Amikor elkezdtünk foglalkozni a magyar kereskedelmi-, kábel- és közszolgálati tévék elmúlt tíz évének összefoglalásával, óhatatlanul is két klasszikus közhely jutott eszünkbe, az egyik a kis pénz, kis foci, a másik meg a kicsit sárga, kicsit savanyú, de a mienk. Nem lehet nem észrevenni a csillámpapírba burkolt díszletek előtt a hatvanas évekre hajazó frizura és smink alatt feszengő műsorvezetők kínját, amint a gálaműsorokat vezetik, vagy a sorozatok böszmeségeit, dramaturgiai hibáit, túljátszott, maníros szereplőit, és még sorolhatnánk, a Sas-kabarét vagy Fásy Ádám keze alól kikerülő iszonyatokról például emberbaráti okokból elegánsan hallgatunk.
A feladatok, kedves olvasók, egyszerű, mint Bunyós Pista repertoárja: a lentebb található kategóriákban teljesen szubjektíve kiválasztottunk pár jeles képviselőt, ezek közül kell megszavazni azt, amelyik tetszik, vagy bónusz lehetőségként rányomni egyet a harmadik, semleges gombra. Nyeremény nincs, tanulságokat majd levonunk, ha kibírjuk röhögés nélkül.
Napi szappanoperák
Két versenyzőnk van csak, a helyzeti és időbeli előnnyel (hét évvel hamarabb) induló Barátok közt és a TV2 Jóban rosszban című sorozata. Az egyik egy társasházban és annak kocsmájában, a másik egy klinikán és annak büféjében játszódik, közös bennük a borzasztó díszlet, a műfajra jellemző, eltúlzott konfliktusok és hihetetlen történetszálak, bár én még várok arra a leszbikus törpepárra, akikről kiderül hogy örökbe fogadták Gesztesi karakterét.
Talkshow-k
Ebben a kategóriában az egyszerűség kedvéért egy kalap alá vettük a Jerry Springer izzadt hónaljából kinövő Mónika Show-t, annak tesójával, a Joshi Bharattal, a már megszűnt, de hasonlóan tuskó Balázs-show-val, Jakupcsekkel, Klaudiával és Fábry Esti Showderével. Ez utóbbi persze kilóg a sorból, de csak a formátuma miatt. Mivel nálunk nincs ilyen jellegű másik műsor, külön csak nem indíthattuk. Ki a szívüknek kedves? A hülyegyerekeket szopató Balázs, a mindig türelmes Joshi, vagy netán a még terhesen is igazságot osztó Maunika? Esetleg a vörös vampnak eladott Klaudia?
Heti drámai sorozatok
Ez az a kategória, amihez a legnehezebb volt négy versenyzőt összeszedni, mert a sorozat nálunk nagyon költséges műfaj, legalábbis a saját gyártású, olcsóbb venni egy évad Vészhelyzetet, mint leforgatni hat epizódot egy magyar sorozatból. A királyi tévé három versenyzővel is képviselteti magát, a Presszó című Sas Tamás-filmből készült Presszó 10 című sorozattal, ami az első magyar HD-ben forgatott széria címével büszkélkedhet, a néha Szomszédok 2.0-nak is nevezett Életképekel és a magyar 24-ként beharagozott Tűzvonalban című akciósorozattal, amit mi nagyon szerettünk bugyuta hibái ellenére.
A két outsider induló az RTL Klub Első generáció című izéje, amiben Kamarás Iván karakterét képesek voltak Evilnek nevezni, és az imdb.com-on minden idők legrosszabb sorozatának választották meg, illetve a szintén az RTL-nek felróható, három évadot megélt Szeress most! ami egyfajta heti szappanoperavígjáték volt, mint mondjuk az Ugly Betty, csak sokkal rosszabb.
Sitcomok
Az egyik legegyszerűbb és egyben legnehezebb tévés műfaj a szituációs komédiáé, mert az csak első látásra tűnik könnyűnek, hogy az ember félórán át vicceskedjen. Éppen ezért nem is nagyon lehet csodálkozni, hogy sem a Pasik, sem a Limonádé, sem a Tea vagy az Állomás nem hagyott mély nyomot a nézőkben, nem úgy, mint a Rém rendes család magyar remake-je, amiről még mindig nem tudjuk elképzelni, hogy a TV2 komolyan gondolta-e vagy csak a tévénézők idegrendszerének tűtőképességét tesztelték vele.
Főzős reality
A két nagy kertévé szinte egyszerre indította el naponta jelentkező főzős műsorát, azzal a különbséggel hogy az egyiket az adott csatorna vette, a másik meg lenyúlta - ez a tendencia a magyar valóságshow-történelemben visszaköszönő elem mellesleg. A Vacsoracsata és a Hal a tornán mellett a Viasat3 Mesterszakácsa és az álolasz Gianni vezetésével készült Nagy étteremátalakítás indul még ebben a kategóriában, ha valakit kihagytunk volna, elnézést.
Tehetségkutatós/énekes/táncos reality
Ebben a kategóriában igazi gigászok feszülnek egymásnak, a három és félórás döntőre képes Megasztár, a nemrég nézettségi csúcsokat döntögető Csillag születik, az elvetélt Sztárok a jégen, amiből csak Bódi Szilvia kivillanó mellbimbójára emlékszünk, a Szombat esti láz, ami pedig egy hetvenéves öregasszony testének olyan részeit mutatta meg, amit soha, senkinek nem szabadna látnia. Igazi fekete lónak itt a Társulat tűnik, ami egészen az utolsó adások egyikéig a leghitelesebb magyar énekes-reality volt, kár, hogy egy hülyeség miatt keserű maradt utána a szánk íze.
Kaland/kiszavazós realityk
Itt is a kertévék dominálnak, egymásnak feszül két egzotikus helyszínen forgatott, de merőben más reality (A sztárok a fejükre estek vs. Celeb vagyok, ments ki innen!), két társkeresős sorozat (Benkő feleséget keres vs. Nagy ő), egy focis reality a Viasattól (Lúzer FC) és egy modellcsajos (Topmodell leszek). Nehéz a döntés, kedves olvasók, mi sem nagyon tudjuk, kire szavazzunk.
Klaszikus kukkolós realityk
Két indulónk van, az Endemol-licensz Big Brother, a magyar televíziózás történetének első élőben közvetített dugásával, és a saját fejlesztésnek nevezett Való Világ, amiben megtudtuk, hogy ha egy Pandora nevű lányt orális szexre kényszerítenek, azt hatalmasra tátott szájjal teszi, és nem szorosan összeszorított fogsorral. A két műsor vesztét a szex, és az okozta, hogy az emberek ráuntak a percemberek dúlására a képernyőn. A legjobb fej szereplő minden kétséget kizáróan a Jancsika nevű, húslopásban járatos macska volt.
Egyéb reality-műsorok
Ide dobáltuk be azokat a műsorokat, amiket máshová nem tudtunk, vagy nem akartunk besorolni. A hatalmasat bukó Survivor (a formátum megváltoztatása és a jellegtelen szereplők odavágták az egészet) mellett megtaláljuk a Kísértés című iszonyatot, amiben kurvákat és hímringyókat toltak a jónép képébe hétről-hétre, itt van a Bár első kiadása a Viasattól, Győzike az RTL Klub egykori nézettségbajnoka, két TV2-produkció, az Igazság ára című hazugságvizsgálós botrányműsor és a Nagy fogyás, amiből érthetetlenül nem lett siker nálunk, no meg a Mentalista című Uri Geller-hakni, amin legalább üvöltve lehetett röhögni.
Vetélkedők
Elég nagy merítésből válogattunk itt is, a reality-műfajba sorolt vetélkedők nálunk is joggal kedveltek, bár akadt közöttük olyan is, amit nagyon sürgősen el kellene felejteni (A széf). A kategória nagy esélyes természetesen a világ szinte minden részén népszerű Legyen ön is milliomos!, de sokan szerették a Pókerarcot, biztos van rajongója a Leggyengébb láncszemnek és a Multimilliomosnak is. Sokan nézték az Áll az alku? két inkarnációját és az Okosabb vagy, mint egy ötödikes? című műsort, amiben a játékosoknál jobban csak a koravén kiskölykök idegesítették az embert.
Egyéb szórakoztató műsorok
Közkívánatra pótoljuk a szavazás egyik legfájóbb hiányosságát, és kreáltuk egy olyan kategóriát, amibe a Beugró is helyet kapott, sőt, hogy ne legyen egyedül, mellérakjuk a Showder klubot, az RTL és a Modom a magamét, az m1 standup-műsorát, és habként a virtuális torta tetején a Dob+basszus című zenei műsort, amit nem mellesleg nagyon szerettünk is.
Az utolsó 100 komment: