Az idei tévés Aranylóbusz-díjak jelöltjeinek kihirdetésekor egyszerre vigyorgott és csóválta a fejét az ember, de míg az eddigi években a fejcsóválás háromszor annyi volt, mint a vigyorgás, idén sokkal több olyan jelölt került karnyújtásnyira a díjakhoz akiket mi is szeretnénk nyertesként látni.
Az átalakulóban lévő tévés piacot a HFPA, a Hollywoodban dolgozó külföldi sajtósok véd- és dacszövetsége (minket, nem vicc, Návai Anikó képvisel) is kénytelen elismerni, és belátni, hogy a Netflix, a Hulu és az Amazon térnyerése visszafordíthatatlan, és a díjkiosztókon hagyományosan erős kábeltévék új konkurenciát kaptak. A főbb kategóriákban 14 díjra jelöltek nem hagyományos sorozatot vagy annak alkotóját, ráadásul pár ezek közül kifejezetten esélyesnek is számít. Azt persze előre soha nem lehet tudni, hogy az évek óta megvesztegethetőséggel vádolt HFPA díjait mennyire szakmai indokok menték osztják ki, ahol a The Tourist című filmet jelölték BÁRMIRE, ott a szakmaiságot és pártatlanságot, ne adj isten, tisztességet hiába keressük. Az ugrás után elemzünk és tippelünk, kedvenceink vastaggal szedve.
Dráma
A legjobb sorozat díjára a legesélyesebb a Mr Robot, és semmi baj nem lenne belőle, ha meg is nyené (mi inkább a Narcosnak adnánk, a Netflixen immáron itthon is elérhető kokainthrillernek, amiben Pablo Escobar felemelkedését követhetjük nyomon javarészt spanyol nyelvű dialógusokon keresztül), de van egy aprócska akadály. A HFPA minden egyes évben jelöl olyan sorozatokat és alkotókat, akiknek semmi keresnivalójuk nincs a gálán, de valahogy bekerülnek a nevezések közé. Ilyen az Outlander, egy időutazós scifinek hazudott, romantikus nyállal leöntött történelmi széria, amit már csak dafke is képesek lesznek nyertesnek kihozni.
A színészeknél óriási a verseny, és ugyan Clive Owen (The Knick) vagy éppen Matthew Rhys (The Americans) kimaradt a szórásból, de így sem lehet hiányérzetünk, mert mind az öt pasi simán megérdemli a díjat. A legjobb sajtója Rami Maleknek van (Mr. Robot), majdhogynem kizárt, hogy ne ő nyerjen. A színésznők mezőnye tartogat meglepetést Caitriona Balfe, az Outlander főhősnője személyében, de ha ő kapja a szobrot, elég nagy csend fogadja majd a bejelentést. Itt a legesélyesebb Viola Davis az Így ússzunk meg egy gyilkosságot című sorozatért, illtve Taraji P. Henson az Empire női főszereplője.
Legjobb dráma
Trónok harca
Empire
Mr. Robot
Narcos
Outlander
Legjobb színész, dráma
Liev Schreiber, Ray Donovan
Jon Hamm, Mad Men
Rami Malek, Mr. Robot
Wagner Moura, Narcos
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Legjobb színésznő, dráma
Viola Davis, How to get away with a murder
Caitriona Balfe, Outlander
Eva Green, Penny Dreadful
Taraji P. Henson, Empire
Robin Wright, House of cards
Vígjáték
2015 eleve nem volt túl jó az év a komédiák szempontjából, a Modern család és az Agymenők kifulladt, a network tévéken a The Grinder, a Black-ish, a Brooklyn 99 és Fresh Off the Boat nem volt rossz, de nem kerültek be a kalapba. Mi a valódi nördökről szóló Szilícium-völgyet szeretnénk befutónak látni, de az Amazon Transparent című, trasznemű családfőről szóló sorozata tavaly is nyert, a téma meg továbbra is aktuális, a sorozat pedig nem mellesleg vicces, szóval nem lenne nagy meglepetés a győzelme.
Ugyanígy megérdemelné Jeffrey Tambor is a díjat a Trasnparent címszerepéért, és igencsak meg is kapja, bár mi jobb szeretnénk Rob Lowe-t (The Grinder) vagy Patrick Stewartot (Blunt Talk) látni a színpadon. A nőknél Julia Louis-Dreyfus Az alelnökért érdemelne meg egy Aranyglóbuszt, de a mezőnyben van sötét ló megint (Rachel Bloom, Crazy Ex-Girlfriend) és érthetetlen jelölt (Jamie Lee Curtis, Scream Queens), a jóég tudja, ki kapja.
Legjobb vígjáték
Casual
Mozart in the Jungle
Szilícum Völgy
Transparent
Orange is the New Black
Az alelnök
Legjobb színész, vígjáték
Aziz Ansari, Master of None
Rob Lowe, Grinder
Jeffrey Tambor. Transparent
Patrick Stewart, Blunt Talk
Gael Garcia Bernal, Mozart in the Jungle
Legjobb színésznő vígjáték
Julia Louis-Dreyfus, Veep
Gina Rodriguez, Jane the Virgin
Rachel Bloom, Crazy Ex-Girlfriend
Lily Tomlin, Grace and Frankie
Jamie Lee Curtis, Scream Queens
Minisorozat
A Fargót minden kategóriában jelölték, és nagy esélyes is, joggal, hadd tegyem hozzá, a második évad valami elképesztően jó lett. Szívesen látnám az American Crime alkotógárdáját is a színpadon, a faji és társadalmi kérdéseket okosan, ízlésesen, érzelmesen boncolgató első évad nagyon jó volt. Érdekes, de nem nevezték a Mutassatok egy hőst, a Flesh and Bone (Kegyetlen tánc) című balettsorozatot meg igen, de mindegy. A színészi díjra nagy esélyes Oscar Isaac és Idris Elba, mindkettőjüknek pompás a sajtója, Isaac a Star Wars VII miatt meg nagyon szem előtt van. A színésznők közül Lady Gaga győzelme lenne a legmegérdemeltebb, a hátán vitte az American Horror Story Hotel alcímű ötödik évadát. Nem sírnánk Felicity Huffman győzelme láttán sem.
Legjobb minisorozat
American Crime
American Horror Story
Fargo
Flesh and Bone
Wolf Hall
Legjobb színész, minisorozat
Idris Elba, Luther
Oscar Isaac, Mutassatok egy hőst
David Oyelowo, Nightingale
Mark Rylance, Wolf Hall
Patrick Wilson, Fargo
Legjobb színésznő, minisorozat
Queen Latifah, Bessie
Lady Gaga, American Horror Story
Kirsten Dunst, Fargo
Sarah Hay, Flesh and Bone
Felicity Huffman, American Crime
A mellékszereplők
Az Aranyglóbusz ezeket a kategóriákat összevontan kezeli, aminek semmi értelme, de mindegy, ez egy ilyen díj, akinek baja van a faszságokkal, ne nézze. A férfiaknál megintcsak van egy kakukktojás, az amúgy nagyon jó Tobias Menzes, akit eddig semmibe vettek, most meg az Outlander miatt jelölték, ha megnyeri, az akkora vicc lesz, mintha Pia Zadorát a Butterfly című filmért díjazni. Ja, hogy az már történelem? Itt mi Alan Cumming, a Férjem védelmében Eli Goldja sikeréért hajtunk, a nőknél pedig Regina Kinget, az American Crime egyik zseniális színészét akarjuk díjaztatni, de ha Maura Tierney a The Affairért kap egy szobrot, az sem lesz nagy tragédia.
Legjobb férfi mellékszereplő
Alan Cumming, Good Wife
Damian Lewis, Wolf Hall
Ben Mendelsohn, Bloodline
Tobias Menzies, Outlander
Christian Slater, Mr Robot
Legjobb női mellékszereplő
Uzo Aduba, Orange is the New Black
Joanna Froggett, Downtown Abbey
Regina King, American Crime
Maura Tierney, The Affair
Judith Light, Transparent
A filmes díjakról itt írtunk. A gála élőben az HBO műsorán látható hétfő hajnal 2-től, összefoglaló, értékelés, Ricky Gervais műsorvezetésének legdöbbenetesebb pillanatai majd hétfőn az Indexen és itt, a comment:com-on is.
netrion 2016.01.10. 10:26:57
TommyGun77 2016.01.10. 20:20:15
www.rottentomatoes.com/tv/outlander/s01/
www.imdb.com/title/tt3006802/?ref_=fn_al_tt_1
Sixx ne is haragudj, de ha az érzelmi intelligenciád csak addig terjed hogy Narcos és Mr.Robot akkor lehet nem kéne kritikákat írni.
sixx · http://comment.blog.hu 2016.01.10. 20:42:57
TommyGun77 2016.01.10. 21:02:11
Az Outlander nem egy nyállal leöntött szutykos szirup, van benne kevés romantika de a sorozat közben jóval többször volt WTF érzésem mint a Narcos vagy a mr.Robot nézése közben összesen, amiket szintén kegyetlen jóknak tartok, de az Outlander annyira egyedi. A díszletek, a kosztümök zseniálisak, a fényképezés, hellyel közzel még történelmi háttér is mert nagyjából korrekt, ofc az időutazós rész nem de maga a skót környezet történelmi helyzet amibe beleesik, korrekt és jó cselekmény. Arról nem is beszélve hogy mekkora zseniális húzás volt úgy megírni Moore-tól Menzies szerepét ahogy, az egyik oldalon a megmentő a másikon maga a mocsok undormány. BTW Menzies, mekkora alakítás már az övé?
TommyGun77 2016.01.10. 21:03:55
TommyGun77 2016.01.10. 21:07:58
sans paraben 2016.01.10. 21:40:48
falcsabander 2016.01.10. 22:49:45
www.zoptv.com/live/nbc
Kirei 2016.01.10. 23:17:44
az egész vámpíros szappanopera szál egy nagy érdektelen katyvasz volt amiből minden részben sikerült egy vértől tocsogó szexjelenetet kihozni, Gagának meg kb 1 arca van, a hűvös queen bitch, minden más hiteltelen.. (megjegyzem a 11. részt még nem láttam, de a 3. rész környékén beleuntam a játékába és szerepébe).
phaemoor 2016.01.11. 18:04:01