Morvai Krisztina egy, a pestisracok.hu-n megjelent cikkben ment neki A mi kis falunk című sorozat forgatásának, és hát nem is nagyon szarakodott, menten buldózerre ült, és tövig nyomta a gázt. A cikkben rendkívül plasztikus képekben tárják elénk a sorozat helyszínéül szolgáló, 300 lakosú zsákfalu, Pilisszentlélek problémáit, az egyik leghatásosabb bekezdést szinte látja maga előtt az ember:
Nincs lehetőség a falun belüli szabad mozgásra sem, a naponta többszöri lezárások miatt egy kiló kenyér megvásárlása is tervezhetetlenné válik, magam láttam több ízben, hogy például a falu idős lakói megalázottan, csalódottan ballagnak hazafelé, mert nem sikerült elintézni, amit szerettek volna. De láttam már a könnyeit visszatartó, mélyen megalázott olyan idős asszonyokat is, akik a faluban összefutva néhány szót váltottak volna egymással, de a stáb rájuk ripakodott, hogy ne merjenek beszélni, mert „felvétel van”.
Ugye. Az ugrás után lesz ez még jobb is.
A Jobbik színeiben EP-képviselővé lett Morvai tavaly vett egy házat a faluban, de csak idén jutott el odáig, hogy bemószerolja a sorozatot, és minden lehetséges fórumon megtámadta azt, azaz Völner Pál országgyűlési képviselőnél, az Igazságügyi Minisztérium államtitkáránál, a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal vezetőjénél, valamint az esztergomi önkormányzat minden illetékesénél - hivatkozva a 2004. évi II. törvényre, (amiben én nem találtam olyan kitételt, aminek köze lenne ehhez az esethez) és egy 2016-os kormányrendeletre, amit így, ennek alapján nem olyan könnyű meglelni.
A beadvány vélhetően a következőket kifogásolta (ezeket sorolja fel a cikk, ők biztos látták is):
- a nagy létszámú stáb májustól októberig folyamatosan jelen van a faluban és állandóan zajolnak
- magántulajdonok területére engedély nélkül behatolnak, ott folyó munkákat korlátozzák
- a tulajdonhoz való jogot, a mozgásszabadsághoz való jogot és egyéb alapvető (emberi) jogot szükségtelenül és aránytalanul korlátozzák
- jogsértéseket követnek el
- akkor zárnak le utcákat, amikor csak akarnak
és így tovább, a teljes cikk itt olvasható, az senkit ne tévesszen meg, hogy napi sorozatként emlegeti A mi kis falunkat, benézték, van ilyen.
Az RTL-en látható sorozatot gyártó cég egyik producere így reagált a vádakra:
A stáb május végétől szeptember végéig max. 60 fővel van jelen a faluban. A forgatási napok kb. felén forgatunk külső helyszínen, a többin épületeken belül. A cikkben azt sejtetik ("a települési önkormányzat által vélhetően forgatáshoz megadott hozzájárulás"), hogy a stábnak nincs engedélye, ami természetesen nem igaz, minden szükséges engedéllyel rendelkezünk, amit a stábbal több alkalommal is üvöltöző Morvai Krisztina is pontosan tud, hiszen ő küldte rá a rendőröket a forgatásra két alkalommal is. A rendőrök elkérték az engedélyeket, rendben találták azokat, majd elmentek.
A produkciónak semmilyen eszköze nincs a lakosok mozgásának vagy személyi szabadságának korlátozására, mondta el telefonon a producer. "Mi csak megkérjük a helyieket, hogy arra a két percre, míg forog a hang, kapcsolják ki a fűnyírót, de ezt nem kötelesek betartani - akadt olyan lakos is, aki nem tett eleget a kérésnek, amivel semmi probléma nincs." A csend a helyszíni hasznos hang felvételéhez kell, mert az jobb, mint az utószinkron, de ha zaj van, akkor sincs probléma, majd stúdióban felveszik a hangot.
"Éppen ezért érthetetlen, hogy Morvai Krisztina a zajt és dübörgést rója fel a stábnak, majd később azt írja a cikk, hogy a lakosok meg sem szólalhatnak - ez a kettő egymásnak ellentmond." A forgatás kellemetlenséggel jár, ezt a producer is elismeri, de arról szó sincs, hogy lezárnák az utakat. "Nem tudjuk napi rendszerességgel lezárni az utakat, egyrészt mert nincs rá módunk, másrészt mert nem kell, harmadrészt mert egy út van. Egyszer, egy forgatási nap valóban lezártuk a faluba bevezető utat, mert autóversenyt forgattunk, ennek gyakorlati hátránya az volt, hogy a busz nem tudott a falu túlvégén levő buszmegállóig elmenni. 300 méterről volt szó. Ehhez külön engedélyeket kellett beszerzi, szakhatóságit is."
Amikor külső helyszíneken zajlik a forgatás, mindenkitől írásos beleegyezést kellene kérni, aki akár csak egy pillanatig a képre kerül, így inkább "szakaszosan és rövid időre" lezárnak egy-egy szakaszt, és megkérnek mindenkit, hogy ne sétáljon bele a képbe. "Nem úgy zárjuk le a falut, mint a belvárost a Die Hard forgatásakor, ez nonszensz. Ötven méteres szakasznál hosszabbat nem érint ez sem." Pilisszentléleknek nem jött rosszul a forgatás, mondja a producer, mert felkerült a térképre, naponta 50-60 érdeklődő látogat el a forgatást nézni.
"Mi a stáb egy részét itt szállásoljuk el, kiveszünk házakat, szobákat, ami bevételi forrást jelent a lakosoknak. A belső helyszíneket is kibéreljük, ezekért is fizetünk, és aki akar statiszta is lehet, természetesen nem ingyen."
Morvai Krisztina akciója a producer szerint tipikusan az az eset, amikor egy politikus a saját sértettsége miatt pont azt teszi, amivel a produkciót vádolja, azaz egy közösséggel tol ki. "Ez az ő magánakciója, ő adta be a beadványt. Akkor szakadhatott el nála a cérna, amikor a házát felújító munkásokat megkértük, hogy egy kicsit ne zajoljanak, amit meg is tagadhattak volna." A falu a gyártás szerint örül a stábnak,
"kapunk süteményt is, ha rühellnének, nem sütnének",
de hát ők mi mást mondanának, ugye. Morvai Krisztina azt állítja, mindent megtesz, hogy a faluban soha többé ne lehessen forgatni - ebben az esetben a produkció keres egy másik, hasonló falut és továbbáll. "Azért majd nem ártana a helyieket is megkérdezni, hogy ehhez mit szólnának" - mondta a producer.
A Pesti Srácokon megjelent cikk alatti kommentek között egy állítólagos helyi lakos ezt írta:
UPDATE: tegnap este 11 körül egy másik, magát helyinek valló kommentelő is megszólalt:
Az utolsó 100 komment: