Egy véletlennek köszönhetően vettük észre, hogy az Élet és Irodalom online verzióját már nem lehet ingyen elolvasni. Mint megtudtuk, a váltás a lap január 13-ai számától él.
Az Élet és Irodalom nyomtatott változatánál 13 forinttal drágábban olvashatják online a közéleti-irodalmi hetilap cikkeit az olvasók. Míg az újságosnál kapható hetilap egy száma 495 forintba kerül, ugyanezért online 508 forintot kérnek, melyet SMS-ben, bankkártyával vagy átutalással lehet rendezni. Az online előfizetéshez azonban az es.hu archív cikkei is hozzátartoznak.
A hosszabb idejű (egy hónapos, negyedéves, féléves, éves) online előfizetés azonban jóval kedvezőbb a print lapszámokénál, éves szinten így 4500 forintot is megspórolhatnak az olvasók (print 18 ezer Ft, online 13,5 ezer Ft), az viszont már más kérdés, hogy az ÉS-re jellemző hosszú cikkeket mennyire akarják majd inkább monitoron elolvasni az olvasók.
Mint Kovács Zoltán, az Élet és Irodalom főszerkesztője a comment:comnak elmondta, azért tették fizetőssé az es.hu-t, mivel a lap és a kiadó nem pályázik semmilyen pályázati forrásokra, kizárólag a piacról él, ez függetlenségének az alapja, ezért a lap fenntartása érdekében vagy a kiadásokat csökkentik (ezeket már nem lehet tovább) vagy a bevételeket növelik. Kovács Zoltán szerint amúgy is nonszensz az a magyar felfogás, hogy ami az interneten van az ingyenes, az online is olvasható print tartalmakért számtalan külföldi lapnál évek óta pénzt kérnek. A lap főszerkesztője úgy véli, hogy ebben a piaci helyzetben elvárható az olvasóktól, hogy "a pénzükkel is szeressék a lapot".
Arra a kérdésre, hogy az eddig ingyenesen elérhető archívumukat miért tették fizetőssé Kovács azt válaszolta, hogy azért, mert az archívum is szolgáltatás, a piacon egy kiadó azzal kereskedik, amije van. A fizetős es.hu-t ugyanakkor sikeresnek tartja, mivel az elmúlt két hétben 250-300-an fizettek elő rá, a nyomtatott lap előfizetőinek azonban az online verzióért nem kell fizetniük.
Az ÉS-t nem auditálja a MATESZ az es.hu-t pedig nem meri sem a webaudit, sem pedig a gemius, így hivatalosan nem lehet tudni, hogy hányan vásárolják, illetve olvassák online a lapot.
Az utolsó 100 komment: