Elrajtolt az Eureka negyedik évada, és ugyan nem voltam rendszeres nézője a sorozatnak az első évad után, amit még lelkesen követtem hétről-hétre, de a nagy hype és James Callis (BSG) vendégszereplése miatt belenéztem, s láss csodát: maradok is erre az évadra megint. A kép után spoileresen.
Az Eureka a SyFy-on a Warehouse 13 vonulat előfutára volt, egy, magát komolyan egy percig nem vevő, mégis jól megírt, szórakoztató sci-fi kategóriába sorolható széria, amiben ugye a világ legokosabb emberei egy városban fejlesztenek mindenféle csuda dolgokat a hadseregnek. Ide csöppen egy kívülálló, és istenigazából a történetet az ő szemszögéből látjuk, a rácsodálkozásaival együtt, melyeket a már említett első évadban nagyon élveztem (és nem, nem tudom, hogy az utána következő kettő is erre hegyezte-e ki a történetet).
A negyedik évad aztán csavart egyet az egész eddig felépített fonálon, az Alapítók napja nevű ünnepségen egy autista srác addig baszkurálja Einstein egyik eredeti kütyüjét, míg a főszereplők vissza nem kerülnek az alapítás valós évébe, 1947-be, és ott kalandoznak egy sort, majd visszatérnek persze, viszont a múltbeli kirándulás során akaratlanul is megváltoztatják a jövőt, ami első blikkre apróságokban, de jobban megnézve lényegi kérdésekben is (az autista gyerek már nem az pl.) más, arról nem is beszélve, hogy nagy igyekezetükben egy tudósembert is magukkal rángattak '47-ből.
Egy ilyen gamechanger elsülhet úgy, hogy a vége cápaugrás, és a rajongók rühellik majd a történteket, de úgy is, hogy mindenki nagyon lelkes lesz, mint én, és tapsikol hogy Callis (a tudós a múltból) nemcsak egy epizódra ugrott be, hanem úgy tűnik, egy hosszabb szálra, mert most jön az obligát "jó-e nekünk az alterjövő, és ha nem, hogy csináljuk vissza" kérdéskör feszegetése. A megoldásához minden bizonnyal Callis kell majd, és ezzel szerintem meg is válaszoltuk a kérdést, majd ő megoldja a paradoxont, és minden visszaáll az eredeti kerékvágásba, mondjuk a hatodik epizód környékére.
Addig is viszont kapunk egy fél évadot (ne legyen igazam, és maradjon végig), amiben Callis igazán kibontakoztathatja tehetségét, mert van ám neki, tessen csak az erkölcsi hullából karizmatikus vallási vezetővé avanzsáló Baltar karakterére gondolni a BSG-ból, nem beszélve a többi szereplőről, közöttük a JoJo-t alakító Erica Cerráról, helló. Az Eureka vicces és szórakoztató tudott maradni úgy, hogy közben mégsem abszolút vígjátéknak tekintjük, és ez nagyon dicséretes. Értékelés: 5/4,5
ügyfélszolgálatos 2010.07.12. 14:56:17
lottoferi 2010.07.12. 16:47:52
Henry-nek eddig is fura női voltak.
A zseni kiscsávóban több a potenciál hogy beszél.
Sokáig volt egy erős főtudós karakter, úgy tűnik hoztak egyet.
Mivel Carter lánya elment egyetemre/kiírták a sorozatból kellett valaki a "Sarah-ban" játszódó általában Sarah miatt mókás jelenetekbe, és Carter B nőjének nem jött be az Eastwick.