Terapeuta körökben is sokan érdeklődnek az HBO saját gyártású sorozata iránt, aminek már túl vagyunk a félidején. A Pécsett megrendezett Pszichoanalitikus Filmkonferencia vendége Enyedi Ildikó rendező és a pszichológust alakító Mácsai Pál volt, akikkel azt fejtegettük, miért működhet a Terápia.
Végre a pszichológusok is felzárkózhattak az orvosok, ügyvédek, rendőrök és tűzoltók mellé a Terápia című sorozattal, ami betekintést nyújt a szakmájukba, még ha kicsit drámaibb formában is, mint ahogy az az ő mindennapjaikban kinéz. Túl vagyunk az első évad felén, a központi karakter, Dargay András pszichológus hosszú küzdelmek után önmaga és a felesége előtt is beismerte, hogy nem képes tartani a határokat és beleszeretett az egyik páciensébe. Hogy mekkora telitalálat volt az HBO részéről az izraeli licenc alapján leforgatni a magyar változatot, nem beszélve a rendező-, forgatókönyvíró- és színészválasztásról, azt bizonyítja a zajos siker, ami még az alkotókat is némiképp meglepte.
De kit érdekel ez?
Ha valamiben magyar színészek játszanak, arra jobban odafigyelnek a nézők, de közben szinte kötelező azt gondolni, hogy ha magyar, akkor csak rossz lehet. A magyar filmekhez, sorozatokhoz általában keserű mellékíz társul, rossz a forgatókönyv, mesterkéltek a szituációk, színházias a játék, a vászonról üvölt az alacsony költségvetés. A Terápiát illetően viszont, ahogy azt a premier napján megírtuk, nagyon hamar megkönnyebbültünk, az előbbiek közül ugyanis egyik feltétel sem teljesül. Nemcsak hogy nem kínosan magyar, de odaszegez a képernyőhöz, és alig várjuk, hogy újra hétfő/kedd/szerda/csütörtök/péntek legyen, kinek melyik ülés és karakter a kedvence.
De hogyan lesz izgalmas az eszeveszett tempójú, akciódús ingerléshez szokott és attól függővé vált nézői tömegek számára egy statikus térben játszódó, húszperces jelenet, ahol első ránézésre nem történik más, csak az egyik ember beszél, a másik meg hallgatja? Először is attól, hogy ilyet nálunk rengetegen még nem láttak, és rettenetesen kíváncsiak, milyen titokzatos dolgok történnek azokkal az emberekkel, akik pszichológushoz kénytelenek járni. Aztán magukkal ragadják őket azok a banálisnak is bélyegezhető, de vitathatatlanul örök emberi alapproblémák, amiket a szereplők megjelenítenek, és amiket egy csavarral az tesz még hitelesebbé, hogy a pszichológusról is lehull a lepel a pénteki napokon, amikor ő megy pszichológushoz (pontosabban szupervízióba), és ugyanúgy nem lát rá a saját életére, ahogy a páciensei. Ez is krimi-dramaturgia, itt is életveszélyben vannak a szereplők, és itt is az a kérdés, megmenekülnek-e vagy nem.
Mi is ott vagyunk a terápián
Nemcsak az egyszeri nézőt, hanem a pszichológus szakmát is felvillanyozta a sorozat, olyannyira, hogy a múlt héten Pécsett negyedszerre megrendezésre került Pszichoanalitikus Filmkonferenciának egyik fő eseménye a Terápia megvitatása köré szervezett kerekasztal volt, amelybe Enyedi Ildikót, a sorozat egyik rendezőjét és a főszerepet játszó Mácsai Pált is meghívták. Tudományos oldalról Kovács András Bálinttal, az ELTE Filmtudományi Tanszékének vezetőjével és Stark András pszichoterapeutával beszélgettek. A kialakulóban lévő Mácsai-kultuszt egyébként a terembe beáramló tömeg exponenciális növekedésén és a tekintetek irányán könnyen észre lehetett venni. Olyan apró műhelytitkokra és készítési mechanizmusokra derült fény, amivel érthetőbbé válhat, miért működik a sorozat a nézők nagy többségénél.
Enyedi Ildikó elmondta, hogy az eredeti izraeli forgatókönyvből indultak ki, de közben azon törték a fejüket, mik azok a gesztusok, amik a magyar környezetbe is átültethetők, és mik azok, amik elképzelhetetlenek lennének nálunk. A legszebb kihívás annak ábrázolása volt, hogyan nyílik meg az ember egy olyan intim helyzetben, amilyen a pszichoterápia. Mácsai Pál szerencsésnek tartja magát, hogy őt választották, mert a szerepe pontosan megírt és alaposan elemzett, és mert 2012-ben ritka dolog a kamera előtt értelmes dologgal foglalkozni. A sorozatformátum azért találó, mert a való életben is így zajlik a terápiás munka, hétről hétre találkoznak egymással a felek. A készítők figyeltek rá, hogy egy-egy epizódban az idő folytonosságából ne nagyon kelljen kiszakadnia a nézőnek, nincsenek ugrások, így könnyebb volt megteremteniük az illúziót, hogy mi is ott ülünk a szobában.
Nem csak a gyerekek képzelőereje szorul fejlesztésre
Fontos szempont volt, hogy helyet hagyjanak a képzeletnek. Ahogy a tévénéző hallgatja a díványon elmesélt történeteket, saját maga hozza őket létre azáltal, hogy elképzeli, így aktívabbá válik a befogadás.
Kovács András Bálint a sorozat különböző verzióit hasonlította össze, a magyar változat szerinte valahol az izraeli energikus nyersessége és az amerikai meleg intimitása között van. Míg a Gabriel Byrne által megformált amerikai pszichológus egy bájgúnár, aki legtöbbször túl sok gesztussal játssza a figurát, addig Mácsai karaktere a fáradt egyetemi tanár benyomását kelti. Kevés reakciót enged meg magának a páciensekkel, és úgy figyel, hogy az arca csak kevéssé változik, inkább visszatükrözi azt, ahogy a páciensek állapota alakul.
Enyedi elmondta, tudatos koncepcióként használták, hogy a visszafogottabb színészi játék többféle értelmezésre is lehetőséget adjon, azaz ne lehessen előre kitalálni, pontosan mi fog történni, de ha másodszor megnézzük, azt mondhassuk: „Aha, most már tudom, ezt miért így csinálta!” Az izraeli sorozatot eredeti környezetben forgatták, míg a magyart műteremben készítették mesterséges megvilágításban, ebből is következett egyfajta távolságtartás, de ez persze az alkotók egyéni ízlését is tükrözi. Az amerikai pszichológus szobájából például három lépéssel ki lehet jutni, de annak görgőkkel elhúzható falai voltak, így könnyebben elfért benne az egész forgató stáb, szemben a magyar díszlettel, ahol ez nem volt adott, így praktikus okokból is nagyobb térre volt szükség.
Halló, Mácsai úr rendelője?
Sok rajongót nyilván izgat, hogy Mácsai az életben is olyan-e, mint a képernyőn, de azt egyelőre megúszta, hogy felhívják életvezetési tanácsokért. A forgatás a próbákkal együtt majdnem egy évig tartott, és szerinte ilyen hosszan nem lehet „alakítani”. Létezni kell a szerepben, teljes személyiséggel és természetességgel, egy idő után a rendezők sem instruálták. Ráadásul az Örkény Színház igazgatójaként rendszeresen kerül hasonló helyzetbe, hogy a kollégák legkülönbözőbb problémáival találja szembe magát.
Azt is megtudtuk, hogy Mácsai képtelen megülni egy helyben, úgyhogy bár a pszichológus szerepben fegyelmeznie kellett magát, ha egy jelenetben mégis mozog valamelyik testrésze, abban tetten érhetjük eredeti nyugtalanságát. A pénteki napok felvételét nemcsak azért szerette különösen, mert felszabadultabban játszhatott, hanem a szupervizorát alakító Csákányi Eszter miatt is, akit egyébként is egyenes embernek tart, és akivel az életben is stimmel a tanár-diák leosztás. Elmesélte, hogy ha Csákányi elmegy megnézni egy darabját, mindig egyenesen megmondja a véleményét, akkor is, ha az negatív, úgyhogy az, hogy a szerepben tartania kellett tőle, nem volt teljesen idegen a számára.
in
Mindenki rejteget valamit
Miután a meghívottak több személyes dolgot is megosztottak a hallgatósággal, megfordították a beszélgetés irányát, és a nagy számban jelen lévő pszichológustól akartak megtudni valamit arról a Terápiát is feszítő kérdésről, mi van akkor, ha a terapeuta viszonozza a páciense vonzalmát. Abban mindenki egyetértett, hogy ezt a pszichoanalízis viszont-indulatáttételnek nevezi, de a gyakorló terapeuták jobbnak látták, hogyha ez a rendelőik falai között marad, hiszen egy terápiás ülésen történtekről nem nagyon lehet és szabad beszélni a kívülállóknak. De az kiderült, hogy páran közülük már használják a sorozatot terápiás segédanyagként, mint ahogy Bergman Jelenetek egy házasságból című filmje is sokáig betöltött ilyen funkciót.
Itt van tehát nekünk ez a sorozat, ami a feszültségkeltés jegyében bár túlzásokkal él, a pszichoterápiával kapcsolatos ismeretterjesztésnek tökéletes. Amíg még mindig azt gondoljuk, hogy aki pszichológushoz jár, az beteg, addig az HBO pedagógiai feladatot is ellát. A legnagyobb eredmény az lenne, ha sikerülne lebontaniuk ezt a tabut, és nem félnénk szakmai segítséget kérni, ha baj van.
Sotyola 2012.12.04. 13:58:38
Balazs.Indiaban 2012.12.04. 14:16:34
Mácsai Pált jó színésznek tartom, mert láttam színpadon párszor, de most ő sem brillirozik ebben a szerepben...
kis_kiraly · http://kiskiraly.blog.hu 2012.12.04. 15:18:55
Nem kis kihívás epizódokon keresztül fenntartani az érdeklődést a kamaradráma iránt, szemben mondjuk a filmekkel (lásd a magyar Köntörfalak vagy Frost/Nixon - mondjuk az utóbbi nem a legjobb példa), ahol csak 1,5-2 óráig kell lekötnie az embert.
Kedvenc napokat követem inkább (szerda, csütörtök), a többi parkolópályán van.
Andal 2012.12.04. 15:39:34
Virt02 2012.12.04. 15:53:59
Öööö... szerintem elég sok filmben/sorozatban szerepel ilyen jelenet, szóval...
Nelson. · http://nelson.blog.hu 2012.12.04. 16:15:52
nekem egyébként nagyon bejön. van olyan izgalmas, mint egy jó krimi. erős az alapanyag, jó a magyar forgatókönyv, nagyszerűek a színészek, elsőrangú, ízléses a megvalósítás.
külön üdítő, hogy az izgalmat nem a gyors vágások, hanem az emberi drámák és a színészi játék adja.
pushpang (gyilkos ukrán harcidelfin) 2012.12.04. 16:19:41
És depis is vagyok, mert rohadtul hidegen hagy minden ilyen cihiáteres agykurkászás. (Főleg, amiben Für Anikó és Csákányi Eszter szétesett arcát lehet nézni.)
Bár én Woody Allentől is rosszul vagyok.
Mr. Pither · http://hundilbert.blog.hu/ 2012.12.04. 17:13:57
genevieve 2012.12.04. 17:42:10
Borsesz · http://borsesz.blog.hu/ 2012.12.04. 19:20:33
Sajnos emberfüggő, kinek tetszik, kinek nem... Aki mondjuk a 12 dühös ember c. filmen is néhol tövig rágta a körmét, (köztük én is) annak ez is tetszeni fog. Egy helyszínen, a négy fal között két-három ember beszélgetése sokszor lehet érdekfeszítő és drámai... és bizony ebben a sorozatban is így van...
Tipikusan az a mű, ami megragad és nem ereszt; muszáj megnézned a következő részt is...
Segna 2012.12.04. 19:23:58
KÉRDEZTÜK MI?! KI A FRANC VAGY TE, H EZT KÖZÉRDEKŰNEK VÉLED?!
@genevieve:mindenki a hasonlóhoz vonzódik nyilván. Kinek pap, kinek a zombi...
Egyébként beszéljünk már haza is egy kicsit, NAGGYON NAGGYON JÓ HOGYVOLTJA A SOROZATNAK!
igaz Zsönöviev? :-))
beacska 2012.12.04. 19:50:25
vissza is kérdezhetnék, hogy TE ki a fene vagy, osztod az észt?
pushpang (gyilkos ukrán harcidelfin) 2012.12.04. 20:14:47
Most már értem, miért kedveled ezt a sorozatot.
Hát akkor nézzed csak. Rád fér.
Nincs mit.
genevieve 2012.12.04. 20:18:02
de izlés dolgában nincs értelme vitatkozni, van akinek tetszik, van akinek nem...és ezt mindenki a saját szintjén hozza a világ tudomására:-)
mizrolist 2012.12.04. 20:33:56
pushpang (gyilkos ukrán harcidelfin) 2012.12.04. 20:35:01
genevieve 2012.12.04. 20:36:17
pushpang (gyilkos ukrán harcidelfin) 2012.12.04. 20:45:31
Ki üvöltve, nyíltan, ki ártatlanul rezegtetett pillákkal, mérgezett hegyű kötőtűvel a kezében. :)
pushpang (gyilkos ukrán harcidelfin) 2012.12.04. 20:46:37
genevieve 2012.12.04. 20:47:45
pushpang (gyilkos ukrán harcidelfin) 2012.12.04. 20:49:56
kekecke · http://szepkiselet.blog.hu 2012.12.04. 21:35:13
Na, lehet sajnálni, hogy milyen sekélyes is vagyok.
sweeney todd 2012.12.05. 07:48:45
beacska 2012.12.05. 09:08:59
Segna 2012.12.05. 09:31:52
@pushpang (univerziális határeset): a nagy betűt nyomatékosításnak és nem üvöltésnek szántam. És továbbra sem értem, hogy jött ide, h téged ez hogy nem érdekel. Akkor mit is keresel itt? Én sem megyek a póker meg zombis meg focis oldalakra, h osszam az észt.
De nem minősítelek, megtetted te magad a többi hozzászólásoddal.
Mr. Pither · http://hundilbert.blog.hu/ 2012.12.05. 09:32:05
beacska 2012.12.05. 10:23:58
Segna 2012.12.05. 11:52:04
de oké, vettem sok vagyok neked...
pushpang (gyilkos ukrán harcidelfin) 2012.12.05. 13:36:08
A mea culpát kezdem azzal, hogy a te tévedhetetlen értékítéleted és tartalmas gondolataid feltétlenül közérdekűek.
Sőt, azt is belátom, hogy a stílusod egy cseppet sem kínosan modoros vagy közhelyes és a legkevésbé sem tudálékos.
Végül, azt is belátom, hogy neked feltétlen jogod, mi több, kötelességed megmondani bárkinek, hogy hová és mit kommentelhet.
Ígérem, én nem fogok beszólni neked, ha focis vagy zombis oldalakat látogatsz, ahol én természetesen napi vendég vagyok. Becsszó.
De azért bízom benne, hogy összefutunk még itt-ott. Jobbtól tanulni, nem szégyen. Ugyebár.
Ja, azért egy dolog kínoz: szerinted mire változtassam az avatarom?
Cukimacira? Vagy Boris Vallejo galériáját nézzem át? Hollywoodi színésznőportréra? Esetleg valami ízléses, félezoterikusgyertyásangyalos lélekjelenésre?
Neked mi tetszene? :-)))) <- kissé bárdolatlan vagyok, de azt hiszem így illik.
Segna 2012.12.05. 13:42:18
:-)))
Üdv a klubban!