A veterán sorozatfüggők talán emlékezhetnek 2007 őszére, amikor a kedvenc sorozatok és egyéb műsorok leálltak, mert az Írók céhének (Writers Guild of America) lejárt a stúdiókkal kötött kollektív szerződése, az új feltételekről pedig nem sikerült könnyen megegyezni, aminek egy 14 héten és 2 napon át tartó munkabeszüntetés lett a vége. Május elsején pedig megint lejár az írók kollektív szerződése és a legújabb hírek szerint most sem mennek simán a tárgyalások és komoly lehetőségként merült fel, hogy az írók megint utcára vonulnak.
A külföldi lapok összefoglalói alapján (Hollywood Reporter, Variety, Deadline, Los Angeles Times) úgy tűnik, hogy hasonló problémák vannak, mint 2007-ben, amikor a DVD eladásokból származó nagyobb részesedést, illetve a webre írt tartalmakból származó korrektebb fizetést akart kiharcolni a szakszervezet. Most ehhez hozzájön az írók egészségügyi ellátásának problémája, amiben nagyon nem értenek egyet a felek.
Az írók sérelmezik, hogy míg a stúdiók egyre komolyabb pénzeket kaszálnak a sorozatokon, addig az írók anyagi juttatása nincs összhangban ezzel a megnövekedett bevétellel. A stúdiókat képviselő Alliance of Motion Picture and Television legújabb ajánlatát pedig úgy, ahogy van lesöpörték az asztalról a WGA képviselői, és inkább arra kérték a tagokat, hogy írják ki a szavazást a sztrájkról. Erre AMTPT egyből rá is ugrott, és a sajtón keresztül üzentek, hogy az írók céhének már most a munkabeszüntetésen jár az esze, ahelyett, hogy azon dolgoznának, hogy minél hamarabb megoldást találjanak.
A jelenlegi szerződést 2014-ben kötötték, három évre, ez május elsején jár le, viszont a Los Angeles Times szerint nem kell attól félni, hogyha addig nem tudnak megegyezni, akkor május második újra eljön az apokalipszis, hiszen a tárgyalások folytatódhatnak később is. Továbbá még annak sincs meg az időpontja, hogy mikor történhet meg maga a szavazás a sztrájkról.
Az egészségügyi ellátás mellett leginkább a Netflix, az Amazon és a Hulu vannak fókuszban, ugyanis az írók sérelmezik, hogy nem fizetnek nekik eleget a streaming szolgáltatókon keresztül bejövő bevételekből. Januárban a rendezőket tömörítő Directors Guild of America-nak sikerült szerződést hosszabbítania a stúdiókkal és az a megállapodás jó kiinduló alap lehet a mostani tárgyalásokhoz. A részletek nem ismertek, de állítólag a rendezők ezután háromszor annyi pénzt kapnak a streaming szolgáltatóktól, mint korábban.
A sztrájk nagyon drága dolog, a 2007-es munkabeszüntetés anyagi vonzatáról itt írtunk bővebben, előtte pedig 1988-ban sztrájkoltak az írók, amiről itt lehet bővebben olvasni.
Flankerr 2017.03.25. 14:05:05
Viszont a Netflix és társai szempontjából ez komoly teher de lehetőség is, mert akkora kínálatuk hogy még egy újabb sorozatnéző réteget érinthetnek meg egy szünet alatt, hisz náluk a régi részek ott lesznek, a tévében meg csak 1 adott műsor lehet.
Persze a legjobb az lenne ha megállapodnának.
Cyberbird 2017.03.25. 15:53:36
Yeeeeah! :)
tregards 2017.03.25. 18:37:14
Jóska Pista 2017.03.27. 05:13:09
Egyébként az írókat mindig is fontosabbnak tartottam a színészeknél, most komolyan, ha a TBBT-ban a "sorozat jócsaját" kicserélnék egy másik szőkére, nagyon fel sem tűnne.
ixub 2017.03.27. 08:52:28
Hizdahr zo Loraq 2017.03.27. 10:10:43
Egyébként igen, a Netflix könyvtára, és a rajta lévő majdmegnézem listám valóban durván nagy.
@tregards: Hogy ez adta-e az ötletet hozzá, azt nem tudom, de A listás sztárt sokkal könnyebb egy rövid évados "hosszú filmre" leszerződtetni, mint 22-24 részre.
Neoprimitív 2017.03.27. 17:30:20