Szerda este kezdődött az AXN műsorán az új három részes, svéd krimisorozat, a Sandhamni gyilkosságok első évada, és bár az ismertető nem hozott nagy lázba (egy nő talál egy hullát a vízben), egy jó svéd krimire én mindig kapható vagyok. A skandinávok ugyanis általában értik ezt a műfajt, filmet készíteni is tudnak, és bár nehéz ma bármilyen krimisorozatért rajongani, amikor fél világ a True Detective-től van elájulva (mi is), de azért leültünk becsülettel a tévé elé. Csak hát a film meg tévéfilm között úgy látszik Svédországban is van különbség, ez nagyjából az első képkockán látszik, mint ahogyan az is, hogy ez a vízihulla a későbbiekben sem fogja jobban felkelteni az érdeklődésünket, mint az ismertetőben.
Az ügyre a családi helyzete miatt kissé labilis idegrendszerű, ám de igen csak szépfiú – legalábbis svéd viszonyok között biztosan annak volt szánva – Thomas Andreassont állítják rá, nála azonban többet használ az ügynek, hogy a hullát megtaláló nő, Nora is nyomozni kezd. Persze az is rögtön világos, hogy ezek ketten itt majd valamit kavarni fognak együtt, főleg, hogy Nora férje, hogy úgy mondjam egy érzéketlen tuskó. Emellett még sajnos elég sok minden megjósolható, mint ahogy a szereplők sem nagyon lépnek túl a sztereotípiákon. Lásd például, magában gyötrődő detektív szépfiú.
Annyit talán spoilerezhetünk, hogy itt bizony egy sorozatgyilkossal van dolgunk, aki a szigeten gyilkolászik, meg kell tehát mielőbb állítani. Mindez azonban az első részből nem derül ki, ami kár, mert nem sok minden történik annak érdekében, hogy kíváncsiak legyünk a gyilkosra. Nem túl átütő maga a stílus sem, hiába hirdeti az AXN ezt a sorozatot nordic noir-ként, nem sokban különbözik egy átlagos, német krimitől, amivel amúgy tele van a tévé, csak mivel ez egy sorozat, a szereplők lelke némileg jobban ki van bontva. Ami nem hátrány ugye.
A Sandhamni gyilkosságok alapja Viveca Sten könyve, ami magyarul is olvasható, Csendes vizeken címmel. Svédországban egyébként nagy siker volt a könyv és a sorozat három évada is. Engem azonban a sztorinál jobban lekötött a svéd szigetvilág meg az ikonikus svéd nyaralók világa és berendezése. Meg fogom nézni a második részt is, ha szembejön, hiszen egy tisztességesen összerakott, jól megírt krimiről van szó, de a lakkot a körmömről azért nem rágtam le.