Hétfőn este a Harvey és Bob című zenés tévéfilmmel hivatalosan is megkezdődött az 51. Monte-Carlo-i tévéfesztivál. A dokumentumfilmek mezőnyében mi, magyarok is ott vagyunk, sorozatok és tévéfilmek terén viszont nem vitézkedünk.
A tévéfesztivált II. Albert herceg, monacói uralkodó nyitotta meg a sajtó képviselői, a helyi potentátok, meg pár korán érkező színész előtt - az igazi nagyüzemre szerdától lehet számítani a fesztiválon. Míg tavaly Barry Levinston Al Pacino főszereplésével készült, Dr. Halál című filmje vezette fel a hivatalos programot, és a fesztivál minden napjára jutott legalább nyolc-tíz tényleg világszerte ismert színész vagy rendező, az idei felhozatal jóval szerényebb ezen a vonalon, de a szakértők szerint a versenyprogram mindenért kárpótolja az érdeklődőket, hiszen az idei európai tévés termés legjobbjai mellett az amerikaiak is jó sorozatokat hoztak.
Lesznek persze idén is érdekesnek tűnő tévések, William H. Macy, a hamarosan nálunk is látható Shameless című sorozat főszereplője, vagy neje, Felicity Huffman, akit a Született feleségek Lynett Scavójaként ismerünk, semmiképpen nem nevezhető ismeretlennek. Itt lesz még a Gyilkos elmék két főszereplője, a Trónok harca négy sztárja, és a Férjem védelmében című CBS-sorozatból ismert Archie Panjabi, aki tavaly nyert Emmy-díjat a legjobb drámai mellékszereplő kategóriában, és ha minden igaz, interjúzhatunk majd a Glee egyik írójával, a Misfits és a The Amazing Race producerevel, valamit Dick Wolf sorozatistennel, aki 21. éve igazgatja a Law&Order franchise sorsát.
A zsűri összesen 18 kategóriában oszt Arany Nimfát, külön indulnak a tévéfilmek, a minisorozatok, a drámák, a vígjátékok, a hírműsorok és a dokumentumfilmek is. Az utóbbiban magyar résztvevő is lesz, Hesna Al Ghaoui a köztévének forgatott Halál illata című filmjével került be a legjobbak közé. A dokumentumfilm az 1988-as iraki népirtásról szól, arról, amiben az ország akkori diktátora, Szaddám Husszein vegyifegyvert vetett be az Irakban élő kurdok ellen.
A nagy kategóriákban amerikai, francia, brit, spanyol és német sorozatok és filmek versengenek a péntekig tartó fesztiválon, amiről a sajtóiroda szerint idén 300 újságíró tudósít. Ilyen televíziós seregszemle egyébként nem nagyon van a világon másutt, itt is csak azért, mert 1961-ben II, Ranier herceg, aki nagyon szerette a televíziós műfajokat, Cannes mintájára szervezett magának egy fesztivált, csak éppen nem a filmeseknek, hanem a tévéseknek.
digitime 2011.06.08. 16:20:40