusok és körhinták közt hömpölygő tömeget alakító statiszták voltak. A munka itt szinte mindig 11-12 órás folyamatos forgatást jelent, ami akár több is lehet, ha túlórázni kell mellé, vagy éjszakai forgatás is szerepel a tervben.
A főszereplők ezt persze egyáltalán nem bánják. A stáb az elmúlt években már olyanná vált számukra, mint egy nagy család, akikkel most épp nem Dél-Amerikába mentek kirándulni, hanem Magyarországra. A Strike Back színészei nemcsak megjátsszák a werkvideókban, hogy mekkora barátok, ők tényleg azok. Hónapokig, sőt, évekig együtt lógnak, buliznak és adják az interjúkat, nem csak lenyomják 6 hónap alatt a kötelező melót aztán mennek a dolgukra. A színészek néha még a forgatókönyvíróknak is könyörögni szoktak, hogy hadd húzzák már egy kicsit tovább a sorozatban, mert még nem akarják itt hagyni a haverokat (a rendszeresen velük bulizó showrunner, Michael J. Basett egyenesen élvezi, hogy bárkire rámutathat: "Helló, a következő részben meg fogsz halni", mert így a Strike Backből is ugyanolyan váratlan fordulatokkal megpakolt, szereplőgyilkolós sorozatot kanyaríthat, mint a Trónok harca).
"Itt csak futni kell, lőni, ugrani és jól kinézni. Ezekben mind profi vagyok" - meséli vigyorogva az újságírókkal sokkal közvetlenebb Winchester. Kicsit sajnálja is, hogy nem egy korábbi munkanapjára néztünk ki, mert nemrég vett fel egy vonatos akciójelenetet, ahol helikopter üldözi a vonat tetején rohangáló és verekedő ügynököket. A 32 éves színész még az okostelefonján is megmutatta, hogyan lapult a vonat oldalához, mikor a rendező felrobbantotta az egész szerelvényt. Mi, akik a színészhez hasonlóan gyerekkorukban mindig G.I. Joe- és Action Man-figurákkal játszottunk, vigyorogva gratuláltunk neki, és tényleg szívből sajnáltuk, hogy nem láthattuk élőben a pusztítást. A külföldi újságírólányoknak viszont valószínűleg bármit mondhatott volna a sztár, ugyanúgy olvadoztak volna, amikor odalépett hozzájuk két felvétel között.
Winchester morcos, de a következő pillanatban vidáman sztorizgatott (fotó: Liam Daniel/Cinemax)
Míg Winchester minden újságíróval szívesen szóba állt és sztorizgatott, ha épp ráért, Sullivan Stapleton nagyon távolságtartó volt a forgatáson. Ő inkább arra utazott, hogy a cinikus vicceit a lehető legnagyobb társaság előtt süthesse el. Tipikusan ilyen volt például, amikor a magyar stábtagok a tűző napról egy videósátorba vitték az újságírókat, ahol plazmatévéken lehetett követni a forgatást. Ide hívtak be egy producert, hogy meséljen a sorozatról és válaszoljon a kérdésekre, de a váratlanul felbukkanó Stapleton azonnal ellopta a show-t, azzal hogy benyögte: "Helló, srácok, ő a producerünk. Tőle kell kölcsönkérni, ha megszorultok. Na, akartok ebéd után még egy kört menni a halálkörhintán?"
Onnantól pedig, hogy Phillip Winchester is utánunk jött a tévésátorba, szegény producer már szóhoz sem jutott. Kezdetét vette egy végtelenített bulibeszámoló arról, milyen jó a magyar pálinka, a villányi és a tokaji bor vagy a pörkölt nokedlival és uborkasalátával. És persze hogy a Bazilika melletti szállásukról milyen könnyű fejest ugrani a pesti éjszakai életbe, vagy hogy mennyire durva volt március 15-én átélni a hóvihart úgy, hogy nekik azt mondták: Magyarországon ilyenkor virágillatú tavasz van.
Humor és halál
Winchester később, a jelenetek közötti újabb szünetben szokás szerint az újságírókkal haverkodott, amikor minden átmenet nélkül előhalászta James Bond állandó útitársát: egy Walther P99-est. Nem sokat szarozott, vérbeli profiként kitárazott, közben pedig marketingest megszégyenítő módon sorolta a fegyver képességeit. Az újságírók legnagyobb gyönyörűségére a bemutató végén minket vett célba a pisztollyal, amin persze mindenki jót röhögött.
Életnagyságú Action Manek bevetésen (fotó: Cinemax)
Bámulatos volt ez a hirtelen átváltozás vigyorgó hollywoodi sztárból kőarcú katonává. Winchester tudatosan fejlesztette ki, a készítők szerint ugyanis az általuk játszott szereplőknek pont olyan természetességgel kell átállniuk a jófejkedésről a gyilkolásra, mint amikor a kedvenc szexpózok után a fociról kezdünk el dumálgatni a haverokkal. A színész a felkészülése során sokat beszélgetett valódi katonákkal, és megfigyelte: az ember nem lesz hosszú távon vidám fickó attól, hogy folyamatosan embereket kell ölnie. "Mindig a harsány humor jellemzi őket, és a hirtelen szótlanság, amikor teljesen bezárkóznak, és azt mondják, erről soha többé nem akarok beszélni".
Magyarok az amerikai showbizniszben
Ejtsünk azért egy-két szót a Strike Back zavartalan forgatásáért felelős magyar háttéremberekről is. Ők azok a névtelen hősök, akik ugyan ott vannak stáblistán, de nevükre a nagy többség szinte sosem emlékszik. A helyszínek felkutatása és megszerzése például a location manager feladata. A Strike Back esetében ez a hálátlan szerep Beliczai Beának, a Pioneer Pictures munkatársának jutott. Hogy a feladat súlyát érzékeltessük: a néhány perces beszélgetés alatt vagy háromszor csörgött a fiatal, szőke lány mobilja, kétszer keresték a stábrádión, és közben még mi is idióta kérdésekkel bombáztuk. Annyi azért kiderült, hogy a location manager két lábon járó fotóalbum, aki már a forgatókönyv olvasása közben is legalább négy-öt lehetséges helyszínben gondolkodik. Ez ugyanis a minimum, amit a rendezőnek tálalni kell és még így sem biztos, hogy majd itt forgathatnak.
Addig még számtalan bürokratikus, vagy éppenséggel emberi tényező húzhatja keresztül a számításokat. Előfordult, hogy a kiválasztott helyszín tulajdonosa olyan irreálisan magas összegért adta volna bérbe birtokát, amire már a sokat látott magyar stáb is azt mondta, hogy ennyit biztosan nem ér meg. Kérdés, hogy ki járt rosszabbul: a pénzéhes ingatlanos, vagy a stáb, aki egy másik, jóval olcsóbb és látványosabb helyen vehette fel a jelenetet. És ha már helyszínek: Bea szerint Budapestnek egy olyan pontja van, ami láttán minden rendező maga alá csinál a gyönyörűségtől. Ez a titkos helyszín a Szabadság téren található, a sors furcsa iróniája, hogy a hajópadlós, fakazettás mennyezetű lakás évek óta üresen áll, tulajdonosa senkinek sem tudja bérbe adni.
Számmisztika Stike Back módra
A sorozat fanatikus rajongói szerint a Strike Back már a negyedik évadát tapossa, a gyártó viszont mindenhol harmadik évadról kommunikál. A látszólagos ellentmondás feloldása nagyon egyszerű: a Strike Back első évada a Sky1 brit kereskedelmi csatorna megrendelésére készült, a hat epizódból álló történet alapját az SAS-katonából íróvá avanzsált Chris Ryan regénye adta. A sztori nézettségi rekordot döntött a Sky-on, a széria sikerét látva a második évadba beszállt az amerikai Cinemax. A korábbi főszereplő John Porter karakterét kiírták a sorozatból (az őt alakító Richard Armitage a Hobbit miatt nem tudta vállalni a forgatást), ezzel voltaképpen vadonatúj produkció jött létre. Nem mellesleg az egészet a Cinemax első saját gyártású sorozataként is el lehetett sütni, ami már marketing szempontból is jó húzásnak tűnt az amerikai piacon.
Hazai Válaszcsapás-premier: augusztus 10-én, szombaton, 22:00-kor a Cinemaxon! A széria epizódjai az amerikai vetítések másnapján, szombat reggelenként az HBO Go csatornán is láthatóak lesznek.
Sunsetjoy · http://retemu.blog.hu 2013.08.10. 16:28:32
(Pláne úgy lehetett érdekes a júliusi hótmeleg, hogy átélték a "márciusi hóvihart" :)
2013.08.10. 18:31:21
koschwarz 2013.08.10. 18:52:13
Flankerr 2013.08.10. 19:51:08
Flankerr 2013.08.10. 23:20:49
retrodj · http://retrodj.blog.hu/ 2013.08.11. 09:50:30
titok84 2013.08.12. 07:56:12
Amúgy a főcím és a zene nagyon király, tényleg volt egy ugrás a 2. (1.) évadnál.