Négyrészes saját gyártású dokumentumfilmet mutat be a Spektrum csatorna csütörtök esténként. A téma az agresszivitás, ezt igyekszik körüljárni tudományos komolysággal, de mégis közérthetően és egyszerűen befogadható formában. Az ötlet Lévai Balázs producer fejéből pattant ki másfél éve és ő készítette el Márkus Kata, Horváth Szilvia és Meggyes Krisztina közreműködésével.
A felépítés elég jó, a négy rész mindegyike valami egyedi területekre fókuszál. Az első az erőszak biológiai eredetét járja körül, a második az erőszak és a politika kapcsolatát boncolgatja, a harmadik a családon belüli agressziót, a negyedik pedig az internetes agressziót.
A narrátor Csőre Gábor, kalauzolja el a nézőt a különböző interjúk, bejátszások között. Az mindenképpen pozitívum, hogy sikerült tényleg nagyobb szaktekintélyeket megszólaltatni a témával kapcsolatban és ha magyar stáb a témájához megszólaltatja a szakma legnagyobb külföldi tekintélyeit, az mindig megsüvegelendő. Az első rész alapján jól működik a témaválasztás és valóban érdekes dolgokat mondanak a megszólalók. A felépítésnek köszönhetően viszont így sem sikerült a 25 perc alatt egyenletesen fenntartani az izgalmat. A félórás időtartam mindenképpen jó döntés, mert ez a téma egy órában lehet elég nyomasztó lett volna.
A narráció és az interjúk kombinációja viszont kicsit sterillé teszi a teljes adást, jó lett volna ha van egy arc, aki a képernyőn is megjelenik és végigviszi a nézőt ezen a négy részen. Az is kicsit béna, hogy a kezdésben arról van szó, hogy nem provokálni akarnak azzal, hogy az emberiség legbékésebb korszakában élünk, hanem ez egy statisztikai adatokkal alátámasztható tény. Vagy lehet csak én vagyok annyira naiv, hogy fel sem merül bennem, hogy az ilyen mondatokkal esetleg provokálni akarna a Spektrum új saját gyártású műsora, mindenesetre a nem a legszerencsésebb nyitás után nyoma sincs az ilyen megoldásoknak.
Az biztos, hogy tökéletes időben érkezik ez a dokumentumfilm. Tanulságos látni, hogy a külső csoportok elleni agresszió, hogyan alakult ki a természetes szelekcióval összefüggésben és milyen előnyökkel jár. Nincs a szájába rágva a nézőnek, de ettől függetlenül könnyen levezethető belőle, hogy milyen aktuálpolitikai jelentősége van ennek az ősi ösztönnek 2016 őszén.
A későbbi epizódokban szintén fontos témák kerülnek elő, az internetes zaklatás vagy a családon belüli erőszak olyasmik, amik sokkal több magyart érint, mint azt gondolnánk, mégis kevés szó esik róluk, pláne nem tudományos megközelítésben. Az Erőszakos ember első részében pedig elhangzik, hogy foglalkozni kell ezekkel a génekbe kódolt tulajdonságokkal, ahhoz hogy megértsük, hogyan is működnek. Hiánypótlónak tűnik tehát ez a magyar dokumentumfilm sorozat.
Erőszakos Ember október 13-tól 4 héten át csütörtök esténként 21 órától a Spektrum műsorán
PonDrow 2016.10.13. 09:23:01
Paprikajancsi007 2016.10.13. 11:01:30
Csak eppen majdnem minden napra jut egy terrotamadas Europaban.Addig amig a tobbi kecskepasztort robbantgatta a sivatag kozepen,legalabb nem volt szem elott.
KayD · http://kayd.blog.hu/ 2016.10.13. 12:20:06
Szalay Miklós 2016.10.13. 12:48:33
egyvilag.hu/temak.shtml#temaid068
(A legfelső sor a kép tetején, "Agresszió". Az írás doc és pdf formátumban tölthető le. Ez egyébként egy nagyobb mű egy darabja, mely megpróbálja módszeresen, de azért érthetően elmagyarázni, hogyan működik a világ.)
InstaM 2016.10.13. 13:02:40
11110000 2016.10.13. 14:38:42
Korrektor lesz az a lektor.
De az Indexnél szerintem nincs, az öntudatos (ámde jobbára meglehetősen buta és a cikkek alapján eléggé műveletlen) újságírók nem tűrnék.
2016.10.14. 07:31:22
Kapu Soma 2016.10.16. 22:39:37