Új szintet teremtett a Netflix a kőkemény magánnyomozónővel, Jessica Jonesszal, akinek a sorozatától még jobban odavoltunk, mint anno a Daredeviltől. A 13 részes széria persze hemzseg a marveles utalásoktól, ezekből szedtünk össze tízet, de a fokozott szpoilerveszély miatt mindenki csak saját felelősségére pörgessen tovább.
Ez még csak a főcím volt, itt még vissza lehet fordulni, de most már jön a lényeg.
1. Rögtön a kezdés
A sorozat első másodperceiben egy ügyfél repül ki az Alias nyomozóiroda ablakán, pont úgy, mint a képregényekben, ráadásul az Aliasban is így kezdődött minden, ez tehát egy elég pofás visszautalás volt Brian Michael Bendis és Michael Gaydos képregényére.
2. Hello Jewel
A képregényekben Jessica, még mielőtt felhagyott volna a nyílt színi szuperhősködéssel, Jewel néven űzte az ipart. Ezzel a sorozatban is találkozunk egy flashbackben, amiben Trish mutogatja a csodás jelmezt, amiben Jessica Jewel néven oszthatja az igazságot. A válasz rá?
Jewel inkább egy sztripper neve, egy elég kurvás sztripperé. És ha felvenném ezt, különben is inkább Tevepatának kéne hívni.
3. Hellcat
Jessica legjobb barátnője, már-már testvére Patricia „Trish” Walker, aki nem nagyon lehet más, mint a Marvel-világ Patsy Walkere. Ő viszont jóval öregebb JJ karakterénél, sőt, már akkor is megvolt, amikor a Marvelt még Timelynak hívták. Patsy Hellcat néven szuperhősködött, volt az Avengers tagja is, a különleges képessége pedig egyrészt, hogy a harcművészetek mestere (ez itt pipa), illetve néha tudott erőteret is létrehozni, de ez itt nincs meg. A külön bónusz pont viszont azért jár a készítőknek, mert amikor az AKA It’s Called Whiskey-ben egy rajongó „rátámad” a műsorvezetőre, valójában csak az 1950-ben kiadott Patsy Walker 26. számát akarta aláíratni Trishsel, aki a jelek szerint elég jól viseli az öregedést.
4. Nuke
Az eleinte csak jóképű, aztán jóképű és egyre furább dolgokat művelő rendőr, Will Simpson könnyen lehet, hogy egy leendő Daredevil-gonoszt vezetett be, a képregényekben ugyanis volt egy Frank Simpson, akire a névrokonságon túl abban is hasonlít a mi Willünk, hogy ugyanúgy vörös tablettákat rágcsál ezerrel, hogy hipererős és hiperagresszív legyen azoktól. Nuke persze elég veszélyes figura, a feltámasztott szuperkatona-program egyik félresikerült terméke, aki később hobbiból az arcára tetováltatta az amerikai zászlót.
5. Jeryn Hogarth már be is kötötte Iron Fistet
Jessica Jones ügyvédismerősét a sorozatban Carrie-Anne Moss játssza, de Jeryn Hogarth a képregények világában nem nő, hanem férfi, igaz, ügyvédnek ügyvéd. Az egyik legfontosabb ügyfele pedig nem más, mint a Heroes for Hire cég, amiben Luke Cage és Danny Rand, vagyis Iron Fist vannak benne. Az, hogy megváltoztatták a nemét, nagyjából lényegtelen, de az, hogy itt is ügyvéd maradt Jeryn, eléggé ütős jel arra, hogy még ő is felbukkanhat, amikor majd (talán már a Luke Cage-ben, vagy a Daredevil második évadában?) felbukkan Iron Fist.
6. Sweet Christmas
Az nem óriási easter egg, hogy a képregényekből ismert hegyomlás Luke Cage benne van a sorozatban is, az viszont ennél csodásabb dolog, hogy a szintén a szuperkatona-programban megalkotott Cage kedvenc mondata, a Sweet Christmas is átjött a sorozatba, ráadásul kétszer is mondja: egyszer, miután szexeltek Jessicával, másodszor pedig, amikor rábukkannak a csomó marihuánabokorra a raktárban.
Ugyanígy megvan egy jelenetben Cage klasszikus sárga pólója is, de talán majd a saját sorozatában többet lesz ilyen felsőben.
7. Daredevil a sarkon figyel
Amikor Luke-ot kórházba kell vinni az évadzáróban, Jessica abba a Metro-Generalba viszi, ahol Claire Temple is dolgozik, sőt, össze is futnak a Rosario Dawson által játszott karakterrel, aki persze a Daredevilben is benne van. Temple még utalást is tesz Murdockra, amikor azt mondja, hogy látott már hasonló képességű embereket, sőt, a segítségét is felajánlja, de Jessica nemet mond.
8. Naná, hogy beugrott Stan Lee
A filmekben élőben jelenik meg, a Daredevilbe és ide is csak egy képet küldött magáról, amit ráadásul rendesen el is dugtak, viszont ha egyszer kiszúrta az ember, utána már simán megtalálható a rendőrkapitányságon, ahogy a falon lóg.
9. A Goldfish nevű hajó
Ez nem kifejezetten marveles kikacsintás, ellenben óriási gesztus, hogy Kilgrave hajóját Gildfishnek nevezték el a sorozatban, ez volt ugyanis az Aliast is író Brian Michael Bendis egyik első képregénye.
10. Apróságok
- Clemmons nyomozó sem a friss fantázia szüleménye, igaz, az veterán detektívet a Punisherből kellett kölcsönvenni, és abban is csak 2012-ben jelent meg. Ott Frank Castle igencsak erőszakos módszerei ellen veszi fel a harcot, és mivel Castle benne lesz a Daredevil második évadában, kézenfekvő lett volna, hogy a tévében is összefussanak, ám mivel Simpson lényegében kivégezte a nyomozót, ez a szál biztos nem jön elő.
- Említés szintjén ugyan, de előkerül White Tiger is, aki nem más, mint egy másik magánnyomozó, Angela Del Toro. A sorozatban neki akarja lepasszolni Luke Cage-et Jessica, amikor az a felesége halálát szeretné vele kideríttetni, míg a képregényekben gyakran csatlakozott Luke Cage, Iron Fist és Daredevil mellé, ha rendet kellett tenni. Az ő szupererejét adó amulett pedig pont abból a városból, K’un-Lunból származik, ahol Iron Fist az erejét szerezte.
- Az Avengers is folyamatosan említgetve van, egyrészt a New York-iak mondják, hogy a nagy csata után vagyunk, másrészt Jessica maga említi a „nagy zöld fickót” meg a „zászlólengetőt”, vagyis a Hulkot és Amerika Kapitányt, akinek a jelmezében egy gyerek is fut az egyik jelenetben.
- A legszebb, egyetlen villanásra látható utalás viszont egy újság címlapján van, Will kezében ugyanis az szerepel a lapon, hogy „Costa Verde under siege”, vagyis Costa Verde ostrom alatt, ez pedig a Marvel-világ kitalált közép-amerikai állama, ahol az avengerses időkben több felkelés is volt, de hogy ez a címlap melyikre utalhat, az rejtély marad.
Bónusz
Ide meg jön néhány, nem a Marvelhez kötődő kiszólás:
- Amikor Jessica magát Pannuccio nővérnek kiadva kutakodik a kórházban, azt mondja, hogy Dr. Carter küldte az onkológiáról – a nevet nyilván Vészhelyzetből vették.
- Felbukkan egy másik kórházas sorozat is egyből ezután, hiszen amikor nem tudja használni a rendszert, arra fogja, hogy a Seattle Grace-ből jött át nemrég, a név pedig nagyon emlékeztet a Grey’s Anatomyra.
- A raktárban, ahol a marihuánabokrokkal is találkoztunk, előkerül két rottweiler is, amiket a gazdájuk Myers és Krueger néven hívva csitít el. Igen, ők bizony a Halloween és a Rémálom az Elm utcában két főgonoszai, Michael Myers és Freddy Krueger.
- Hasonlóan überkirály az a mondat, amivel Kilgrave leszerel két zsarut – ugyanúgy mondja nekik, hogy menjenek a dolgukra, ahogy Obi-Wan terelte el a két rohamosztagost a droidokról a Star Warsban.
stoppos76 2015.11.27. 12:18:23
Kérdezi is a nővér, hogy Mint a sorozatban?
antiszociál 2015.11.27. 12:32:39
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2015.11.27. 13:40:42
antiszociál 2015.11.27. 16:29:14
Mint egy transzvesztita Mick Jagger. :O
pokesz70 2015.11.27. 16:44:03
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2015.11.27. 16:45:41
antiszociál 2015.11.27. 17:23:25
Mikirurk szebb, pedig az se szép :P
DangerTotya · http://bkvfutas.blog.hu/ 2015.11.27. 18:07:51
pofátlan szóról szóra fordítás, újságírás at its best :D
glaurung24 2015.11.27. 18:13:47
billygirl 2015.11.27. 18:52:38
MT90 2015.12.26. 12:09:41
2016.07.23. 07:34:56
Neztel egybol a sorozatbol akar 1 reszt is?!
2016.07.23. 07:36:26