Bőségesen kárpótolták a készítők a második évad közepén kicsit megfeneklett kalózos széria rajongóit. A Black Sails (itthon: Fekete vitorlák) fináléjába annyi ágyúdörgést, puskalövést, vért, könnyet és látványosan összedőlő, féltéglákra robbantott épületet zsúfoltak, hogy ha James Flint és Charles Vane kapitányok történetesen szökött rabszolgák lettek volna, simán ki lehetett volna írni a látványos menekülési jelenetük után Bad Boys 3 főcímet.
A látványos ágyútűz, az elképesztő városrombolás és a kötélen lengedezős, vértől csúszós fedélzeten imbolygós, klasszikus tengeri csaták mellett ráadásul az évad végére itt is pont olyan durván kezdtek sorban elhalálozni a főbb szereplők, mint a Trónok harcában.
Ugyanakkor a Starz jó érzékkel mérte fel azt, hogy az HBO sikersorozatából csak az izgalmas intrikákat és az epizódvégi, dühítően jó cliffhangereket érdemes átvenni, a csöcsparádét nem – a két utolsó részben például egyetlen kalózlány sem dobta le a textilt, de még csak egy funkciótlan pucér férfisegg se villant.
Oké, nem akarok úgy tenni, mintha a leszbikus kalózlányok mellé nem kaptunk volna egy meleg kapitányt is (nesze neked Disney- és Muppet-féle Kincses sziget), de a Spartacus túlzásba vitt orgiajeleneteivel ellentétben a másságnak itt tényleg komoly dramaturgiai funkciója volt mindegyik karakternél:
- A közönséges örömlányból a kuplerájt kémközpontként üzemeltető madammá lett Max és Anne Bonny a vadállatként viselkedő férfiak uralta karibi kalózvilág ellen kötött vér- és dacszövetséget a párnák között,
- míg a londoni arisztokrácia köztiszteletben álló, verseket olvasgató, merész álmokat szövögető, szabadságpárti flottatisztjéből azért csináltak mindkét térfélen játsszó Byron-klónt, hogy ezzel is érzékeltessék, mennyire különbözik azoktól a csimbókos hajú, fogatlan matrózoktól, akik két rézpénzért átvágják bárki torkát, berúgnak belőle, mintha nem lenne holnap, aztán akasztófán végzik.
A második évad főszereplője ugyanis egyértelműen Flint kapitány volt. Helyesebben az a James McGraw hadnagy, aki a brit Admiralitás nevében érkezett a Karib-tenger vérgőzös martalócai közé, hogy karizmatikus fellépésével egy zászló alatt egyesítse az egymással rivalizáló önjelölt kalózkirályokat, és visszaterelje a züllött New Providence-t a korona uralma alá. A kifinomult ízlésű, barátja barátnőjével is minden téren talpig úriember Jamesben azonban mindig is ott volt a hullahegyeken átgázoló, aranyhalmon trónoló, barbár kalózvezér is, és a két énje közötti viaskodást látványosan végigvitte a második évad - hogy aztán egy brutálisan odabaszós fináléval törjön lándzsát a Kincses szigetből már jól ismert, rettegve tisztelt Flint kapitány mellett.
A koronahű kalózvadászból lett hírhedt kalóz története persze nem a Starz írógárdájának érdeme: Flinthez hasonlóan William Kidd is angol nemesekkel szövetkezve indult a tengeri haramiák nyomába, csak aztán amikor ráérzett a szabad élet és a kalózkodás szépségeire, a parlamentben ücsörgő, fehérgalléros bűnözők pedig időközben elfordultak tőle, belőle lett az egyik legismertebb, kincsesládákat és hullákat elásó, gonosz kalózkapitány. A meglepő dolog inkább az, hogy egy visszaemlékezésekkel ennyire jól kidolgozott múlt a Kincses sziget szereplői közül inkább Long John Silverre illett volna, akiről már az eredeti ifjúsági regényben is emlegették, hogy a flottánál szolgált, mielőtt kalóz lett belőle.
Szerencsére Michael Bay írógárdája Silver karakterét is szépen kibontotta 10 rész alatt. Igaz, amikor az őt alakító Luke Arnold az Indexnek adott interjújában azt mondta, látványos jellemfejlődést fog bemutatni az új évadban, majdnem beleröhögtem a telefonba, de a 30 éves hollywoodi sztárbajvívó tényleg egyre jobban játszik, lassan tényleg színész lesz belőle. Muszáj is neki, mivel az eddigi tengő-lengő, csak a spanyol aranypénzek bűvöletében élő, léha kamuszakácsból Istenként tisztelt, féllábú konspirátorrá kellene válnia. A fél láb egyébként most már stimmelni fog, köszönhetően a finálé egyik legerősebb jelenetének, amiben Silver lényegében feláldozza magát és önös érdekeit a legénységért. Azért persze nem kell őt félteni, bőven fog még szart kavarni a harmadik évadban, főleg, ha megtudja, hogy az arany már nincs is a spanyol katonákkal teli szigeten...
A kedvenc szereplőm, a szerelmi háromszögben vergődő Jack Rackham ugyanis időközben saját hajót és legénységet gründolt magának, és már össze is szedte a szigetről a spanyol kincses bárkából kiszóródott érméket. Az, hogy a hajója hogyan bírta ilyen gyorsan lehagyni Flinték spanyollobogós hadigalleonját, persze nagy rejtély, de a Fekete vitorlák a jó sztori érdekében nem először erőszakolta már meg a fizika törvényeit (lásd még: milyen hajóval tudtak Vane-ék hamarabb Charlestonba keveredni, mint a Karib-tenger jelenleg legbrutálisabb Man-O-Warjában ücsörgő Flint?!?)
Viszont így megint felmerül egy rakás kontinuitási kérdés, hiszen a Fekete vitorlák mégiscsak a Kincses sziget előzménye:
- Kik fogják elpicsázni az arany miatt Jackéket? Régi barátja és harcostársa, Vane kapitány, aki a Flinttel kötött szövetsége miatt pont nem tudta megszerezni sem a spanyol hadihajót, sem a kormányzó lányáért követelt váltságdíjat? Vagy maga Flint, aki csak az őt dróton rángató bögyös vörös asszony miatt ment először Charlestonba a kincset rejtő sziget helyett?
- Oké, Silver már féllábú, de hol van mellőle a bolond Ben Gunn és a többi jól ismert, anyaszomorító kalóz, Israel Hands, Fekete Kutya és Vak Pew?
- Vajon az a Kincses szigeten elásott arany, ami most épp Jackéknél van? Vagy az túl egyszerű lenne?
- Flint miért Billy Bonesra bízza a halálos ágyán a kincses térképet, mikor most épp halálosan gyűlölik egymást, és csak a New Providence közelében horgonyzó angol hadihajók miatt harcolnak a közös ügyért?
- És egyáltalán: miért kell elásni az aranyat? A bosszúszomjas Jack miatt, aki még mindig a magáénak mondja? Vagy Vane miatt, aki addig ármánykodik és gyilkol, hogy megint lemarad a kincsről? Vagy az erődjéből és a vezetői pozíciójából is elzavart Hornigold kapitány miatt, aki közben kegyelmet kapott az angoloktól, és jó privatérként a brit koronának akarja leszállítani a spanyol aranyat, részesedésért cserébe?
Nem féltem persze a Starz írógárdáját, mert az 1700-as évek karibi kalózvilágában bőven van annyi lehetőség arra, hogy ilyen tempóban minimum még két évadon át bonyolíthassák a spanyolokkal, az angolokkal és egymással is harcoló tengeri haramiák történetét. Az pedig, hogy a Kincses sziget karakterei mellé a XVIII. század legrettegettebb, valódi kalózait is behozták, duplaakkora játékteret biztosítottak maguknak. Így például a kincs elásása mellett egyelőre az is rejtély, ki lesz végül Anne Bonny ágy- és harcostársa, Mary Read: a prostikirálynő Max vagy a kalózkirálynőként emlegetett Eleanor?
Sajnos a válaszokra 2016 januárjáig kell várni. Az viszont már most biztos, hogy bármit is vélünk most tudni a nassaui erőviszonyokról, egy újabb kalóz, Feketeszakáll felbukkanása (a paróka alatt: Ray Stevenson) mindent fel fog borítani az eddigieknél is látványosabbnak ígérkező 3. évadban.
Blobov 2015.03.30. 11:23:52
-Szűcs Gyula- · http://nerdblog.blog.hu/ 2015.03.30. 11:37:50
De szerintem Charleston szétágyúzásával pont jól le lett zárva James McGraw útja és elő lett készítve a rettegett alteregója, Flint: bíztam bennentek, de ti megöltetek mindenkit, aki fontos volt nekem, hát akkor Isten irgalmazzon nektek, amit ezért kapni fogtok Flint kapitánytól!
David Bowman 2015.03.30. 11:44:07
-Szűcs Gyula- · http://nerdblog.blog.hu/ 2015.03.30. 11:47:42
Jimbo75 2015.03.30. 11:50:45
Mondjuk Hornygold lenne a jó, de ezen ne akadjunk fenn:D
lacau 2015.03.30. 12:03:24
lacau 2015.03.30. 12:04:07
Blobov 2015.03.30. 12:17:57
Azt már a Colonization óta tudnod kéne, hogy a Privateer gyorsabb a Man-o-War-nál.
-Szűcs Gyula- · http://nerdblog.blog.hu/ 2015.03.30. 13:26:23
Neoprimitív 2015.03.30. 13:29:13
De ez csak egy film, szóval bár feltűnt, inkább átugrottam ezt a bakit.
A sorozat nekem a közepén nagyon leült. sajnos Flint kalózzá válásának a sztorija egy évadon keresztül nem tudott lekötni, pedig én imádom a karakterizálós sorozatokat. Hasonlóan éreztem az Anne-Jack-Max háromszöggel kapcsolatban is. Az eleje és a vége valóban jó volt, de szerintem ha idén is megmaradnak a nyolc résznél, akkor élvezetesebb lett volna. Azt csak remélni tudom, hogy Elizabeth-től végleg megszabadulunk, kevés rosszabbul megvalósított karaktert láttam eddig.
-Szűcs Gyula- · http://nerdblog.blog.hu/ 2015.03.30. 13:41:49
Neoprimitív 2015.03.30. 14:30:47
Nassau Charleston-tól kb. 1000 km, jó három napnyi hajóút Flint hadihajójával. Egy könnyebb kis hajó könnyen hozhatott ezen egy napot, vagyis még ha egy nappal Flint után indult el, akkor is vele egyszerre érhetett oda. A 8. rész alapján pedig Flint már Charlestonban volt és tárgyalt, amikor Vane-ék akciózni kezdtek, ami még több plusz idő.
De ahogy már az előbb is írtam, itt nyilván a forgatókönyv alá rendeltek sok mindent.
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2015.04.03. 09:01:01
Köröket vert az elsőre pedig az is nagyon ott volt.
Hogy lehet vkinek rackham a kedvence vane helyett? ;)
Jah és jön a Megtorló.
devilstrueface 2015.04.03. 14:23:14
Azé Max csak ne legyen már Mary Read. Illene angolnak lennie szerintem
szepi79 2015.04.07. 02:29:18
1 sorral lejjebb:
"...simán ki lehetett volna írni a látványos menekülési jelenetük..."
1 sorral lejjebb:
"A látványos ágyútűz, az elképesztő..."
kicsit túl lett tolva a látványosság :D egyébként korrekt írás.
totál laikusként én is úgy gondolnám, hogy minél nagyobb egy (vitorlás) hajó, annál lassabb.
inkább azzal van bajom a kontinuitást illetően, hogy nekem totál úgy rémlik (bár a regényt magát nem olvastam, csak filmet láttam belőle, ha valaki megcáfol, bekussolok), hogy flint löveti el silver lábát.