Mióta a hazai tévéknél is rájöttek, hogy van jópár olyan potenciális fogyasztójuk, aki nem tudja/akarja akkor nézni a kontentot, amikor ők éppen műsorba tolják, és online elérhetővé tették műsoraikat, még inkább szűkült az amerikai és hazai tévék között tátongó szakadék. Persze az igazi ígéret földje, legalábbis a mítoszokban, továbbra is az USA, ahol mindig, minden elérhető, igaz? Amerikai ip-címről bármikor megnézhetem, ahogy Sydney Bristow fekete és piros neglizsében vonaglik AC/DC-re hangolva az Alias második évadában? Természetesen nem.
Az online tartalom ingyenes elérhetővé tétele ugyanis nem igazán érdeke az amerikai network tévéknek, hiszen eleve ingyen adják a sorozatokat (szabadon fogható csatornákról van szó), és mint minden, a tévé is egy kurva nagy üzlet, amiből mindenki szeretne pénzt keresni, a gyártó stúdiótól a network tévén át az írókig. Az ingyenes tartalom így általában csak korlátozott ideig áll rendelkezésre (három hét az átlag), és a clicker.com beszámolója alapján a fizetős Netflix sem tárolja korlátlan ideig az epizódokat.
A felmérések szerint a 2009/10-es évad sorozatepizódjainak 90 százaléka elérhető volt online, felük egy nappal a bemutató után már nézhető volt a neten, de 60 százalékuk három hét elteltével eltűnt, mint a proverbiális szürke szamár a ködben. Ennek egyik fő oka az, hogy az írók és színészek szakszervezetével (vagy céhével, kinek, hogy) kötött szerződés szerint három héten át promóciós célokból felhasználhatók az epizódok, utána viszont keményen tejelni kell az íróknak és színészeknek, ezt meg persze a tévék nem akarják, mert nem ellenségük a saját zsebüknek.
Az évadstatisztika ettől még érdekes, a számokat kedvelő olvasók most elégedetten csettinthetnek, mert sok táblázat és szám jön. Az öt network (ABC, CBS, NBC, Fox és CW) 127 sorozat 4420 epizódját tette online elérhetővé saját weboldalain vagy a Hulu.com-hoz hasonló szolgáltatókon keresztül. A legtöbb műsort az ABC és a CBS tolta fel a netre, de a CW minden sorozatepizódját bemutatta, amiért jár nekik egy nagy barack a buksijukra. Arról igazán nem ők tehetnek, hogy a nézőket így sem érdekelte Melrose Place 2.0. A legtöbb epizóddal a CBS büszkélkedhetett, 1750-et tettek elérhetővé.
Akadtak olyan sorozatok is, melyek nem kerültek be a szórásba, a The Big Bang Theory, a Mentalista, a Law&Order SVU vagy az American Idol epizódjait hiába kerestük volna online, nem tették őket (hivatalosan) elérhetővé. A 4420 2009/10-es évadban interneten közzétett sorozatepizódból 3980-at (!) már hiába keresünk, bár 525 főműsoridős sorozat részeit még fellelte a clicker.com. A fent említett okok mellett az eltávolítás mellett az is szól, hogy így a jogkövető magatartású amerikai tévéfüggők majd jól megveszik a DVD-kiadásokat, ezzel kellemes összegeket termelve a gyártó stúdiónak.
Mielőtt a kommentekben elkezdődne a "én letöltök mindent, te lúzer" és hasonló faszságok emlegetése, a poszt célja nem az alternatív, hanem a teljesen és mindenütt legális megoldások egyikének bemutatása, illetve az évad értékelése volt egy szemszögből. Én például soha a büdös életbe' nem használnék torrentet, rapidshare-t, semmit, ha a sorozatepizódok hajnalban már elérhetők lennének az iTunes-on vagy bármilyen más online bolton át, jelképes összegért.
_Hooligan_ 2010.07.19. 11:55:24
2010.07.19. 12:03:00
Flankerr 2010.07.19. 12:23:17
Viszont épp a cikk is jelzi hogy még odakint se "tökéletes" a rendszer, de a kedvező csapásirány látható.
piettro 2010.07.19. 13:35:45
Mennyi 16:9-es (akasztós) TV-t eladtak már itthon, ehhez képest eddig csak a királyi TV tért át. Mondjuk, legalább a Tűzvonalban szélesvásznú lesz.:)
shawshank 2010.07.19. 20:19:34
A jelképes összeg neked mit jelent? Csak mert gondoltam legyen mondjuk egy dollár. Ha veszek 10 sorozatot egy évre. Az még megnézhető mennyiség, akkor is az lehet vagy 220 rész, ami 220 dollár, ami 45e forint cca.
Na most ennyiért még a nem túl olcsó hazai piacon is meg lehet venni 5, de inkább 6 sorozat évadot, már ez is elég jelentős nem?
Akkor azon kívül hogy azonnal látom a sorozatot, sok előnye nincs az így már drága szolgáltatásnak, vagy tévedek nagyon?
KékFény6 2010.07.19. 23:17:04
kulalak 2010.07.20. 03:26:38
Lehetne pl Finnorszag. NINCS szinkron, minden egyenesben jon talan nehany het kesessel, interneten is. Kis orszag otmillio lakossal. Ja, hogy nincs f@szkalap Artisjus meg tobboldalas jogaszkodas? Isten hozott Mo-n 10 millio lakos, ugyanennyi politikus.
shawshank 2010.07.20. 17:50:07