A héten kezdték meg a mozik a César-díjjal és Cannes-i kritikusok FIPRESCI-díjával is elismert, Államérdekből című francia film vetítését. A film a Transparency International támogatásával megy Magyarországon a Parlux forgalmazásában: a korrupcióellenes szervezet rendezett is szerdára egy, kifejezetten a magyar politikusoknak szánt premiert. A vetítésen azonban a Népszava tudósítása szerint csak néhány szoci jelent meg, demonstrálandó pártjuk Fidesszel szembeni erkölcsi fölényét, a többiek láthatóan magasról tettek az egyébként valóban unalmas filmre. Az érdeklődés hiánya borítthatta ki a bilit az akcióra rámozduló Blikknél, a lap ezért második oldalas szalagcímben háborgott, hogy „egyre kevésbé tiszta a magyar közélet” és „elbujdokoltak a kínos helyzet elől a politikusok”. (Kommentár rovatában pedig „Korrupirin” címmel lejött egy igazán büntető mini-publicisztika is.)
De mi is ezzel az egésszel a bajunk? Az, hogy a Blikk jól felült egy pr-akciónak. Az Államérdekből ugyanis nem a korrupcióról szól. Ha az újságíró nem bujdokolt volna el a politikusokkal együtt a filmvetítés elől, akkor láthatta volna, hogy jócskán van benne alakoskodás, nyomásgyakorlás és egy kis privatizálás is, de senki nem csúsztat borítékokat, nem utalgat kajmán-szigeteki számlákra, szóba sem kerülnek az anyagiak. A film tisztán a politikai ambíciókról és machinációkról szól, de hát istenem, az elvtelen kompromisszum azért még nem bűncselekmény.
Ezért aztán - bár nem szokásunk a magyar politikai elit mosdatása, sőt -, most az egyszer mégis úgy gondoljuk, hogy egy kicsit a nyuszika és a sapka esetével van dolgunk. Az pedig külön szomorú, hogy az amúgy igazán hasznos munkát végző Transparency International egy ilyen olcsó fogással jutott megszólalási lehetőséghez a legolvasottabb magyar napilapban. Mert azt azért elvárnánk, hogy ha már annyit fáradoznak a transzparenciáért, akkor legalább ők ne keveredjenek egy ilyen átlátszó csúsztatásba.
Mahaboul 2012.08.24. 17:03:36
Igy kicsit MSZP-reklamnak tunik, amit egy elvileg fuggetlen szervezet hozott teto ala.
A hitelesseg meg kapott egy pofont, gondolom megdicserik aki kitalalta ezt a hulyeseget TI-nel.
Erdemes persze a blikkes kommenteket is elolvasni, oket sem nagyon erdekli hogy mirol szol a film, csak fikazni lehessen.
Megdobbent 2012.08.24. 20:32:58
2012.08.25. 11:22:02
?
FIDES AGITÁTOR 2012.08.25. 12:10:27
Ugrás: navigáció, keresés
Korrupcióellenes plakát Zambiában
A korrupció (a latin corruptĭo, romlás, rontás szóból) vagy megvesztegetés olyan törvénybe vagy közerkölcsbe ütköző cselekedet, aminek során valaki pénzért vagy más juttatásért vagy juttására való kilátásért cserébe jogosulatlan előnyhöz juttat másokat. Attól függően, hogy milyen pozícióban van az előnyhöz juttató, beszélhetünk például politikai, közigazgatási, rendőri, katonai vagy gazdasági korrupcióról.
FIDES AGITÁTOR 2012.08.25. 12:13:42
A korrupció jelen volt a filmben! Mondjuk sokan nem értik, hány jelentése van a szónak.
Mahaboul 2012.08.26. 13:22:23
Szerintem a TI akkor se reklámozzon egy pusztán kereskedelmi terméket. Mert a film az. Vagy megnézik és kitermeli a pénzt, vagy nem. És remélem nem gondolja senki hogy ez egy művészfilm. Nekem az elvvel van a gondom: egy független szervezet ne akarja befolyásolni a piacot.
Ez nem filmkritika, semmi köze ahhoz hogy miről szól a film valójába, nekem mindössze ez a (szerintem ostoba, de ez is szubjektív vélemény) kampány nem tetszik.
Transparency International Magyarország 2012.08.27. 15:45:22
A TI minden olyan kezdeményezést támogat, amely felhívja a figyelmet a korrupcióra, és alkalmat ad a korrupció elleni lépések, javaslatok bemutatására. Ezért gondoltuk, hogy a filmbemutató jó alkalom arra, hogy a politikai korrupció legkényesebb területéről, a máig megoldatlan pártfinanszírozásról elmondjuk álláspontunkat. Nem állt szándékunkban senki átverése, és nem is egyszeri PR akciónak szántuk az eseményt, hiszen a témával évek óta foglalkozunk különböző fórumokon.
Minden képviselő kapott tőlünk meghívót. Attól függetlenül, hogy végül kik jöttek el közülük a bemutatóra, mindegyik párttól egyenlő távolságot tartottunk eddig is, és ezután is erre törekszünk.