A neve alapján nem is gondolnánk, mekkora vihart kavart Lou Jing Kínában. A húszéves lány a sanghaji Dragon TV Go Oriental Girl című énekes tehetségkutató műsorába jelentkezett, de van egy aprócska szépséghibája: fekete a bőre. Jing apja ugyanis egy afroamerikai férfi volt, aki még a gyerek születése előtt lelépett az országból, hátrahagyva egy egyéjszakás kaland gyümölcsét, akinek az élete születésétől fogva tényleg nem habostorta.
Kína ugyanis egy kifejezetten rasszista ország, ahol már az is elég, ha egy született kínai nem saját "fajtájából" választ párt, hanem teszem azt egy zsidó színész a faszija (Zhang Ziyi színésznőről van szó), menten árulónak bélyegzik, aki elárulta gyökereit. Amikor Lou Jing először jelent meg az American Idol állítólag igen gyenge koppintásában (a képsorok alapján inkább tűnik egy elcseszett keletnémet zenés műsornak), a kínai netes közösség nagy része kiakadt, és olyan szavakkal illették a hölgyet a kvázi szólásszabadság egyetlen (de így is korlátozott) fórumán, a világhálón, hogy abba a Kurucinfo szerkesztői is belepirulnának.
"Fúj! Sárgát feketével keresztezni gusztustalan!" írta ez egyik felhasználó egy fórumon. "Hogy képzeli ez a korcs ribanc, hogy a tévében mutogatja magát? Mit képzel ez magáról?" reagált lány fellépésére egy másik szájkaratés. Lou Jing kénytelen volt egy sajtóközleményben reagálni az őt ért támadásokra, amiben kijelentette, hogy kínai állampolgár, az apja nem afrikai, hanem amerikai, és kikéri magának az aljas fröcsögést, sőt, azt is kilátásba helyezte, hogy a családját ért inzultusokra perrel fog válaszolni.
A Guardian nevű brit napilapban megjelent cikkből az is kiderül persze, hogy a világ legnépesebb országában élnek normális emberek is, akik az újságokban a remek alkalmat kihasználva toleranciára és normális viselkedésre szólítják fel a neten fröcsögő barmokat, óvatosan figyelmeztetve arra, hogy ha ők így ítélkeznek egy szerencsétlen lány felett, aki aztán rohadtul nem tehet arról, milyen bőrszínnel áldotta meg a természet, miért háborodnak fel, ha a világ többi része elutasítóan viselkedik a "sárgákkal"?
Kínában egyébként nem mindig vannak tisztában azzal, hogy mikor lépik át a képzeletbeli határt az elfogadható viselkedés és a sértő magatartás között: egy fogkrémet például Darkie, azaz Bokszos néven forgalmaztak, dobozán egy koromfekete arcú férfival, akinek fehéren villogott a fogsora, és amikor a cégnek jelezték, hogy ez így annyira nem kóser, hosszas magyarázat után voltak csak hajlandók megváltoztatni a nevet. Írom mindezt persze a Négercsók és a Negro cukorka hazájából, na mindegy.
Az utolsó 100 komment: