Az essexi születésű, 48 éves kanadai színésznő, Amanda Tapping a Csillagkapu és a Génrejtek sorozatok (na meg a szinte mindig kihangsúlyozott dekoltázsa miatt) legalább annyira népszerű a sci-fi rajongók körében, mint a Scully ügynököt alakító Gilian Anderson vagy a Star Trek-univerzum legdögösebb borgja, Hét Kilenced (Jeri Ryan).
A rajongás nem véletlen. Tapping 1997 és 2007 között 10 évadon és 213 epizódon át alakította a Csillagkapu tévésorozatban Sam Cartert, aki egyszerre volt bombanő, briliáns agyú asztrofizikus és Ripleyt megszégyenítően kemény női akcióhős, aki mindig az elsők között akart odacsapni a goa'uldoknak. A rajongók legnagyobb örömére a karakter később a Csillagkapu: Atlantisz című spin offban és a 2000-es évek végén leforgatott tévéfilmes folytatásokban is visszatért.
A tévé Ripley-je
Amanda Tapping a Csillagkapu-franchise legkeményebb veteránja, hiszen még a széria húzónevénél, Richard Dean Andersonnál is többször szerepelt az eredeti sorozatban és a különféle vadhajtásaiban (Anderson a széria utolsó néhány évada helyett inkább a családját választotta, így a forgatókönyvírók előléptették tábornokká, majd a Föld Védelmi Szervezetének irányítójává, és kiírták a szériából). Tapping tényleg minden részében felbukkant, kivéve a szülési szabadsága miatt kivett ötepizódnyi szünetet a 9. évadban.
Karakterébe, a századosi rangtól egészen az ezredesig menetelő Sam Carterbe természetesen rengeteg férfi belehabarodott a többszáz Csillagkapu-epizód alatt, az Ötödik nevű replikátoron át a gonosz goa'uldokkal szembeforduló tok'rákon át a közönségkedvenc főhősig, O'Neill ezredesig.
A rajongók természetesen annak örültek volna a legjobban, ha a forgatókönyvírók Richar Dean Andersonnal hozzák össze Amanda Tappingot (ahogy Mulder is szexelt Scullyval a sorozat utáni mozifilmben), de ez az ígéretesnek induló kapcsolat végül kimerült annyiban, hogy Carter az ekkor már tábornoki rangban szolgáló O'Neill fotóját viszi magával a Csillagkapu eseményei után játszódó Csillagkapu: Atlantisz sorozatba.
Carter zűrzavaros magánélete és a beleszerető férfiak gyakori halálozási rátája miatt Tapping karakterét a rajongók és a Csillagkapu készítői is előszeretettel hívták Fekete Özvegynek.
A Csillagkapun túl
A színésznő az ezredfordulóra a kanadai tévéipar állócsillagává vált. Mivel a Csillagkaput a 6. évadtól már a SyFy csatorna (akkori nevén: Sci Fi Channel) vetítette, nem volt kérdés, hová kerül majd a csupa Csillagkapu-stábtaggal készülő Sanctuary - Génrejtek tévésorozat, miután 2007-ben websorozatként meghódította a rajongókat. A Stargate és a Stargate: Atlantis író-producer-kreátora, Damian Kindler ugyanis már kezdettől fogva úgy gondolt Amanda Tappingre, hogy a Génrejtekben is Samantha Cartert kell alakítania, azaz egy szemrevaló tudóst, akinek a pisztoly sem áll rosszul a kezében.
Bár a Génrejteket kanadaiak gyártják, Neil Gaimanhez, Alan Moore-hoz és a többi híres brit képregényíróhoz hasonló lelkesedéssel és profizmussal vetették bele magukat a tipikus angol irodalmi alakok modernizálásába. A Génrejtekben ugyanis felbukkan Bram Stoker Drakulája, Wells láthatatlan embere, Stevenson Dr. Jekyllje és Mr. Hyde-ja, Doyle Sherlock Holmes-Dr. Watson párosa, a Hasfelmetsző és a farkasember is, de egyikük sem olyan, ahogy azt az elmúlt 100 évben már megszoktuk.
A klasszikus ponyvairodalmi rémségek a Génrejtek világában genetikai betegségekkel megvert-megáldott szerencsétlenek. Amanda Tapping sorozatbeli karaktere, Dr. Helen Magnus pont az ő számukra építette fel a címbéli Menedéket (= Sanctuary), ahol a természetfeletti képességekkel bíró, abnormális lények a világtól elzártan, biztonságban élhetnek, és így az átlagembereknek sem kell tartania attól, hogy az éjszaka közepén kibelezi a vámpírokkal tivornyázó Hasfelmetsző Jack. Természetesen ez a rendszer nem tetszik minden rémségnek, Dr. Magnus pedig az eddig szorgos munkával töltött 157 évében rengeteg ellenséget szerzett, így máris több évadra elegendő konfliktus áll a forgatókönyvírók rendelkezésére.
A Génrejtek készítői egyébként előszeretettel adnak szerepeket a sorozatban a Csillagkapu kedvelt sztárjainak, hátha ezzel növelhető a nézettség. Láthattuk már többek között a Csillagkapu Dr. Jacksonját, Michael Shankset, Paul McGilliont (a Csillagkapu: Atlantisz Dr. Beckettje), valamint Gary Jonest (a Csillagkapuban Walter Harriman őrmester) és Peter Flemminget (aki a Csillagkapuban épp az Amanda Tapping karakterébe szerelmes Malcolm Barrett ügynököt alakította).
A nyolc Génrejtek-webizód után négy tévés évad jött össze, a sorozat utolsó epizódját 2011 decemberében vetítette a SyFy.
A Génrejtek az Indexen is követhető, íme kedvcsinálónak egy epizód:
dodonovics 2013.11.08. 11:05:51
Nephin 2013.11.08. 11:06:08
A sorozatnak csaknem két éve vége, 2011. december 30-án volt az utolsó rész premierje...
CENZÚRÁZVAszorult Fémkarika 2013.11.08. 11:13:42
Szótam mán, hogy szűcsgyula monnyon le !
GodBadka 2013.11.08. 11:14:00
Tavaly amúgy a Supernaturalban volt visszatérő szereplő. Sajnos nem túl gyakori, ha valaki a Csillagkapu és a Génrejteken kívül is megtekintené.
Szkifi 2013.11.08. 11:22:31
A legtöbb lény a sorozatban nem mutáns, hanem egyszerű evolúciós ágként szerepel. Egy csimpánzra sem mondjuk azt, hogy mutálódott ember, meg hogy szerencsétlen.
Hz 2013.11.08. 11:44:46
dodonovics 2013.11.08. 11:46:49
CENZÚRÁZVAszorult Fémkarika 2013.11.08. 11:57:34
PITTA 2013.11.08. 11:58:09
Vittore. 2013.11.08. 13:29:24
E.... 2013.11.08. 15:09:12
CENZÚRÁZVAszorult Fémkarika 2013.11.08. 15:32:53
Csak úgy eszembe jutott.
Bambano 2013.11.08. 21:58:03
viszont amikor a génrejtekben azt mondja Ranna Helen Magnusnak, hogy "hogy fogja meggyógyítani, maga nem Dr. Carter", akkor ezen visítva röhögtem...