Sűrű lesz az ősz a két nagy kereskedelmi tévében. Több műsor indul/tér vissza az RTL- és a TV2-csoport adóira, mint bármikor korábban, csak tudjuk majd befogadni a kontentmennyiséget ép ésszel. Ugyan még egyikük sem jelentette be hivatalosan az őszi műsorrendet, de egy-egy műsorról csepegtetnek információt, vagy, ahogy azt az RTL tette a Kicsi Óriások esetében, meg is mutatta a sajtónak, hogy miről van szó.
A Nagytétényi úti székház aulájában elképesztő a nyüzsgés. Egyszerre megy a szereplőválogatás az Éjjel-nappal Budapestre, a Való Világ powered by Big Brotherre és ki tudja még mire, egy anya a Konyhafőnök Juniorra hozta a kislányát, egy elég keményre piercingelt, agyonszoláriumozott szőke csaj meg unottan állt, míg a faszija arról érdeklődött, hogy egyszerre hány műsorba lehet jelentkezni. Ezzel párhuzamosan, az RTL épületének földszinti stúdiójában a Kicsi Óriások harmadik műsorának felvételére készültek, az erre váró közönség tagjai a castingfelhívásokra jelentkezőkkel keveredtek, csak éppen az ő mellkasukra, mármint a kiskölyköknek drukkoló anyukákéra nem volt szám ragasztva, mint a jelentkezőkére.
A Kicsi Óriásokat az RTL tavaly novemberben kezdte el fejleszteni a mexikói Pequeños Gigantes nevű licensz alapján tervezett gyerektehetségkutatóját, majd amikor a TV2 újdonsült vezetője, Dirk Gerkens bejelentette, hogy Kismenők címmel a rivális tévé is indít egy hasonló műsort, az eddigi gyakorlattól eltérően nem hozták előre az idén őszre tervezett indulást, saját tempójukban dolgoztak, és nem érdekelte őket, hogy a Kismenőket a TV2 tavasszal adásba küldte. Erről a Kicsi Óriások kreatív producere, Rubin Kristóf azt mondta, hogy teljesen tudatos volt, mert szerintük úgy nem lehet gyerekműsort forgatni, hogy az a gyerekek szempontjából ne jó időben legyen. Ez alatt azt értette, hogy az iskolaév alatt nem túl szerencsés az indulókat kivenni az iskolából, vagy a forgatások, a felkészülés miatt az órákról hiányoztatni őket - mármint szerintünk, és a logika is ezt diktálja.
A kreatív stáb nem örült a műsornak, érthető okokból, mondta Rubin, hiszen egyrészt mindenkiben benne van az az óvó ösztön, amivel a gyerekeket védi, a tévé meg egy rohadék, ami gyerekeket mutogat és abból csinál pénzt, másrészt meg a gyerekprodukciók nem igazán jók, mert egy gyerek aranyos, de valójában nem olyan jó a produkciója. A Kicsi Óriások persze nem ilyen műsor, könnyebbültünk meg a következő mondattól, hiszen ez egy értékes, színvonalas műsor lesz. Ha nem hallottam volna ugyanezt a Kismenőkkel kapcsolatban, gondoltam magamban a nézőtéren ülve, sokkal kevésbé lennék szkeptikus. Mert az vagyok, ahogy minden, gyerekekkel készített műsorral szemben, egyszerűen képtelen vagyok levetkőzni magamról azt az érzést, hogy amit látok, az a jó idomítás eredménye, és nem a tehetségé.
A Kicsi Óriások, folytatta a producer, tehetségMutató, így nagy M-mel, mert nem lesznek szereplőválogatós bikicsunáj műsorok, akik a képernyőre kerülnek, valóban tehetségesek és odavalók. Erről később azt mondta nekem, hogy a szereplőválogatás elképesztően hosszú folyamat volt, nagyon sok iskolát, tanárt kerestek meg, művészeti iskolákat, zenetagozatos óvodákat, színjátszóköröket jártak végig, és keresték azokat a gyerekeket, akik tudnak valamit, és ráadásul nem csak egy dolgot (mondjuk karikába hajtani magukat, és mosolyogni) hanem hétről hétre újabb kunsztokkal állnak elő. A folyamat azért volt hosszú egyébként, mert először a bizalmat kellett megszerezni, és az nem ment könnyen, a kereskedelmi tévé szókapcsolat ma szitokszó, és sokat kellett gyúrni a tanárokat és szülőket, hogy bízzanak abban, nem bazári majmot csinálnak majd a gyerekből. Így is akadt olyan gyerek, akit nagyon szerettek volna a műsorban látni, de nem engedtek el a szülei.
A Kicsi Óriásokban öt csapatban összesen húsz gyerek verseng egymással (egy-egy énekes, egy-egy táncos pár és egy-egy óvodás, aki nagyon vicceseket mond/csinál), illetve a többi csapattal, mert itt a pontokat közösen szerzik, és a kiesés is csapatban történik. Felelősség, csapatszellem, az egymásnak való őszinte drukkolás, ez a legfontosabb ebben a formátumban, amit készségesen elhiszek, de csak megszólalt bennem a bennem élő gyerekpszichológus, és azzal a kérdéssel baszkurált, hogy vajon hogy éli majd meg a csapata kiesését az a gyerek, aki a legkevesebb pontot szerezve kvázi a bukást okozta?
A választ nem tudom, de azt igen, hogy a zsűri ebben a műsorban nem azt az utat járja be, mint a hasonló gyerekműsorokban, hanem józanul értékel, nem ad vigaszdíjat, viszont kedvesen őszinte. Mondjuk ennek speciel örülök valahol, legalábbis akkor, ha nem ríkatják meg az óvodásokat. Ami nem lesz a Kicsi Óriásokban, mondta Rubin, az a szocióvonal, amivel minden magyar tehetségkutatót gajra vágnak. Nem lesz szomorú sors, és könnyes múlt, a gyerekek családi háttere nem kap központi szerepet. A lényeg a gyerekek és a felnőttek közötti kapcsolat, az, hogy a versenyzőket olyan felnőttek veszik körül, akik törődnek velük, akik figyelnek rájuk és akik tanítják őket.
A gyerekeknek indítottak egy akadémiát, ahol tánc- és énektanárok mellett más pedagógusok is foglalkoznak velük (jó sokan, be is mutatták őket, kaptak is tapsot), van órarend és rendszer, aki vidéki, szállást is kap, hozzák-viszik, és mellette a produkciókra is felkészítik. Ezt már a műsor főszerkesztője, Rényi Zsuzsa mondta el, azt követően, hogy megnézhettünk egy kisfilmet, amit a gyerekek forgattak saját magukról és az akadémiáról (ami egyébként koherensebb volt, mint a Suicide Squad). Rényi Zsuzsa az öt csapatkapitányt is bemutatta, azaz Kiss Ramónát, Tóth Verát, Oláh Gergőt, Kovácsovics Fruzsinát és a Tha Shudras énekesét, Trap kapitányt, akinek van rendes neve is, Molnár Tibor. Az ő feladatuk, hogy a csapataikat összefogják, és egyfajta mentorként/pótszülőként tevékenykedjenek.
Összesen hét adás kerül majd adásba ősszel, és lesz zsűri is, amiben Spáh Dávid, Földes Eszter és Geszti Péter ül - őket később az adás felvételén megnézhettük működés közben is, engem nem győztek meg, különösen a rém modoros Földes Eszter nem, de Geszti erőltetett poénkodásától is a falra másztam. A műsort Sebestyén Balázs vezeti majd. Hogy aztán a nézők mit szólnak hozzá, az nagy kérdés. A TV2 nyár végén indítja a Star Academy-t, ami dettó egy tehetségkutató, igaz, énekesekre kihegyezve és nem gyerekek a főszereplői. A Sztárban sztár is érkezik, amivel szemben nagyon nehéz lesz közönséget szerezni, de ha minden igaz, a Kicsi Óriásoknak lesz legalább 3-4 hét fórja a TV2 énekes buliműsorával szemben. Kell is neki, percre lebontva ez lesz az RTL legdrágább műsora, hiszen az előkészítéssel együtt közel egy éven át foglalkoznak majd vele.
Fotók: Matolják Adrienn
2016.08.06. 13:53:04
MR3 Béla 2016.08.06. 14:10:12
Az adás szót párszor még elrejtettem volna a mondatban a helyedben.
Majd megtémázzuk a témát, hogy a fociedző-klasszikust idézzem.
"Fotók: Matolják Adrienn"
Hát nem rossz név, pláne tárgyesetben.
betegesh 2016.08.07. 11:37:25
merkel, Európa gyilkosa 2016.08.07. 12:20:17
ezen akkorákat tudok nevetni...
igényes műsort csak nagy ritkán tudnak gyártani, itt is csak cukiságfaktor miatt nézik majd a szottyos öregek meg még pár ember aki nem látott még kisgyereket, aki belerúgott egy jót a labdába, elszavalt egy verset, stb.