Elképzelhető, hogy egy nagyobb energiaválság után Oroszország az EU támogatásával megszállja Norvégiát? Elsőre elég nagy baromságnak tűnik, de még inkább annak tűnhetett ez 2008-ban, amikor Jo Nesbø elkezdett dolgozni az Occupied (norvégül Okkupert, magyarul Megszállva) című sorozattervén. Az azóta eltelt nyolc évben viszont történt jó pár olyan esemény a világban, melyeket előre csak kevesen láthattak, és ha másra nem, arra megtaníthatott bennünket, hogy a történelem mindig képes meglepetést okozni.
A norvég sorozat végül elég rögös úton jutott el odáig, hogy képernyőre kerüljön, de már a premier előtt kisebb nemzetközi botrány lett belőle, és az oslói orosz nagykövet tiltakozása bekerült a hírekbe idehaza is. Magáról a sorozatról viszont már jóval kevesebb írás született, pedig széleskörű nemzetközi forgalmazást is kapott, igaz, magyar tévén mostanáig nem lehetett látni. Viszont gyanítom, nem én vagyok az egyetlen, aki érdekesnek találta a sorozatot annyira, hogy meg is nézze - pláne, hogy fent van a Netflixen is.
Minden idők legdrágább norvég tévésorozata, az Occupied politikai thriller: a komoly cliffhangerekkel véget ért első évad tízrészes volt, és már javában készül a második. A világhírű író, Nesbø ötletét Karianne Lund és Erik Skjoldbjærg fejlesztette sorozattá, és utóbbi a rendező is (ő rendezett már amerikai filmet is, a hányatott sorsú Prozac Nationt).
A sztori alapfeltevése a következő: néhány természeti katasztrófa után zöldpárti kormány jut hatalomra Norvégiában, amely hadat üzen a klímaváltozásnak, és leállítja a gáz- és olajkitermelést, mert át akar térni a környezetkímélő, tóriumalapú energiatermelésre. Mivel azonban a háborúk sújtotta Közel-Keletről sem érkezik olaj Európába, az energiaválságba zuhanó EU nem lát más kiutat, minthogy az oroszokkal foglaltassa el a renitenskedő skandináv országot. Az Egyesült Államok itt már nem tényező, hanem kilép a NATO-ból és bezárkózik, úgyhogy Norvégia teljesen magára marad.
A miniszterelnököt, Jesper Berget rögtön az első epizódban kész helyzet elé állítják az orosz kommandósok, ő pedig kénytelen beleegyezni a függetlenség korlátozásába: ugyan nincsenek tankok, a mindennapi élet folyik tovább a megszokott medrében, csak éppen az olajfúrótornyoknál orosz katonák ügyelnek rá, hogy újraindulhasson a termelés. Berg igen mond ezekre, hiszen nem hülye, elég ránézni a térképre ahhoz, hogy az ember ne ugráljon nagyon, ha az oroszok diktálják a feltételeket. Vagy mégis hülye? Volna más választása, akár neki, akár a többi szereplőnek, akiknek az élete egy csapásra megváltozik a megszállás következtében?
A sorozatnak ez az alapkérdése, és aki képes átlendülni a képtelenségnek tűnő politikai-történelmi alaphelyzeten (az IMDB kommentelői közül ez sokaknak nem sikerült), akkor tökéletes háttér ahhoz, hogy kiderüljön, mihez kezdenek a sorozat valóságosra sikerült szereplői egy feje tetejére állított világban.
Ami az Occupied nagy erénye, az a főbb szereplők ábrázolása: mindegyikük nehéz döntéseket kénytelen meghozni, gyakran hibáznak is, de egyiket sem lehet okvetlenül elítélni, hiszen mindegyikük a maga módján igyekszik az országa és/vagy a családja érdekét szolgálni. A helyzet azonban rövid időn belül sokkal bonyolultabb lesz, és több szereplő menet közben átsodródik az egyik táborból a másikba. Vagy éppen csak a frontvonalak haladnak át fölöttük.
Mindez a miniszterelnökön látszik a legjobban: az idealista környezetvédő Berg hamar rákényszerül a pragmatikus politizálásra, és gyakran csak sodródik az eseményekkel. Néha dühítően tehetetlen és határozatlan, de ugyan ki merne emberkedni, miközben a nyakába ültetik a világ egyik legnagyobb hadseregét? Az őt alakító Henrik Mestad egyértelműen a sorozat sztárja, néha ütnivalóan irritáló, máskor meg nem lehet nem drukkolni neki, ahogy kétségbeesetten próbálja egyben tartani a világot, ami menthetetlenül szétesik körülötte.
Talán nem spoiler ugyanis elárulni azt, hogy papíron ugyan tök jól néz ki, hogy az oroszok csak addig maradnak, amíg az olaj- és gázkitermelés el nem éri a korábbi szintet, de egyrészt pont mi jól tudjuk, mit jelent “az ideiglenesen hazánkban állomásozó” kitétel, másrészt maguk a norvégok sem úgy reagálnak, ahogy azt esetleg várni lehetett. Egymást érik a krízisek, a helyzet folyamatosan eszkalálódik, és a ma a világ egyik leggazdagabb és legélhetőbb országaként ismert Norvégia egy teljesen másik arcát mutatja a sorozatban.
A másik főszereplő Berg egyik testőre, Hans Martin Djupvik, akiből aztán hamar jóval több lesz ennél, és ha van klasszikus értelemben vett főhőse a sorozatnak, akkor ő az. Kár, hogy az őt alakító Eldar Skar egy kicsit sótlan figura, és minden hőstette ellenére sem nyújt emlékezetes alakítást - bár egy norvég sorozattól milyen főhőst is várjon az ember? Lehet, hogy pont ez a szófukar, málészájú Djupvik passzol hozzájuk.
Ott van aztán még egy házaspár, amely az események sűrűjébe kerül: az oknyomozó újságíró, Thomas Eriksen (Vegar Hoel), és felesége, egy küszködő luxusétterem tulajdonosa, Bente (Ane Dahl Torp). Egyikük a megszállókkal együttműködő kormány legnagyobb kritikusa lesz, a másiknak viszont nagyon is jól jön az oroszok pénze, és akkor még Eriksen gyerekeiről nem is szóltunk, akiknek szintén belepiszkál az életébe a történelem. Az ő normális családi életük válsága mutatja a legjobban, hogy az átlagemberek sem függetleníthetik magukat a világpolitikától.
Adjunk aztán még hozzá a fentiekhez egy halálos beteg kémfőnököt; az oroszok elől Norvégiába menekült csecseneket; a miniszterelnök terhes feleségét illetve a főnökéért rajongó asszisztensét; és végül az oroszok távozását követelő Szabad Norvégia terrorszervezetet. Ez így már lehetőséget ad arra, hogy több síkon is követhessük a megszállást és következményeit.
És vannak maguk az oroszok, akik ugyan agresszorok, de őket is sikerül megfelelően árnyaltan ábrázolni: van köztük, aki a konfliktus elmélyülése ellen küzd, és van, aki gond nélkül Ukrajnát csinálna Norvégiából is. A nagykövet asszony, Irina Szidorova, akit a litván Ingeborga Dapkunaite alakít nagyszerűen, pedig az egyik legjobban sikerült karakter az egész sorozatban. Tulajdonképpen szimpatikusabb szereplő is, mint az utolsó részekben előkerülő amerikai nagykövet, vagy az EU-t képviselő francia politikus, a sunyi Pierre.
Ahogy azt a sorozat producerei is elmondták a Varietynek, fölösleges azon rugózni, hogy mennyire valószínűtlen a sorozatban bemutatott politikai helyzet: “Jo Nesbø eredeti ötletének is az volt a lényege, hogy bizonyos események csak addig elképzelhetetlenek, amíg meg nem történnek. Van egy teljesen váratlan helyzet, és a szereplőknek ehhez kell alkalmazkodniuk. A dolgok a való életben is csak ritkán feketék vagy fehérek, mi pedig olyan konfliktusokat akarunk mutatni, amelyekben mindkét felet meg lehet érteni.”
Ennek a vállalásának az Occupied bőven eleget tesz, és tényleg nem is ítélkezik a szereplők felett. Ugyan kicsit lassan indul be, de legkésőbb a harmadik részre már sikerül az összes komolyabb szálat kifejteni, és onnantól már rendesen beránt a sorozat. Így még el lehet nézni azt is, hogy néha találni bakikat a cselekményben, vagy történnek olyanok, amik még a politikai hátteret elfogadva is valószínűtlenül hatnak (például több magas rangú politikust rabolnak el a sorozatban, mint amennyi reálisnak tűnne stb.), vagy akár azt is, hogy semennyire nem reflektál a bevándorlás kérdésére.
A sorozat feszített tempóban halad, és figyelemre méltóan ábrázolja a megszálló orosz taktikát: ahogy mondtam, nincs nyílt katonai invázió, vannak viszont civilnek álcázott alvó ügynökök, ijesztő titkosszolgálati machinációk és terroristának álcázott, valójában orosz érdekeket képviselő kommandósok. Pedig a forgatókönyv még az ukrán háború előtt született.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az Occupied ugyanúgy cinikus és önző szereplőként mutatja be az EU-t, mint ahogy az amerikaiakat sem tünteti fel kedvező színben. Ebben a helyzetben nincsenek jók és rosszak, csak érdekek és döntések vannak, no meg áldozatok, és valahol minden szereplő a körülmények áldozata.
Még azok is, akik kénytelenek együttműködni az oroszokkal, hogy elkerüljék a még rosszabbat. Ettől még nem lesz belőlük Vidkun Quisling, aki annak idején kiszolgálta a náci megszállókat, és a neve is fogalommá lett - a sorozat producerei pedig a kollaboráció kérdését is érintik: “Ha megnézzük, hogy mi is történt valójában a második világháború idején Norvégiában, könnyű azt hinni, hogy mindenki ellenálló volt, pedig az igazság az, hogy a többség nem volt hős, sokan semmit nem csináltak, voltak kollaboránsok, és néhányan még jól is jártak a megszállással. Az alapvető kérdés az, hogy te mit csinálnál ilyen helyzetben?” - mondják a már idézett interjúban.
Jo Nesbø pedig másra helyezte a hansúlyt: “Szerintem csak illúzió azt gondolni, hogy biztonságban vagyunk és a dolgok nem változhatnak meg nagyon. És ez elég ijesző, mert a dolgok bizony nagyon gyorsan megváltozhatnak” - mondta egy interjúban.
És bármennyire is elrugaszkodik a valóságtól az Occupied, kevés olyan sorozat vagy film akad manapság, amely ennyire markánsan tudna reagálni arra a valószínűtlen és veszélyes világra, amiben élünk. Bár a Homeland vagy a House of Cards sokkal reálisabb alapszituációkból igyekszik kiindulni, az Occupied által felvázolt forgatókönyv semmivel sem tűnik valószínűtlenebbnek, mint azok. Ráadásul megvan az az előnye, hogy az Occupied valóságához képest még a mienké is jónak tűnik.
AaannnaaA 2016.09.01. 11:23:53
bovorac 2016.09.01. 11:58:40
penna 2016.09.01. 11:59:54
penna 2016.09.01. 12:00:51
Sigismundus · https://csakugyirkalok.blogspot.com/ 2016.09.01. 12:48:13
David Bowman 2016.09.01. 13:51:40
David Bowman 2016.09.01. 14:05:14
Kullancs1983 2016.09.01. 14:38:18
AaannnaaA 2016.09.01. 15:00:05
Mercel 2016.09.01. 18:51:32
Ez miért nem került ki a zindex címlapra?
Egyre többször úgy találok csak meg amúgy jó cikkeket, hogy turkálok a rovatokban a sok szemét, meg a jézusom ma mit csesztek el az országban / világban témák között.
Amúgy ja a rúszkik olyanok, hogy "csak addig maradnak"..:)
2016.09.01. 20:50:02
Vlad Tepes a jófiú 2016.09.01. 20:55:42
2016.09.01. 20:58:24
Nekem ugy tunik ez az egesz, hogy akartak egy jo megdobbento, izgalmas nemzetkozi-politkusos-manipulalos thriller sorozatot csinalni, de valojaban inkabb csak a nemzetkozi-politikusos-manipulalos karaktereket akartak bemutatni, a tobbit gondolat/ido/energia hianyaban nem volt fontos ugyanolyan finom ecsettel megrajzolni, de hat mindegy en ezt csak igy ideirtam, nem akarom a rajongokat hergelni, en mar beletorodtem, hogy soha, de soha a budos eletben nem fogom erteni a skandinav krimiket. :D
ogli dzsí 2016.09.01. 21:00:17
Az nem Amerika vót?
Boka1 2016.09.01. 21:03:18
midnight coder 2016.09.01. 21:05:46
conchita wurst 2016.09.01. 21:31:52
Tök logikus volt hogy a németek biztosítják maguknak a vasat a Weserübung akcióban. Biztos volt egy csomó norvég akinek nem annyira jött be hogy az angolok el akarják vágni a jó kis bizniszüket. Miért is kellett volna ellenállniuk? Az angol nyelvet meg se érti a norvég míg a németet hellyel-közzel igen.
2016.09.01. 21:43:02
Es akkor ebbol kiindulni, hogy mi tortenik, mert mi tortenne? Peldaul fellazad a nep, egy csomo, munkanelkuli fiatal, mert mondjuk kevesebb allas kell a torium eromube mint az olajiparba, es ok mar nem fognak kapni nyugdijat, mert ugye befagy a nyugdijalap, sot, kiderult, hogy abbol loptak is, erre irtozatos zavargasok, majd veres polgarhaboru, az EU pedig, menekulven az olajar parabol megprobalja korrumpalni a rendet igero neonaci vezert aki mondjuk szervezetten irtja a nepet es a legbrutalisabb az osszes jelentkezo kozul, de van az a penz, amiert az EU is felrenez, erre norvegok tizezrei indulnak meg a svedekhez es a danokhoz gyalog, esetleg mire ez a vezer figura tenylegesen hatalomra kerul, addigra az oroszok tenyleg kikaranyitottak maguknak Svalbardot, a britek pedig nehany eszaki-tengeri kutat, es akkor erre tenyleg kitor egy nemzetkozi haboru, ami vagy eszkalalodik, vagy nem.... Egy ilyen sztoriban is ugyanazoknak a karaktereknek lehetett volna hely, es ugyanugy vitat provokalt volna a klimavaltozasrol, a jolet es a nemzetkozi beke torekenysegerol, es arrol, hogy milyen emberek is valojaban a norvegok, de tudom en, hogy nyolc evvel kesobb konnyu megmondani a tutit, es en nem az irokkal akarok versenyezni, csak en is azok koze tartozom, akik egyszeruen keptelenek a felvazolt sztorin felulemelkedni ahhoz, hogy a karaktereket elvezni tudjak, sajnalom.
Kivancsi 2016.09.01. 21:57:27
megoldjak ezt is mint megoldották a szomáliai kaloz helyzetet!
Mercel 2016.09.01. 22:08:54
A nácik megszállták Norvégiát és nem kereskedelmi alapon történtek a dolgok, hanem adod mert én vagyok az erősebb alapon.
Nagyszüleim nem úgy emlékeztek a Náci megszállókra, hogy bármiért is fizettek volna.
Bizonyos szempontból jobbak voltak egy mint a rúszkik, vagy akár a nácibérenc magyarok de azért ne essél már túlzásokba..
(Egyébként jobb helyeken iszonyúan szájon vágnak azért ha lerománozol valakit csak azért mert nem szimpi a véleménye - csak mondom.)
2016.09.01. 22:15:25
L.A.M. 2016.09.01. 22:36:47
"néhány természeti katasztrófa után". Ha ez összefügg az olajkitermeléssel, hamar meg tud változni a közvélemény. A norvégok kétségkívül iszonyú racionálisak, azt hiszem náluk nyert választást a szocdem párt az adóemelés ígéretével - de egy fikcióhoz ennyi magyarázat elég .-)
LuPuS 2016.09.01. 22:59:09
conchita wurst 2016.09.01. 23:09:14
Meg az se elhanyagolható, hogy a svéd vasat a háború előtt is főleg Németország vásárolta fel. Ha nem lett volna ez a biznisz, a norvégoknak semmi exportbevételük nem lett volna, hanem zuzmót rágtak volna szárított hallal, mint előtte ezer évig. Norvégia az olajkorszak előtt nem rendelkezett jelentős iparral (még a lakosságszámhoz képest se), de azt meg kell adni nekik hogy legalább jól fektették be a talált pénzt.
2016.09.01. 23:26:49
Gera 2016.09.01. 23:59:26
2016.09.02. 00:25:03
Csak innen Magyarországról tűnik ez scifinek.
2016.09.02. 00:26:57
conchita wurst 2016.09.02. 00:29:29
Nem mintha lenne jelentősége, mit csinál 7 millió norvég amikor 7000 millió embernél több ember van a Földön akiknek pl. a norvégok adják el a füstölnivaló olajat....:) és még ha el is fogadtak volna ilyen tv-t mint ahogy nem, akkor se kopnának ki a norvég utakról a már futó benzin-dízel autók még 2025 utántól újabb 15 évig, szóval a nagy váltás az nem holnap lesz.
conchita wurst 2016.09.02. 00:32:30
tényállás 2016.09.02. 00:35:26
tényállás 2016.09.02. 00:37:19
tényállás 2016.09.02. 00:49:08
Párszor kaptunk izelítőt a barátságukból! Ezerszer az amerikaiak mint egyszer a mocskos oroszok!
conchita wurst 2016.09.02. 00:59:01
A hír szó szerint: 'A támogatás hatékonyan működik Norvégiában, hiszen jelenleg az újonnan forgalomba helyezett járművek 24 százaléka villanymotoros. Például az idén júniusban eladott Volkswagen Golfok 55 százalékát adják az e-Golf és GTE modellek'
- Nem az úton levő autók 25%-a, hanem az idén forgalomba kerültek 24%-a villanymotoros. Nekem minden kocsimban van villanymotor 20 éve, azzal húzom fel az ablakokat..:DD Ugyi a GTE Golfot pl. többnyire benzinmotor hajtja, de tud önállóan az elektromotorral is menni pár tucat km-t, ami után órákig kell tölteni. Persze akkor, ha nincs hideg, mert ha hideg van akkor az akksi is jobban merül....:DDD Norvégiában meg hideg van.
Szóval maradjunk abban hogy a TÁMOGATÁSI RENDSZER müxik jól, ingyen még a norvég se olyan hülye hogy ne vegyen kamu e-autót. Pláne ha a norvég nyugdíjalap akksicégek részvényeibe vette bele magát, igencsak ajánlatos a kormányuknak, hogy bejöjjön a buli, különben megetetik őket a rókákkal.
medium size devil 2016.09.02. 01:18:27
conchita wurst 2016.09.02. 01:25:54
medium size devil 2016.09.02. 01:32:52
medium size devil 2016.09.02. 01:37:19
conchita wurst 2016.09.02. 02:06:25
Különben is az oroszellenes sajtó irkál ilyeneket, oroszul nem tudsz, úgyhogy fogalmad sincs róla mit írnak a másik oldalon....nem mintha az oroszok angyalok lennének de semmivel sem félelmetesebb a birodalmi politikájuk mint az amcsiknak (csak sikertelenebb).
conchita wurst 2016.09.02. 02:12:14
Gondolom a CNN írta...:), persze attól még igaz is lehet. Közben az amcsik meg belemásztak ősi orosz érdekszférákba, konkrétan területileg. Az kicsit keményebb azért. Arra jön az orosz gáz ojrópába. A palagázt megvennünk nem kell félni jó lesz...a CNN szerint. A TTIP-t gyorsan tető alá hozni még a néger szocialista idején nem kell félni jó lesz...megint csak a CNN szerint. Na kinek lesz akkor jó?
medium size devil 2016.09.02. 02:19:02
medium size devil 2016.09.02. 02:21:56
conchita wurst 2016.09.02. 02:29:59
Viccnek szar volt.
matlab compiler 2016.09.02. 09:47:02
Ez egyátalán nem biztos, sőt. A norvégok nagyon okosan gazdálkodnak, nem költik el az olajpénzket, hanem egy alapban (a norvég alap) halmozzák fel a vagyont, az alap pedig mindent vesz a világon (részvények, kötvények).
A világ összes részvényének az 1% a Norvég Olaj alapnál van, ez elképesztően nagy vagyon, kb 800 milliárd dollár, avagy magyarország 5 évi GDP termelése (avagy a magyar adósságot hatszor lehetne belőle visszafizetni), avagy 160 millió dollárt lehetne adni minden egyes norvég állampolgárnak. (Igen ez 44 milliárd forint. Mégegyszer mondom 44 milliárd Ft, nem 44 ezer :))
A költségvetésük szufficites, és visszafogják az állami költezezéseket is (egyesek szerint túlságosan is, mert azért utakat lehetne azért építeni, de még arra se szórják a pénzt), céljuk, hogy ne legyen infláció, illetve hogy ne lustuljon el a gazdaság és a társadalom (még jobban) a (még több) ingyen pénz hatására.
Magyarán ha holnap elzárnák az olajcsapokat, akkor senki sem halna éhen, mert egyrészt most sem költik el a bejövő pénzeket, azaz nem lenne hirtelen kiesés, másrészt kb 100 évig tudnának fizetni mindenkinek fizetést vagy nyugdíjat.
Ami viszont elgondolkodtató, hogy hogyan ülhet a világ vagyonának 1%-án egy 5 milliós kis ország. Hogy nem fog össze ellene a többi 99.91%... hogy azért ezt mégse kéne.
Norvégia kötelezső sokatonai szolgálat van, elég jó hadseregük van amennyire lehet tudni...
Szerintem nem csoda, hogy valakinek eszébe jutott ez a megszállásosdi, mármint tisztán gazdasági alapon.
Ez a név már foglalt! 2016.09.02. 10:02:24
Bluemotion 2016.09.02. 10:13:07
króm nickel 2016.09.02. 10:31:34
Jó, úgy nem 15-ször lennének gazdagabbak mint mi, csak 14-szer.
2016.09.02. 11:25:47
(De persze en nyilvan szeretnem is, ha igazam lenne, es sose bizonyita ellenem az elet, de ha ilyen tenyleg megtortenhet, akkor meg nem is fontos, hogy ne haljunk meg mind, mert akkor mar mindegy. :D)
2016.09.02. 11:50:23
Meg az jut eszembe, hogy nem olyan jo szerintem, hogy ennyire a valosagbol csinalunk fikciot, tudom, hogy az az elkepzeles, hogy az emberek ugysem lehetnek annyira hulyek, hogy osszekeverik a kettot, de nem nagyon vagyok meggyozodve rola, hogy az embereknek valos elkepzelesik vannak ezekrol a dolgokrol, miutan voltak lapok, akik Meryl Streep arcaval hoztak le Margaret Thatcher halalhiret, szoval az ilyen dramatizalasokat kicsit nagyobb felelosseggel kene kezelni szerintem, nem vezet sok jora az ilyesmi, ez a velemenyem.
Medgar 2016.09.02. 12:07:52
András Tibor 2016.09.02. 12:11:41
medium size devil 2016.09.02. 12:17:53
közösperonos átszállás 2016.09.02. 12:26:02
És előtte se fizettek ki mindent, az "adósság" egy részét csak nyilvántartották.
Secnir 2016.09.02. 12:38:26
"Norvégiában már az autók 25%-a elektromos és most fogadták el a törvényt, miszerint 2025 után nem lehet eladni több benzines vagy dízel autót. "
@Ez a név már foglalt!:
"Norvégia az az ország, ahol 2020-tól már csak elektromos autót lehet forgalomba állítani,"
a hír igaz, csak nem moszkvában, hanem leningrádban...
hollandia, és minden nem belső égésű motort (tehát elektronyos és hidrogén maradhat), 2025, és az alsóház már elfogadta, egy hónapon belül szavaz a szenátus
VilosCohaagen · http://geekz.blog.hu 2016.09.02. 13:41:42
www.youtube.com/watch?v=KU49MR19CcA
Gera 2016.09.02. 14:26:09
Gery87 2016.09.02. 14:35:37
Az USA lenne az utolsó ami az északi útvonal ellenőrzését feladná a ruszkiknak.
Egy valami hihető: a zöldek akkor hülyék hogy tényleg képesek lennének leállítania kitermelést.
Gery87 2016.09.02. 14:42:20
"viszont elgondolkodtató, hogy hogyan ülhet a világ vagyonának 1%-án egy 5 milliós kis ország. Hogy nem fog össze ellene a többi 99.91%... hogy azért ezt mégse kéne"
Miért, hogy hagyhatja a világ hogy a kőolaj készletek jelentős részén középkori teokratikus államok tehénkedjenek...amik a vagyont bazári giccses fasságokra költik?
Ha rajtam múlna minimum gyarmati sorban tengődnének és egy fillért nem látnának belőle a fundamentalista csadros köcsögök...így sem tesznek hozzá semmit, rabszolga vendégmunkások meg nyugati szakemberek működtetik az olajbizniszt mindenhol:)
ehhez képest a norvégok megérdemlik és felelősen élnek azzal amijük van.
Ez a név már foglalt! 2016.09.02. 17:51:56
@Secnir: utánanéztem a gúgülön, mindenhol Norvégiát olvasok, hogy 2025-től, de ettől még lehet, hogy Hollandiában is ez lesz. Norvégia viszont azért érdekesebb, mint írtam, mert a világ egyik legnagyobb olaj exportőre.
hvg.hu/cegauto/20160326_Karnyujtasnyira_az_uj_vilag_Norvegiaban_kitiltjak_a_benzin_es_dizelautokat
zoldautok.hu/2016/06/13/norvegia-megsem-tiltja-ki-nem-elektromos-autokat/
Ez a név már foglalt! 2016.09.02. 17:59:46
elemes 2016.09.02. 18:07:24
Sigismundus · https://csakugyirkalok.blogspot.com/ 2016.09.02. 18:43:24
2016.09.02. 19:40:00
www.portfolio.hu/vallalatok/autoipar/merenylet_az_elektromos_autozas_ellen.214227.html
2016.09.02. 19:54:27
Erre a vallásos oroszok ijedtükben bemenekülnek egy közeli fatemplomba, amit aztán a blekmetálos hadtest örömmel rájuk gyújt, és közben Burzum dalokat énekel.
Kitör a világbéke.
David Bowman 2016.09.03. 05:24:45
David Bowman 2016.09.03. 05:32:47
Mercel 2016.09.06. 23:26:50
Akkor csak halkan mondom neked, hogy számszerűsítve nem tudom mennyi az elektromos és hibrid autók száma Norvégiában de az, hogy európában ott látod toronymagasan a legtöbb Tesla-t Priust és a többit az viszont hótziher.
De ha akarod linkelek neked olyan képet amin egy kisebb utcában mindkét oldalon elektromos autók parkolnak töltés közben.
Egyetlen utcában több töltő volt ott mint egész agyarország területén.:)
Mercel 2016.09.06. 23:41:21
Megértem ezt is.
De szegény Nagypapám életében úgy gyűlölte a rúszkikat a háborúban elkövetett embertelenségeik miatt ahogy még embertől nem láttam.
Ja a papa volt málenkij roboton, évek után küzdötte magát haza és bár rengeteget mesélt mindenről amíg kicsi voltam - arról haláláig nem beszélt senkinek a családban, hogy akkor mit látott mi történt vele.
A másik nagypapám abba halt bele, hogy a rúszkik elől menekülve 3 napot töltött egy jeges vizes árokba. Hazajött meghalni.
Ahol ők laktak azt a falut a németek szállták meg.
Szar volt.
De az sokkal szarabb volt amikor jöttek az állatokként viselkedő rúszkik.
Háromszor.
Ami meg most megy és most formálódik az nagyon kezd gázos lenni, mivel a rúszkik jelenlegi vezetője egy diktátor akinek tudomásával és felhatalmazásával ma idegen országokban háborús bűnöket követnek el. Naponta.
Ezek semmit nem változtak ezeknek mindig kell egy cár atyuska, egy lenin, egy sztálin, egy putyin..
Ne legyen igazam de ha kitör az armageddon abban putyinnak nagyon nagy része lesz.
Mercel 2016.09.06. 23:43:02
Köszi a cikket.:)
Mercel 2016.09.06. 23:47:19
Valamiért akkora rúszki imádat van nálunk, hogy néha elgondolkodom a szarért nem vándorol ki putyin országába és demokráciájába az a rakás rúszkibérenc..:)
Hiszen olyan jó vezető az országában meg béke, nyugalom, jólét és főleg szabadság van!
Mondjuk akit ezért fizetnek azt még megértem még ha fejét is tudnám lerúgni de amelyik merő tudatlanságból nyomja a rúszkiimádatot azon tényleg csak a fejemet fogom.
Na mindegy. ezvan.
hazitroll 2016.09.07. 09:23:35