Egy kedves olvasónk hívta fel a figyelmünket arra a vicces cikkre, ami az inforadio.hu lapjain jelent meg, és amiben Páva Zsolt, Pécs polgármestere egy sajtótájékoztatón csinált tiszta hülyét magából. A lelkes lokálpatriotizmussal persze semmi bajunk nincs, így valahol érthető, hogy Európa újdonsült kulturális fővárosának első embere szeretné, hogy mindenki azt higgye: Pécs valóban a világ közepe 2010-ben, de azzal már igenis van bajunk, ha mindehez légből kapott nézettségi adatokat citál a sajtónak.
A pécsi rendezvénysorozat megnyitójára 2010. január 10-én, vasárnap került sor, ez volt a Magyar Televízió történetének első élő HD-ben közvetített adása, nagyon büszkék is voltak rá, és nekünk is tetszett, amit láttunk. A megnyitó után a helyi önkormányzat legott rendelt is egy felmérést a Nézőpont Intézettől, nem is akármilyet, hanem országos, reprezentatív közvélemény-kutatást, aminek az volt a célja, hogy kiderüljön: hányan nézték a közvetítést a tévében.
Az eredmény meglepő és mulatságos is volt egyben, mi legalábbis nagyon jót röhögtünk rajta, hiszen a Nézőpont Intézet vajákosai szerint az EKF-megnyitót a teljes lakosság 59 százaléka, azaz saccperkábé hatmillió honfitársunk nézte a tévében, ami Páva Zsolt szerint rendkívül magas közönségarány. UPDATE ON: ezt számot így a közvéleménykutató nem írta le, illetve ebben a szövegösszefüggésben nem, csak Páva Zsolt volt oly figyelmetlen, hogy a mindjárt beidézett, csodálatos magyarsággal megfogalmazott közleményből ezt nem tudta kiolvasni:
A január 10-i megnyitó ünnepségről szóló beszámolókat a megkérdezettek 73 százaléka látta vagy hallotta. A kérdésre a 45 év alattiak 61, míg az a felettiek 81 százaléka válaszolt igennel. Az ünnepség televíziós közvetítését, saját bevallása szerint, a teljes lakosság 44 százaléka „követte” a televízióban. Közülük tízből hatan (59 százalékuk) mindezt a Magyar Televízió közvetítésén keresztül tette. Összességében tehát a megkérdezettek negyede (26 százalék) látta, legalább részben, az élő közvetítést. Az ünnepséggel a túlnyomó többség elégedett volt. A teljes népesség 59, a saját bevallásuk szerint az élő közvetítést, legalább részben, követők 91 százaléka mondta azt, hogy „nagyon tetszett” vagy „inkább tetszett” neki a rendezvény.
Anélkül, hogy elemezgetnénk a fentiket (pedig lenne mit), kiemelném azt hogy a felmérést végző, minden bizonnyal kiváló és tévedhetetlen cég továbbra is azt állítja, hogy az kóser, hiteles és hihető, hogy Az ünnepség televíziós közvetítését, saját bevallása szerint, a teljes lakosság 44 százaléka „követte” a televízióban. Az idézőjel ilyetén használatától egészen kis korom óta rémálmaim vannak, mire gondolhatott vajon a szerző ebben a passzusban? Hogy ha nem teszi idézőjelbe, akkor szó szerint értelmezem a mondatot? És továbbgondolva azt hiszem majd, hogy az EKF-megnyitó mint entitás ballag az utcán, mögötte meg a teljes lakosság 44 százaléka (pluszmínusz 4 ugye), azaz 4-5 millió ember? Vagy csak arra gondolok, hogy ez faszság, hiszen a teljes lakosság 44 százaléka (pluszmínusz 4 ugye) nem nézi a köztévét??? UPDATE OFF
Az hát, ilyen magas nézettségről a két nagy kereskedelmi tévé is csak álmodozni mer, és piros betűs ünnepként tartják számon, ha az AGB Nielsen ilyen adatokkal örvendezteti meg őket, de erre eddig nem túl sűrűn került sor, a legutóbbi labdarúgó-világbajnokság döntője óta például csak egyszer: a Csillag születik döntőjét az RTL műsorán a teljes tévénéző lakosság 59,8 százaléka látta, azaz hárommillió ember.
Azt, hogy a Nézőpont Intézet milyen módszerekkel mért 59 százalékos adatokat, nem lehet tudni, mi a birkavesére és tealevelekre gyanakszunk, esetleg a klasszikus hasraütésre, legrosszabb esetben pedig a "menjünk ki az utcára, és kérdezzünk meg 500 embert itt Pécsett" megoldásra, mert ha teszem azt elkérik a Nielsen grafikonjait, akkor kiderült volna, hogy a vasárnapi nézettség a következőképpen alakult:
RTL Klub - Híradó (37,1% - 1 754 535 néző) TV2 - Tények (26% - 1 229 778 néző), m1 - Pécs 2010 megnyitó (9,4% - 436 718 néző)
Az adatok az akkor tévét néző lakosságra vonatkoznak.
Jó lenne, ha Páva Zsolt a jövőben ne nézné teljesen hülyének a lakosságot, és megpróbálná a valósághoz legalább közelítő adatokkal sztárolni városa teljesítményét, mert így csak kiröhögteti saját magát és tovább égeti az egyébként is ezer sebből vérző EKF-projectet.
Az utolsó 100 komment: