A február 15-én Cseljabinszk felett felrobbanó meteorit közel 4800 épületben okozott kárt, a szétrobbanó szilánkok több mint 1200 embert sebesítettek meg A Meteoreső Oroszországban című műsorában a Discovery Channel most megpróbálja felderíteni a meteor-becsapódás okait és ellátogat a helyszínre. Az 1908-as tunguszkai esemény óta ez volt a legnagyobb hatású meteor-becsapódás. Akkor egy lezuhanó égitest pusztított el mintegy 80 millió fát a tajgán, hatalmas tölcsért hagyva maga után. A robbanás okozta hőhullámokat több száz kilométerre is érezni lehetett.
A most lezuhant rendkívül erős fényű, tűzgömbszerű meteor 15 méter átmérőjű lehetett, hatalmas robbanás kíséretében hullott darabokra, és a szibériai Cseljabinszk körzetében ért földet. A NASA előzetes vizsgálatai szerint legalább hússzor annyi energia szabadult fel a robbanáskor, mint amekkora a hirosimai atombomba felrobbanásakor. A Meteoreső Oroszországban című dokumentumfilmben a Daily Planet műsorvezetői, Ziya Tong és Dan Riskin nyomon követik az eseményeket a bajt okozó égitest titokzatos keletkezésétől a felrobbanásig és annak hatásáig.
A livermore-i Sandia Nemzeti Laboratóriumba tett látogatás most fényt derít egy-egy becsapódás tudományos magyarázatára és a lehetséges pusztításra is. A műsorban megvizsgálják azokat a számításokat és kalkulációkat is, amik alapján megjósolható, hogy egy égitest becsapódása milyen mértékben fenyegeti a Földet. A műsorvezetők egy kisbolygó-figyelést végző szakembertől megtudják, hogyan figyelik a Földet veszélyeztető égitesteket, és azt is, miért nem vették észre az oroszországi meteort. A műsorban utánajárnak annak is, meg lehet-e védeni a bolygót egy ilyen becsapódástól? Premier március 3-án délután négy órakor.
radarr · http://radarblog.blog.hu/ 2013.02.21. 19:18:54
Takács Bálint 2013.02.21. 22:40:08
Ramón 2013.02.21. 23:15:56