Volt mitől félni a Terápia című sorozat második évadának bemutatója előtt. Az HBO ugyanis az első évaddal annyira magasra tette a lécet, hogy félő volt, nem fogják tudni újra megugrani. Ráadásul erre már láttunk példát: másik saját gyártású sorozatuk, a Társas játék második évada szerintünk ugyanis jóval gyengébbre sikerült, mint az első. Plusz a második évadra elmúlik a meglepetés ereje, nehezebben csodálkozunk rá arra, hogy mennyire ütős tud lenni mondjuk Mácsai Pál és Csákányi Eszter pszichológus kettőse, mert már ismerjük őket, tudjuk, hogy mit tudnak együtt.
Szerencsére a Terápia esetében voltak biztató jelek: az új évadra szerződtetett színészek, többek között Máté Gábor és Péterfy Bori például izgalmas választásnak tűntek. A kérdés csak az volt, hogy vannak-e olyan izgalmasak, kapnak-e olyan jó történeteket, mint az előző évadban a Nagy Ervin által játszott gyógyszergyáros, vagy Sztarenki Dóra tornászlánya. Lehet, hogy három teljes és két rövidített rész megnézése után még korai kijelenteni, de úgy tűnik, hogy a mutatvány ezúttal sikerült. (Az HBO a tévés premier előtt a Máté Gáborral, Péterfy Borival és Csákányi Eszterrel készült első részeket teljes egészében, a Kurta Nikével, és a Szamosi Zsófi-Nagy Zsolt-Surányi Áron trióval készülteket pedig részben vetítette le a díszbemutatón.)
Egy megtépázott pszichológus
A második évad egy eléggé megtépázott Dargay Andrással indul, aki az őt alakító Mácsai Pál szerint „kocogással küzdve” próbál fiatal és összeszedett maradni. A pszichológus házassága tönkrement, budai házából egy pesti lakásba költözött, itt fogadja a betegeit is. És ha ez nem lenne elég, a gyötri a múlt is, és gyötrik a múlttal mások is.
Ahogy korábban, most is minden napra egy páciens jut. A hétfő Ferencé, a Máté Gábor által játszott politikusé. És itt jön rögtön a második évad első kellemes meglepetése. Az első évad leggyengébb napja egyértelműen a hétfő volt, a Marozsán Erikával elővezetett szerelmi szál helyenként kifejezetten fárasztóra sikerült, ezekkel a részekkel úgy voltam, hogy túl kell esni rajtuk, cserébe ott a további négy nap, egyik jobb, mint a másik. Most viszont sokkal izgalmasabb felütést kaptunk. Egy középkorú politikust, akinek pánikrohamai vannak, amikről persze nem tudhat senki. Viszonylag hamar eljutunk a lehetséges okig, legkisebb gyereke, egyetlen lánya külföldre költözött, ahol mindenféle ezoterikus dologgal foglalkozik. Persze a Terápia felépítését ismerve valószínűleg ki fog derülni, hogy nem itt, vagy nem csak itt van a baj.
Péterfy Bori bevisz egy gyomrost
És ez a rejtély, ez a karakter még semmi ahhoz, amit kedden kapunk. A Pétery Bori által játszott ügyvéd nem jár Dargay Andráshoz, éppen ellenkezőleg, a pszichológus keresi fel őt. Aztán kiderül, hogy kettejük Dargay által elvarrtnak és problémamentesnek hitt kapcsolata ezer sebből vérzik. Péterfy Borit eddig alig láttuk filmen vagy tévében. Színpadi színésznőként és rocksztárként ismerjük, pedig amit ebben az alig félórás részben előad, az alapján állandóan forgatnia kéne. Értjük, érezzük a fájdalmát, mégis Dargayhoz hasonlóan legszívesebben azonnal kimenekülnénk szuperdizájnos, szuperpanorámás irodából. Az epizód csúcspontja pedig akkor jön el, amikor belép az ügyvédnő apja (Jordán Tamás) és végre nevethetünk. Ez hiányzott eddig a sorozatból: a sok lélekboncolás, önelemzés és eltemetett titok közepette kifejezetten üdítő pár percre kiszakadni. Persze itt sem kell térdcsapkodós röhögésre gondolni, jellegzetesen magyar arc a kedves papa.
A harmadik rész, amit teljes egészében láthattunk, a péntek, amikor Mácsai karaktere elmegy a saját pszichológusához, Ágneshez (Csákányi Eszter) szupervízióra. A második évad elején már egy ideje nem találkoztak, Ágnesnek nagyon jól megy, Dargaynak meg ugye kevésbé. Még szerencse, hogy ugyanott tudják folytatni, ahol abbahagyták: finoman kóstolgatják egymást, bevisznek egy-egy találatot, és közben ott is rejtett utalást látnak, ahol más az ég adta világon semmilyen mögöttes tartalmat nem találna. Ha például valaki csokira vágyik, az nyilván nem azért van, mert éhes, vagy mert leesett a vércukra, hanem mert most szeretne újra gyerekszerepbe helyezkedni.
Nimfománia nem létezik
Ígéretesnek tűnik még a fiatal egyetemista lány (Kurta Niké) sztorija, akit Dargay öt perc alatt meggyőz, hogy nem nimfomániás, mert olyan nincs. És ott van a gyerekszereplő, Surányi Áron, akit valamilyen rejtélyes oknál fogva szülei ahhoz a pszichológushoz visznek, aki nem tudta megmenteni a házasságukat. Mivel ezekből a részekből csak részleteket láttunk, megítélni is nehezebb, hogy hogy sikerültek.
Az új évadban kinyílt a tér: nem végig a pszichológus kanapéján ücsörgünk, kimegyünk Dargayval kocogni, beugrunk vele a boltba, látjuk az ügyvédi irodát, járunk Ágnes új munkahelyén. Ettől, bár a témák nem lettek könnyebbek, valahogy levegősebb, filmszerűbb lett az egész. Mocsok idővel búcsúzik az október, úgy néz ki, hogy megint jó lesz bekuckózni a tévé elé, és mások nyomorát elemezgetni.
(A Terápia második évada október 27-től látható az HBO-n, a forgatáson készült riportunkat itt lehet elolvasni, a rendezőkkel, írókkal a díszbemutatón készült beszélgetést pedig itt.)
Kőváry Orsolya · www.irodatunder.hu 2014.10.27. 15:29:14
PixelDrake · http://ludens.blog.hu 2014.10.27. 17:55:25
nagyanyó 2014.10.27. 22:52:32
nem akar az ökörcsorda legelni 2014.10.27. 23:49:43
Megdobbent 2014.10.28. 05:24:35
Nelson. · http://nelson.blog.hu 2014.10.28. 10:22:52
különben ez így konkrétan nem hangzik el, hogy nimfománia nincs, hanem valahogy úgy, hogy nem egy betegség.
nekem az első 5 rész alapján bejön a második évad is.
a külső helyszínek és a világosabb belső terek egy kicsit szellősebb atmoszférát teremtenek, amitől kicsit más lett a hangulata az első évadhoz képest, de ez nem tett rosszat a sorozatnak.
ignore all 2014.10.28. 10:38:56
A 4. 5. is teljes, vagy a rövidített amit mdor is látott?
Most egy kicsit szunya, délután nekiülök..
Megdobbent 2014.10.29. 01:55:44
Es, hogy betegseg-e? Szerintem nem, inkabb egy valami bigyo tultermelodese lehet, vagy egyszeruen a klasszikus elvhajhaszas.