Varga Juditot is jelölték a televíziós Oscarként emlegetett Emmy-díjra látványkategóriában az 1490-ben játszódó Borgiák-sorozatért Francois Seguin látványtervező és Jonathan McKinstry supervising art director mellett. A kanadai-ír-magyar sorozatot - amiben Rodrigo Borgiát, VI. Sándor pápát Jeremy Irons alakítja - csak Magyarországon forgatták, többnyire az etyeki Korda stúdióban.
Berendezésért jelöltek Emmy-díjra. Aki látta a Borgiákat, annak talán elsőre az Utolsó vacsora kitömött hullákkal újrakreált groteszk csoportképe jut eszébe. Ilyen képek előállítása a munkátok?
Igen. Pohárnok Iván cégével, a Filmefexszel csináltattuk a közelről is látszódó hullákat. A történet szerint a nápolyi király hobbija az volt, hogy ha valakitől meg akart szabadulni, az hamar ott találta magát a hullák közt.
Ti a színészek számára láthatatlanok vagytok, vagy azért találkoznak is veletek?
A színészekhez nincs túl sok közünk, a karakterük fontosak nekünk is, de közvetlen munkakapcsolat csak ritkán van, hisz mi előkészítjük a forgatási helyszínt, és ha átadtuk az előkészített díszletet, már megyünk is a következőhöz. Jeremy Irons azért előre köszön és mosolyog, ha a díszletben találkozunk, mert ő egy udvarias, kedves ember. A régebbi filmekben Ron Perlmannel még haverkodni is lehetett, (Hellboy 2), de Nicolas Cage például (Season of The Witch) inkább magának való volt.
Hogy jelölek Emmy-díjra? A nálunk készülő koprodukciókban ritkán lehet egy-egy részleg főnöke is magyar, pedig ugye alapfeltétel a jelöltséghez.
Először három éve próbáltam ki magam berendezőként, és egyből létrehoztam egy saját berendező céget, a Prop Club Kft-t. A Borgiák felvételi beszélgetésén már jeleztem, hogy külföldi főnök nélkül is nekivágnánk a munkának, és a látványtervező belement abba, hogy közvetlenül velem dolgozzon. A mögöttem álló csapatnak köszönhetem, hogy mindent a nemzetközi elvárásoknak megfelelően sikerült teljesíteni.
Egyébként építészként végeztem, és az elején díszlettervezőként dolgoztam. Ágh Márton látványtervezőnek köszönhetek nagyon sokat, tőle tanultam az alapokat, és a megfelelő emberi hozzáállást. Az itt forgó külföldi munkákban ezután art direktor voltam, de ekkora produkcióknál jobban tetszett a berendezés, mert önállóbb a munka.
A Borgiák katonai bázisát Komáromban húzták fel
2010-ben 100 napon keresztül készült itt a sorozat első évada a Showtime produkció gyártásában, többnyire a Korda stúdió külső és belső helyszínein. A produkció a Borgiák család pápának választott fejéről szól. A helyszíneket (családi házak, templomok, katonai hadszínterek) mind Magyarországon találták meg. Etyeken néhány épületet építettek a stúdió melletti területen, emellett információink szerint Komáromban katonai bázist hoztak létre, vatikáni konyhát és kínzókamrát húztak fel. Forgattak a soproni kastélyban, Budapesten a Rudas fürdőben, és az Alcsúti Arborétumban. A sorozathoz az etyeki falak mellett egy Szent Péter bazilika díszletet is felépítettek. Míg Varga Juditék berendező csapata 35 fős volt, Gabriella Pescucci 50 fős csapata alkotta a papi reverendák, liturgikus ruhák, katonai egyenruhák-sorát.
Mi pontosan a berendező munkája?
Minden, ami egy díszletben nem épített fal vagy nyílászáró, az hozzánk tartozik. A bútorok, szobrok, anyagok, járművek, dekorációk, kiegészítők, apróságok. A forgatókönyv alapján a látványtervezővel és a rendezővel egyeztettünk a díszletekről, és a kitalált berendezést megterveztük, beszereztük, vagy legyártattuk. A korai olasz reneszánsz leggazdagabbjainak környezetéről van szó, sokat olvastam, korabeli festők képeiről gyűjtöttünk információt, három nap alatt bejártam a Vatikánt, és az olasz kellékes házakat, hogy minél jobban tisztában lehessünk a korabeli szokásokkal a varrási technikáktól kezdve a gasztronómián át a kovácsművészet technológiájáig. Van rajzoló, beszerző, kovács, asztalos, szobrász, festő, varró csapatunk, és persze ott vannak a berendező fiúk. A berendezés 80 százalékát legyártottuk, hisz egy boltban nem találsz reneszánsz bútort, több hónapra pedig nem éri meg bérelni.
Azt mondta James Flynn, a sorozat producere, hogy Magyarországon nincs reneszánsz építészet, ezért nehezebb volt megfelelő helyszínt találni az etyeki stúdió belső helyszínei mellé.
Arra gondolt, hogy más a reneszánsz építészetünk, mint az olasz reneszánsz. Illetve Fóton sem volt 1490-es római díszlet, eddig egy középkori városé épült, ami 1000 és 1450 között eladható, és az északabbi területekre jellemző. Így a sorozat miatt készült egy újabb, külső reneszánsz díszlet az etyeki Korda stúdió területén.
Mennyire lehet szabadon fantáziálni egy ilyen, történelmi hitelességre játszó filmnél ahhoz képest, amennyit mondjuk egy Trónok harca-jellegű fantasyban lehet?
Kevesebbet, de végül is minden téma hasonlóan kötött, az elsődleges kötöttség pedig mindig a forgatókönyv. Itt annyi a különbség, hogy kamu magyarázatokkal nem lehet kiváltani a tényeket. Legalábbis nem mindig. A díszleteknek, berendezésnek hitelesnek kell lennie a korhoz, tükröznie kell a film célzott hangulatot, a forgatókönyv történetét, és a karakterek tulajdonságait.
Egy Emmy-jelölésen kívül honnan tudhatja egy berendező, hogy jól végezte a dolgát?
Például mikor véletlenül pont egy olyan árnyalatú bordó bársonyt választottam a húsz különböző fajtából, amiről kiderült, hogy azért nagyon drága, mert több évtizede az a gyártó azt a bársonyt szállítja a pápának, akkor éreztem, hogy már benne vagyok a témában. Jó érzés volt az is, mikor egy hintó kellően nehézkesen, nagy ívben kanyarodott a jelenetpróbán, ugyanis hintószakértőnek is kellett lennem közben, és erre a korszakra az is jellemző, hogy épp csak elkezdték használni a hintókat, és azok még mozgásukban a szekerekre hasonlítottak.
Egy laikus számára olykor üresnek tűnnek a Borgiákban a szobák egy mai berendezett úri lakásbelsőhöz képest. Ilyen volt akkoriban egy szobaterem?
A korai reneszánsz nem a túlzsúfoltságáról volt híres, éppen ellenkezőleg: monumentális terek voltak nyomatékos, de harmonikusan díszített bútorokkal, ládákkal. A lépcsős ágyak, merev támlájú trónok, székek, melyek épp kezdtek díszesebbek, kifinomultabbak lenni, virág- és gyümölcsmotívumokkal kiegészülni, szétszóródtak a nagy térben.
Egy koprodukció berendezésére tényleg akkora összeg áll rendelkezésetekre, mint egy magyar film teljes költsége? Pletykák szerint nem ritkán 500 millió forintot is elkölthet berendezésekre egy-egy stáb.
Erről nem nyilatkozhatok.
Ha nem beszélhetsz a legdrágább berendezésről, akkor a legnehezebb munkáról mesélj! Melyik volt ez?
Megesik, hogy egy napernyő is három hétig készül, de a katonai táborok igényelték a legtöbb teherautót. Bár volt fegyvermester is, de nagyon oda kellett figyelni, hogy a kardoknak például mindig a megfelelő változata kerüljön elő, nem mindegy, hogy mit kap egy színész, mit a kaszkadőr: ugyanis bambuszból, gumiból, alumíniumból és acélból is készülnek verziók ugyanarra a kardra. Napokig ágyúk, speciális láncos ágyúgolyók, fegyvertartó állványok, háborús sátrak között éltünk.
A sorozatot több kategóriában is jelölték
- A rendezésért az Oscar-díjas forgatókönyvíró Niel Jordant jelölték, aki az első két részt rendezte, és a sorozat írója, és producere is egyben
- A kosztümért Gabriella Pescuccit és Uliva Pizzettit.
- Az operatőri munkával a magyar nagyapával rendelkező Paul Sárosyt.
- A legjobb utómunka-jelölés: Bob Munroe, Doug Campbell, Bill Halliday, Juan Jesus Garcia, Luke Groves, Seth Martiniuk, Blair Tennessy-csapatnak járt.
- A széria a legjobb főcímzene (Trevor Morris) díjra is esélyes.
- Art direction kategóriában Francois Seguin látványtervezőt, Jonathan McKinstry supervising art directort, és Varga Judit berendezőt jelölték.
Milyenek az esélyeitek az Emmy-díjra?
Az esélyünkről fogalmam sincs. A versenytársak között van két kosztümös, XX. századi, és két mai sorozat. Mindegyik szép, de nekem a Madmen (Reklámőrültek) és a Boardwalk Empire (Gengszterkorzó) tetszik látványra.
Dolgozol még itthon magyar produkciókban is? Vagy mára igaz lett az, hogy nálunk szinte csak külföldi filmek forognak bérmunkában?
Szoktam magyar produkciókban is dolgozni is, de kevesebben. Általában sokkal nehezebben indulnak el a magyar filmek, sokkal bizonytalanabbak a kezdési dátumok, és persze sokkal alacsonyabb költségvetésből forognak. A magyar cégekre jellemzőbb a tartozás is: több cég tartozik nekem több hónapja, de van olyan, amelyik már tíz hónapja nem fizetett munkadíjat senkinek. Ettől függetlenül szeretek nagyon látványt tervezni is, és azt jelenleg inkább a magyar filmekben lehet.
Ha megkapjátok a díjat, külföldre mész dolgozni?
Már azt sem gondoltam volna, hogy az első olyan nemzetközi produkció, ahol önállóan dolgoztam berendezőként, ilyen nagy elismerésben részesül. Nagyon örülök a külföldi megkereséseknek, de én szeretek Magyarországon dolgozni. Egyrészt nagyon jó az itteni csapatunk, sokszor fél szavakból is megértjük egymást. Másrészt, mikor hónapokig napi 12 órát töltök a stúdióban, nagyon fontos számomra, hogy a fennmaradó, nagyon kevés időből minél többet tölthessek a családommal, a barátaimmal és a Balatonon.
A fotókat Huszti István készítette.
A sorozat első évadát az HBO vetítette. A második évad most készül Etyeken. Részlet az első évadból magyar szinkronnal itt.
T-akonypunpa 2011.08.06. 22:01:13
Civitas Fidelissima 2011.08.06. 22:21:15
Amúgy elismerésem. A "soproni kastély" helyszínről lehet tudni valami pontosabbat?
zsebi66 2011.08.06. 22:35:12
A cigit dobd el. :)
tiszta só · http://patikaiso.hu/ 2011.08.06. 22:48:08
tiszta só · http://patikaiso.hu/ 2011.08.06. 22:48:53
igenember 2011.08.06. 23:01:07
magorhill 2011.08.06. 23:04:12
orica 2011.08.06. 23:11:23
Egyed Ildikó 2011.08.06. 23:19:10
dukeekud 2011.08.06. 23:19:21
McKinney 2011.08.07. 00:04:43
Hiller Józsué 2011.08.07. 00:22:52
dark future · http://www.andocsek.hu 2011.08.07. 01:30:10
Persze outsider vagyok és nem látok bele a részletekbe, azt sem tudhatom, hogy kik állhatnak mögötte, mindenesetre ez példamutató.
dark future · http://www.andocsek.hu 2011.08.07. 01:33:35
"Biztos okos, de mi a fasznak kell dohanyozni."
Attól, hogy a dohányzásellenesség mostanában elvárt és trendi dolog, otthon még mindenki azt csinál amit akar.
31/48 2011.08.07. 01:53:44
brazileiro 2011.08.07. 03:03:30
Én a nagycenki Széchenyi-kastélyra tippelek... De ilyen alapon lehet a fertődi Esterházy-kastély is.
Bár csak van Sopronban valamilyen kastély :-)
canadacruiser · http://canadacruiser.com/ 2011.08.07. 07:41:43
hha96 (törölt) 2011.08.07. 08:02:02
canadacruiser · http://canadacruiser.com/ 2011.08.07. 08:10:07
Civitas Fidelissima 2011.08.07. 08:32:40
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2011.08.07. 09:45:01
Bonnita 2011.08.07. 10:28:12
Kaputykin · http://kittenberger.blog.hu 2011.08.07. 10:33:08
2011.08.07. 10:33:14
a majom gyerekeidet félted, nehogy rászokjanak a dohányzásra, utánzásból...? hát igen, ésszel nevelni gyereket csak az tud, akinek van belőle...
amúgy respect a csajnak :)
2011.08.07. 10:49:53
híradót nézni = NEM MENŐ ;)
Steve 2011.08.07. 10:56:11
Azt hiszem talán országos női bajnok is volt.
Igazán sikeres ember. Gratulálok neki!
canadacruiser · http://canadacruiser.com/ 2011.08.07. 11:03:20
bakaohki (törölt) 2011.08.07. 11:14:32
alfabela2 2011.08.07. 13:30:46
- Erről nem nyilatkozhatok."
www.e-beszamolo.kim.gov.hu/ szerint a Prop Klub Kft. teljes nettó árbevétele 2009-ben 38 mFt, 2010-ben 108 m Ft volt.
qnadam · http://qnadam.hu/blog/ 2011.08.07. 14:13:04
Nathaniel Arthur Parrott 2011.08.07. 14:37:11
magyar ember teli szájjal 2011.08.07. 16:40:05
szorokin · http://quauaua.tumblr.com 2011.08.07. 17:48:26
MittuDomain 2011.08.07. 18:07:18
Dohányos vagyok,sok helyen cikinek,kakukktojásnak érzem magam és nem divatból.
Gáz az a cigis kép. Helyes tehetséges a csaj, a cigi a kézben illúzióromboló.
KGBT 2011.08.07. 20:14:57
Sose cigiztem, de soha nem is süllyedtem a dohányosokat gyűlölők szintjére.
bate · http://bateman.hu 2011.08.07. 20:52:01
Mister Gumpy 2011.08.08. 08:12:05
A dohányzást viszont lehet tanulni, sőt, csak tanulni lehet, és emiatt erkölcsi probléma is van vele, ugyanis a gyerekeid és az utcán mások is tanulják, ha látnak. Arról nem beszélve, hogy állítólag van olyan, aki nemdohányzó emberekkel (akár családtagjaival!) egy légtérben rágyújt. Külföldön élek, úgyhogy az elmúlt tíz évben csak magyar filmben láttam még ilyet, meg olvastam a Wikipedián.
Az viszont érdekes, hogy jól megnéztem a képeket, mert csinos ez a Varga Judit nagyon, de magamtól nem vettem észre a cigit...
papahoki 2011.08.08. 11:22:53
The Hunchback
TNT
Andras Maros, Set Decorator; Jozsef Romvari, Art Director; Trevor Williams, Production Designer
www.emmys.com/shows/hunchback
alfabela2 2011.08.08. 20:02:09
És bizonyára nem ez a Kft. az egyetlen berendező cég a produkcióban. Az meg ugye nem igaz, hogy a sorozat költségvetésének nincs köze a cég árbevételéhez, hiszen az az elméleti maximum :-)
digitime 2011.08.09. 10:33:02
shanus 2011.08.10. 16:20:41
Már bocsánat de az a sok "baszás " ahogy értelmes emberként fejezted ki magad, az azt a kort adja vissza amit ez a sorozat elevenít fel. Épp erről szól.. az egyház el van züllve teljesen, akkor a papok még maga a pápa is parázna.
Először tanulj történelmet és csak azután vonj le következtetéseket, de gondolom a Spartacus sorozatra céloztál , hogy az HBO csak így tudja eladni. Az akkori Róma Birodalom is eléggé hmmm erkölcstelen volt enyhén szólva :)