Eddig azt hittük, hogy 2005-ben Russel T. Davies rebootolta a Doctor Who-t, de az a helyzet, hogy a tegnapi részhez képest a 2005-ös újrastart maga volt a kánonvédelem. Azért még nem biztos, hogy tényleg komolyan gondolják ezt az egészet Moffaték. Tennant visszatérése elég halvány volt, az ígért átélhető és fontos drámai pillanatok egyedül John Hurtnél működtek. Viszont ilyen elképesztően erős történeti fordulatok mellett senki nem mondhatja, hogy jelentéktelen fanservice volt az egész. Spoilerekkel folytatom.
The Moment (aka Rose): Stuck between a girl and a box – story of your life, eh, doctor?
Nem tudom, hogy ez csak a sok visszakacsintás miatt volt-e, de egy csomó olyan dolgot visszahozott Moffat, amit Amyék megjelenése óta mintha kidobtak volna a Who-univerzumból (U.N.I.T.), viszont sok megszokott elem hiányzott. Egy évfordulós megemlékezőrészben persze pont ez lenne a lényeg, de azért ez nemcsak megemlékezőrész volt, hanem fél éve az első Doctor Who is. Úgyhogy igenis Rivernek kellett volna játszania I. Erzsébetet. Például azért, hogy a piknikes jelenet kezdődhessen azzal, hogy
Hello, Sweetie.
A visszahozott szereplőkre végül nem jutott sok idő, Tennant kapott egy közepesen vicces királynős szálat és néhány szórakoztató beszólást, de ennyi. Aztán amikor összekerült a három doktor, végképp megszűnt minden szerepe, de az egysorosok azért maradtak. További híreink: Billie Piper egy szuperatomboba barátságos, bár kissé neurotikusan integető felhasználói felületét játszotta. Azért persze jó érzés volt viszontlátni a régi szereplőket, de egy percre sem éreztem úgy, hogy megint a tizedik doktor idejében járnánk. Ez egy picit kár, mert szerintem sokan vele ismertük meg a doktort – mondjuk lehet, hogy ez Magyarországon jellemzőbb, mint Angliában.
És hát Smith doktora már karácsony óta válságban van, főleg azért, mert Clara annyira jellegtelen companion – nem is értem, miért szeretik őt ennyire az írók, egyedül csak a hozzá írt karakterzene kedves. Most sem volt egyetlen közös jelenetük sem, ami kicsit is jelentékeny lett volna.
Hurt doktora viszont nagyon jól működött: szimpatikus és átérezhető volt, kicsit bánom is, hogy nem ő a 12. (vagy a 13.?) doktor, vagy hogy nem Capaldival játszatták el ezt a szerepet, mert nagyon jó átvezetés lett volna.
11: It’s a timey-wimey thing.
10 (Hurtre néz): I’ve no idea where he picks that stuff up
És akkor a történet: a Doctor Whoban soha nincsenek meg a megszokot történeti fogódzók, most sem voltak. Viszont kaptunk végre egy olyan évadzárót (vagyhát évadzáró súlyú részt), amiben nagyon úgy tűnik, hogy végre történt valami. Ez alatt azt értem, hogy a Doctor Who évadforduló-közeli részei általában vagy regenerálódással végződnek (ezeknek van következménye, az új doktor), vagy a bombasztikus körítés ellenére nem igazán szólnak semmiről, tehát a végükre pont ugyanoda ugrik vissza a történet, ahonnan elindult.
Na ebből most elég biztosan sikerült kilépni, meglátjuk, hogy merre indulnak majd Moffaték. Nyilván mindenki arra számított, hogy a végén megnyomják a nagy piros gombot, és hogy mégsem ez történt, az egyszerre zseniális bátorság, és a világ legpofátlanabb visszaáthekkelése (igaza van Will Brookernek, ha Moffat írná a Star Warst, legkésőbb a VIII. részben meglépné, hogy nem is Darth Vader Luke apukája. Upsz, bocs a spoilerért.)
Tényleg fogalmam sincs, ez jó lépés volt-e, 2014-ben meglátjuk. Illetve ki tudja, talán már a december 25-i különkiadásban elkezd körvonalazódni, merre megy tovább a Doctor Who.
I. Erzsébet: You nearly took my head off – it’s normally me who does that.
Végül trivia:
- beteljesült a nagy vágyunk, az utolsó jelenetben egymás mellé került az összes doktor
- a zygonokat az eredeti Doctor Whoból emelték át, utoljára 1975-ben szerepeltek
- a végén a titokzatos kurátort a negyedik doktor színésze játszotta, de nem igazán lehet tudni, hogy a karakter maga ki volt
- remélem, mindenki látta Capaldit, Ecclestone-ról viszont valószínűleg egy korábbi bejátszást használtak, mert nem volt hajlandó beszállni a részbe
- olyan okos és művelt ez a sorozat, a doktor egy késő-20. századi politikafilozófiai gondolatkísérletre utal, amikor a tárgyalást azzal zárja le, hogy mindenki felejtse el, ember-e vagy zygon,
- tizenharmadik doktorról beszéltek a végén: lehet, hogy John Hurt miatt mindenki átszámozódott?
- a U.N.I.T.-ot vezető karakter Brigadier Lethbridge-Stewart lánya, az apja a harmadik doktor egyik kísérőkaraktere volt. És nem véletlenül volt ismerős az arca, már a Power of Threeben is szerepelt.
- most tényleg az a neve a Doktornak, hogy "Never Cruel or Cowardly"?
Hurt doktora: Why are you pointing your screwdrivers like that? They're scientific instruments, not water pistols.
s_david 2013.11.25. 10:44:34
Gukker 2013.11.25. 10:46:17
m_barna 2013.11.25. 10:52:35
Gukker 2013.11.25. 10:56:23
m_barna 2013.11.25. 10:59:06
Taurusz 2013.11.25. 11:15:24
m_barna 2013.11.25. 11:23:12
Is 2013.11.25. 12:10:25
"most tényleg az a neve a Doktornak, hogy "Never Cruel or Cowardly"?" Ezt nem értem. Ez az esküje volt, amikor a Doktor nevet felvette. Vagy én értettem félre valamit?
Takács Sándor hentes és mészáros (Hatvan) 2013.11.25. 13:42:01
"Van aki ezt szinkronosan nézi??? :) "
Niiiiiiincs, nálunk mindenki perfekt angol, még a szlenget is tökéletesen érti, a tudományos szakszavakat is.
Sőt, még csak magyar feliratra sem szorul rá senki nálunk.
Lyllyan2 2013.11.25. 16:02:58
S mégis hogyan? Az nem csak a már amúgyis lyukacsos logikájú és zavaros idővonalaikba kavart volna bele, de már láttuk Erzsébetet a The Shakespeare Code-ban, és egyértelműen nem River volt.
- "Aztán amikor összekerült a három doktor, végképp megszűnt minden szerepe, de az egysorosok azért maradtak."
Ezzel vitatkoznék. Vagy legalábbis megpróbálnék. A fejlődésről szólt ez az egész rész, hogy John Hurt rájöjjön, hogy mit kell tennie abból, ahogy látja, hogy hová fog jutni, ha megnyomja a nagy piros gombot. Az egész dialógus a jelenetből, ahol "bezárták" őket a toronyba gyönyörű volt, mert visszatekintett oda, ahol Rose először ismerte meg a Doktort, aki éppen azt próbálta maga után hagyni, amikor elpusztította a saját fajtáját, oda, ahol a Doktor még megszámolta, hány gyermek halt meg Gallifrey-en miatta, és oda, ahol Eleven megpróbálta eltemetni az elméjében ezt az emléket.
- "Hurt doktora viszont nagyon jól működött: szimpatikus és átérezhető volt, kicsit bánom is, hogy nem ő a 12. (vagy a 13.?) doktor, vagy hogy nem Capaldival játszatták el ezt a szerepet, mert nagyon jó átvezetés lett volna."
Ez megint csak nagyon bajosan működött volna. A War Doctor (John Hurt), Eleven, Ten és Nine múltjából származik, ergo nem lehet ugyanaz az ember/színész/karakter, ~akibe Eleven átregenerálódik, és visszafelé is ugyanígy. Ha valaminek értelme lett volna, az az lett volna, ha Paul McGann játszotta volna John Hurt szerepét. Kevés logikát látok egy új Doktor bemutatása mögött, ha már ott van a nyolcas doki, akinek a regenerációját be lehetett volna azzal mutatni, hogy mit tesz ebben a részben.
Bírtam John Hurt dokiját, nem az a baj, de Paul McGann nézett ki annyira jól és volt annyira formában, hogy eljátsza (nem mellesleg tökéletesen) Eight szerepét a The Night of the Doctor rövidfilmben, akkor igazán több értelme lett volna őt berakni ebbe a részbe is. Megbocsátható változtatás, nem azért mondom, de több értelme lett volna, és nem látok rá indokot, hogy miért nem tették meg. (Mikor McGann vevő volt a szereplésre.)
Azon viszont nem látom, hogy bárki problémázna, ami az egyik legnagyobb kérdőjel a történetben. Moffat (ismét) átírta a Doktor múltjának egy jelentős részét. Ha Gallifrey nem esett el, ha a Time Lordok nem pusztultak el (vagy nem kerültek time lockba), akkor Nine és Ten történetének nagy része értelmetlen.
Mert oké, nem emlékeznek arra, hogy végülis nem pusztította el a fajtáját, de hogyan emlékezhet arra, hogy elpusztította, hiszen... hiszen nem tette. Szóval vagy marad megint egy hatalmas logikai baki egy eszméletlenül jelentős epizód közepén, vagy majd megmagyarázzák, amiben nagyon bízok, mert korántsincs vége ennek a szálnak, és még van rá soksok mód és lehetőség, hogy helyrehozzák. Szóval hajrá.
Az már jobban zavar, hogy miért nem tudják, hogy melyik festménybe zárták bele Gallifrey-t? És akkor lehet, hogy az a time lock soha nem is volt time lock, és ezért térhetett vissza Gallifrey a The End of Time-ban?
- "most tényleg az a neve a Doktornak, hogy "Never Cruel or Cowardly"?"
Nem.
Másik, hogy nagyon sok pici trivia volt még, amit érdemes megemlíteni. River cipői a UNIT-nál, az "it's a machine that goes ding", John Hurt füles poénja, Ten utolsó mondata (extra fanservice, de milyen szép :')), a "You've redecorated, I don't like it" komment, Four sálja az asztmás csaj nyakában, a "round things" az első TARDIS-ból, maga a legelső jelenet, ami konkrétan a legelső részből van kiemelve, az, hogy a számok, amiket Eleven vés a kőbe Clarának az az első rész első vetítésének a dátuma és ideje, és még megannyi dolog, amit valószínűleg nem vettem észre.
Nem alaptalanul, de tartottam tőle (ahogy azt az előző Doctor Who-s poszt alatti kisregényben megírtam :D), hogy Moffat elszúrja ezt a részt. Nem volt tökéletes, de mondtam, hogy remélem, méltó lesz az elmúlt ötven évhez, és az volt, amennyire csak lehetett. A legjobban szerintem Tom Baker és Matt Smith jelenete jelzi ezt, amikor Tom Baker azt mondja, "If I were you... perhaps I was you of course, or perhaps you are me. Congratulations", mielőtt kezet fognak.
A The End of Time-ban is ugyanez volt, Ten búcsúköre inkább volt David Tennanté, és ez is inkább a múlt generáció, az "Old Who" generáció köszöntése volt az újnak, és az új generáció hálája a régi felé.
Szóval boldog ötvenet, Doctor Who :)
Lyllyan2 2013.11.25. 16:34:24
m_barna 2013.11.25. 16:53:51
egyébként meg azt azért értem, hogy miért nem játszhatta Capaldi Hurt doktorát, csak valami olyasmire próbáltam célozni, hogy egy jól összehozott új szereplőt kár eldobni egyetlen rész után
humorpalanta 2013.11.25. 21:29:01
Az eredeti idősáv szerint megtette, szóval erre fog emlékezni, mert az új idősávot elfelejti, mert mindhárman ott voltak, s ezért is van az, hogy továbbra is dühös lesz a Hurt-doctorra, mert elfelejti addig, míg Smith-ként újra ezt át nem éli. (Amikor az az Időrés vagy mifene felbukkan, s Smith már tudja, hogy mi a dolga. Emlékszik a fezre, aztán emlékszik, hogy átugrik. Aztán gondolom emlékszik, hogy Clara odakerül, tehát meg kell adnia neki a kódot.)
Tehát akkor Gallifrey nem Időzárba kerül, hanem egy másik univerzumba, elveszik, s innen próbálja visszahozni az End of Time-ban. Viszont így annak is lett értelme, hogy hogy tudtak a Dalekok és a többiek kijutni az Időzárból. Mert soha nem is volt, csak a Dalek hajók szétlőtték egymást, s az elszigetelt egyedek így maradhattak meg. (A szekta, meg ilyenek. S ezért tudott berepülni a Dalek megmenteni az öreget-nem jut eszembe a neve-, mert nem volt Időzár.)
Én így értelmezem, remélem segítettem. :) Én imádtam a részt *-*
Wibbly-wobbly. Én nem tom honnan szedte ezt XD Chinny XD
De az a legjobb, mikor magyarázza I. Erzsébetnek a Zygonokat, s mondja, hogy egyébként jól csókolnak, aztán meg megcsókolja a Zygon XD Thank you Bad Wolf Girl - *Tennant face* -Hát az tök jó volt. :)
humorpalanta 2013.11.25. 21:33:37
Vontszemű Gyula 2013.11.25. 21:53:40
Az időzár meg létezik még mindig, mivel Ten és Eleven kommentálják, hogy elvileg nem szabadott volna utolárniük a War Doctor-t robbantás előtt (=valami átengedte őket, mire Bad Wolf elmosolyodik).
Szerintem mondjuk fölöslegesen túlbonyolították a sztorit Gallifrey megmentésével. Összességében azért imádtam az 50-est. Remélem a karácsonyi kiadás méltó befejezése lesz a kedvenc Doktorom érájának. Dalekek, Cybermen, Weeping Angels és Silence egyszerre elég jól hangzik így előre látatlanban. :)
Vontszemű Gyula 2013.11.25. 22:04:29
Spawn85 2013.12.12. 15:52:00
Szerintem jó ötletek voltak az olyan húzások, hogy Billie Piper nem Rose-ként tért vissza, Tom Baker cameoja (nagyon megható volt szerintem) vagy Capaldi-é. No, meg a rengeteg utalás a klasszikus sorozatra, amiknek a felét fel sem ismertem szerintem.
Maga a sorozat pedig mindig is különleges volt számomra, hiszen kedvenc brit sorozatom (anno gyakorlatilag az volt a "nyelvi felkészítőm" mielőtt Angliába költöztem, hogy újranéztem a részeket 2005-től mindenféle felirat nélkül :) )
Mióta itt élek pedig volt szerencsém találkozni több színésszel akik részei vagy részei voltak a DW univerzumának, sőt néhányat most már van szerencsém kicsit jobban is ismerni személyesen (ami még mindig kicsit hihetetlen)