„Cső, cső, cső, de kukoricacső, ha beleteszik, fő a fazékba...”
Ezzel a buta, de vicces mulatós dalocskával fogadott a San Francisco-i Lucasfilm-főhadiszálláson Joel Aron, az Industrial Light & Magic trükkgyár veteránja, aki 25 éve oszlopos tagja a cég CGI-animációs csapatának, és idén lighting effects supervisorként felügyelte a Star Wars: Lázadók animációs széria munkálatait. Első pillantásra egy vékony, ősz halántékú, és látványosan jókedvű felsővezetőnek tűnt egy fullextrás vállalati irodában, de hamar kiderült, hogy ő valójában egy soha fel nem növő, rendetlen gyerek, aki még egy fontos nemzetközi kerekasztal-interjút is képes azonnal megszakítani, és kirohanni a teraszra, ha a Lucasfilm épülete mellett elhúz valami köhögő, vén repülőgépritkaság.
Sajnos a mulatós dalon kívül nem nagyon emlékszik más magyar szavakra, mivel az 1945-ben Amerikába kivándorolt szülei vele már ritkán beszélgettek magyarul, és azóta azt a keveset is elfelejtette, ami gyerekkorában otthon ráragadt. Annál lelkesebben beszélt viszont az új Star Wars rajzfilmről, és hogy mennyire élvezte kidolgozni azt a digitális eljárást, amivel a Klónháborúk-stílusú Lucasfilm-animációkból kiszűrheti az élénk színeket, és karcosabbá teheti az épületeket meg a figurákat, ezzel is azt a hatást keltve, mintha csak Ralph McQuarrie '70-es évekbeli Star Wars-koncepciós vázlatai keltek volna életre.
Ahol fontos, hogy a Lázadók barátságos, narancssárga, barna és zöld, „földszínű”, vagy épp extrém árnyalatú ruhákat hordjanak, hogy még egy kisgyerek is azonnal meg tud különböztetni őket a tévé előtt ülve a gonosz birodalmi tisztek fekete uniformisától és a rohamosztagosok piszkosfehér egyenpáncéljától.
Star Wars = Luke Vs. Vader
Joel Aron szerint elkerülhetetlen volt egy régi trilágiához kapcsolódó animációs széria, mert a Star Wars még ma is mindenkinek a Birodalom és a Lázadás harcát juttatja eszébe, és nem a Klónháborút meg a Jediket.
Ugyanakkor végig fontos szempont volt, hogy az Expanded Universe, tehát a hat mozifilmen és a Clone Wars tévésorozatokon túl kiadott Star Wars könyvek, képregények és videojátékok csak inspirációforrások legyenek a Lucasfilm dolgozóinak, amiket lehet szeretni, de nem kötelező hozzájuk alkalmazkodni. A Rebels csapata (és nem mellesleg a Lucasfilm igazgatónője, Kathleen Kennedy) ugyanis most kicsit úgy érzi, hogy ez a kibővített Csillagok háborúja-kánon túl nagyra hízott, és aki gyerekkorában, 25 évvel ezelőtt szerette a Star Warst, az elmúlt évtizedekben viszont már nem követte a könyves-képregényes folytatásokat, az egyszerűen nem értené a sztorit, ha a 7. rész és a többi Disney-felügyelet alatt születő, új Lucasfilm-projekt mindenben illeszkedne az eddig megjelent összes létező Star Wars-folytatáshoz. Fioniék is a Marvel-utat követik: a lényeg a filmekben és tévésorozatokban lesz, minden más képregény és könyv csak különleges csemege a hardcore fanoknak.
Ő a cowboy Jedi cowboykalapos apja
A Rebels másik atyja, Dave Filoni még Joel Aronnál is szórakozottabb figura. A joviális író-producer–rendező-animátor, akinek szinte már ránőtt egy cowboykalap a fejére (nemcsak hogy minden werkfotóhoz, kisfilmhez és nyilvános szerepléshez felveszi, de a Lucasfilm-irodában is mindig rajta van), gyerekkora óta Star Wars-rajongó.
4 évesen látta a Csillagok háborúját, és már a moziban hazafelé autózva is azt játszotta, hogy a Millennium Falconban ülnek, a kocsit vezető bátyja Han Solo, ő pedig a lézerágyúnál ülő Luke, aki lelkesen lövi a szemközti sávban feléjük jövő TIE Fightereket. A családjának azonban nem volt annyi pénze, hogy Fioni és a bátyja újra és újra megnézzék moziban a filmet, ahogya többi környékbeli gyerek, neki be kellett érnie azzal, hogy éjjel-nappal bakeliten hallgatta John Williams filmzenéjét, és maga elé képzelte a látványos űrkalandokat. Évekkel később A Birodalom visszavágra és A jedi visszatérre rácsodálkozó kölyökként alig akarta elhinni, hogy ilyen ütősen lehet folytatni egy fél világot lázba hozó sci-fit, és nagyjából itt el is dőlt, hogy ha a konyhaszekrényre is űrhajókat firkálgató, kis Dave Filoni felnő, akkor animátor lesz belőle. És előbb vagy utóbb kibulizza, hogy a saját, rajzfilmszerű hőseivel folytatódjon a Star Wars.
20 évvel később épp Az utolsó léghajlítón dolgozott, amikor az egyik kollégája ebédnél elkezdte szívatni, hogy még 30 évesen is Star Wars-pólóban jár be a munkahelyére, és örökké arról álmodozik, hogy Lucas egyszer majd felhívja egy állásajánlattal. Jót röhögtek, aztán pár nappal később jött egy üzenet az egyik Lucasfilm-producertől, hogy neki kéne megcsinálnia az új Klónháborúk rajzfilmet. Először azt hitte, hogy a kollégái szívatják, aztán amikor egyre többször emlegették a telefonban, hogy valami George ezt mega azt találta ki a rajzfilmhez, akkor esett le neki, hogy ez a George maga George Lucas, és az állásajánlat nem kamu.
Mindent a régi Star Wars-trilógiából vett át, de mégsem
Filoni már a szintén showrunnerként levezényelt Klónháborúk rajzfilmben is egy saját kis csapat kalandjait akarta bemutatni az ismert mozikarakterek, Anakin és Obi-Wan helyett. De csak mostanra kapott a Lucasfilmtől szabad kezet arra, hogy a saját szája íze szerint foglalkozhasson egy nagy családot alkotó, rozzant teherűrhajónyi pozitív hőssel. Nem tagadja, Ezra és a többi Lázadók-szereplő mind archetipikus Star Wars-karakter, és az eredeti filmekből is vett át a Rebels-csapat komplett jeleneteket, de ezzel csak a két történet közötti kapcsolatot akarták megerősíteni, és mindig csavartak rajta egyet.
Filoni szerint ilyen például:
- A légirobogós üldözés, ami itt nem az erdőben zajlik, hanem városi környezetben, szűk sikátorokkal és széles sugárutakkal.
- A mandalori páncélos fejvadász, aki ezúttal nem a Birodalmat szolgáló Boba Fett, hanem egy lázadó lány.
- A TIE Fighterek ellen vívott űrcsata, amit itt is a szereplők vagány beszólásai szakítanak meg.
- És Ezra karaktere, aki pont olyan, mint Luke, de mégsem: igaz, hogy nincsenek már vele az igazi szülei, és őt is egy semmiből feltűnő Jedi mester rángatja bele élete legnagyobb kalandjába és a Birodalom elleni harcba, de Ezra már vagányabb, modern srác, mint a tipikusan konzervatív, '70-es évekbeli, vidéki farmerfiúnak ábrázolt Luke, akinek fontosabb volt a termény betakarítása, mint beiratkozni a Csillagközi Pilótaképzőbe. Ezrát viszont Fioni szerint már inkább az ifjú Indiana Jones inspirálta (és Aladdin, teszem hozzá én), valamint Kathleen Kennedy és Spielberg második világháborús filmje, A nap birodalma, amiben a fiatal Chirtian Bale a japán fogolytábor ügyeskedő kis zsiványa volt, és minden helyzetben feltalálta magát.
Viszont amikor a kedvenc karakterre kérdeztünk rá, Filoni nem Ezrát, hanem a „cowboy Jedi”-ként emlegetett Kanan Jarrust nevezte meg, Ő inkább Han Solo, mintsem Luke, hiszen egy ütött-kopott teherhajó kicsit önző kapitánya, aki sugárpisztollyal lövöldözve intézi el a konfliktusokat, és elzárta egy fiókba a fénykardját, lényegében szakítva a Sith-ek ellen háborút vesztett, vaskalapos Jedik örökségével. De ahogy Han képes volt feladni a csempészéletet Leia és a Lázadás kedvéért, és ahogy Luke is képes volt megbocsátani a nagy fináléban a fél galaxist lekaszaboló, gonosz apjának, úgy Kananban is benne lesz egy szép jellemfejlődési ív a sorozat végére, ami nagyon hálás téma egy hosszú távon gondolkodó író-producernek.
A sztorizgatós beszélgetések végére az is kiderült, hogy a Lucasfilm-dolgozók imádnak belsős poénokat rakni a filmjeikbe. Ez az átlagnézőknek általában nem tűnik fel, így Joel Aron már 25 éve sportot űz abból, hogy minden egyes olyan filmbe, amin az Industrial Light & Magic utómunka stúdióiban dolgozott, belecsempészi valahová az arcképét vagy a nevét. Például a Pearl Harborban amikor tizenegy bombázót látunk kötelékben repülni, ő az egyikben a lövész, vagy az Októberi égboltban a csillagok az ő keresztnevét rajzolják ki. Ilyesmiből a Lázadók rajzfilmsorozatban sem lesz hiány.
Az egyik kisfilmbe például belerakták azt a jellegzetes Kane Starkiller-figurát, aki még George Lucas és Ralph McQuarrie korai képes forgatókönyvében lett volna főszereplő Luke Skywalker és Han Solo helyett. A többi belsős kikacsintást viszont majd fedezzék fel inkább a nézők.
(A Star Wars: Lázadók sorozat első része október 5-én, vasárnap reggel 9:30-kor debütált a magyar Disney csatornán. Mi már láttuk, itt írtunk róla kritikát, a Lucasfilm stúdióban és a Skywalker Ranch-en tett túránkról pedig az Indexen olvasható beszámoló.)
The Welsh 2014.10.05. 18:49:27
Azt is megírhatnád, hogy ők igazán egy űr A-Teamet akarnak csinálni, jaz ez nem hangzik jól:)
A sorozat meg az OT-t idézi, nem RMQ-t, bár látom az ilyen PR-bullshit nagyon tetszik a magyar "filmes újságírónak". De sebaj, cserébe a Disney elvitt egy "zsíroskenyértúrára" Franciscoba, úgyhogy neked tuti megérte:)
:)
The Welsh 2014.10.05. 18:51:32
"“I was hired to give George Lucas a chance to get as close as he could to the ideal look for things he had been dreaming about getting into his films,” says McQuarrie. “Actually, he could have done any or all of the conceptual sketches himself, because he draws quite well. But George concentrates more on the ideas and lets me get them into shape because I have a greater facility for drawing and painting.”"
zooltek 2014.10.05. 20:02:06
-Szűcs Gyula- · http://nerdblog.blog.hu/ 2014.10.05. 20:11:11
The Welsh 2014.10.05. 20:33:33
"One of the first things they said was, they had the paradigm of the A-Team, where they wanted it to be a group. We [agreed], from the beginning, that we wanted it to be the origin story of the Rebel Alliance. So, they really loved the structure of the ensemble crew doing missions week to week, and being a little bit on the outskirts of the law the way that the A-Team was. I think the thing I brought to it, initially, was focusing those characters as a family. The A-Team is a different model, because they’re all roughly the same age. They’re all adults, and their dynamic is as friends and peers. I thought it would be great if this crew could be built around the different archetypes of family members. So you have the father, the mother, the older brother, the middle sister, the little brother who’s the sort of runt of the litter, and the pet. I mean, Chopper is the family dog or cat."
- Simon Kinberg