A magyar helyzet áttekintése után következzen most a külhoni mérleg, csalódásokkal, sikerekkel, kiváló újoncokkal és távozókkal. Csak sorozatfüggőknek.
Kezdődött úgy az év, hogy az igazi junkie nem látott az idegtől: a forgatókönyvírók sztrájkja minden borított, amit csak boríthatott. A 2007-es évben jól induló újoncok kevés kivétellel meg sem mutathatták, mit tudnak, örülhettek, ha egy csonka évadra futotta az erejükből, a visszatérő sorozatok közül a 24 kénytelen volt visszavonulót fújni - ilyen címmel nem lehet 13 részes évaddal jelentkezni. A Lost februári visszatérése gyógyír volt a sebekre, a készítők bejelentése, miszerint tudják, mi lesz a nagy kaland vége, és ezt véges számú epizódban mondják el, méginkább.
Az év nagy nyertesei és pozitív csalódásai között kiemelkedik az NBC azon húzása, hogy a Life-nak adtak még egy esélyt, bár a nézőszám ezt nem igazán indokolta, persze ezt sikerült menten ellensúlyozni azzal, hogy Christian Slater My Own Worst Enemy-je meg csak kilenc részt kapott a bizonyításra. Szintén az NBC-nek köszönhettük, hogy a Direct TV-vel karöltve megmentette a Friday Night Lights című kiváló drámát, a harmadik évad színvonalát elnézve mi berendelnénk a negyedik etapot is, de nem a mi kezünkben van a döntés, hanem egy Ben Silverman nevű idiótáéban.
A CBS nem sok újoncot indított, de a Worst Week című sitcom kilencmilliós nézettsége minket is meglepett, a sorozat pedig vicces lett, bár annyira nem, mint a rekordnézettséggel visszatérő The Big Bang Theory és a How I Met Your Mother. Hétfő este a nyuggeradó sitcom-blokkjának csak az ABC táncos reality-je tudott ellenállni,de 18-49-ben ők is alulmaradtak a Two and a Half Men-nel szemben - érthetetlen, hogy tud Charlie Sheen ilyen sikeres lenni ezzel az átlagos sorozattal. A CBS nagy húzása a The Mentalist című nyomozós (még jó, milyen más?) újonc volt, amivel csak egy sokadvirágzását élő veterán, az NCIS vehette fel a versenyt.
Jó volt látni, hogy a Survivorban és a The Amazing Race-ben is simán benne van még vagy két-két évad, a veterán reality csütörtökön este a szokásoknak megfelelően nyerte idősávját, és továbbra is top 20-as sorozat. Jó húzásnak bizonyult Marc Cherry részéről, hogy a feleségek öt évet előreugrottak az időben, néhány tavalyi epizód már-már a zseniális első évadot idézte. Az elnökválasztásnak köszönhetően látványosan feltámadt a Saturday Night Live, de elvesztette egyik motorját: Amy Poehler idén saját munkahelyi sitcomot kap az NBC-n.
A FOX-on jól kezdett a Terminator-franchise legújabb darabja, sajnos a nézők szépen lassan, de biztosan távoztak a vasemberektől, így a második évados berendelés után már a harmadikra nem mernénk nagyobb összeget feltenni. Az American Idol úgy verte agyon a teljes mezőnyt az év elején, hogy a nézettsége csökkenő tendenciát mutatott, bár arra a napra még várhatunk, hogy a cancel szót ezzel a műsorral kapcsolatban emlegessék. A pilotszezon két agyonhypeolt sorozatát is a FOX szállította: a Fringe be is váltotta a hozzá fűzött reményeket, míg a Dollhouse készítése körül zűrök voltak, és úgy látszik, megismétlődik az, ami Whedon előző FOX-os sorozata, a Firefly körül történt. Kár lenne érte, a Dollhouse alaptörténete érdekesnek tűnik.
A fizetős kábelcsatornák hozták, amit hozni kell, a Dexter, a Kaliforgia, a Törtetők vagy a Tudorok legutóbbi évadai szórakoztatók voltak és merészek, a Weeds pedig olyan depressziós, hogy lassan már nem is lehet vígjátéknak nevezni. Az HBO örülhetett, mert a True Blood című vámpíros sorozatukra ráharapott a nép, kár, hogy a Drót-főnök David Simon jegyezte Generation Kill már ennyire nem jött be a nézőknek. Mi ettől még nagyon szerettük, még jó, olyan szavakat tanultunk belőle, hogy ihaj. A sima kábeles adók közül az AMC a Breaking Bad és a Mad Men című sorozatokkal mutatatta meg, hogy van értelme sorozatokkal foglalkozniuk, izgatottan várjuk a Vörös Mars című sci-fi-t.
Az F/X továbbra is a legtökösebb nem fizetős kábeles adó, a gyenge pilot után nagyon érdekes első évaddal jelentkező Sons of Anarchy mellett ott van nekik a Kés/alatt, és akkor a Damages-ről vagy a Rescue Me-ről még nem is beszéltünk. A USA Network három húzósorozatára (Burn Notice, Psych, Monk) sem lehetett panasz, és a The Closer is hozta, amit kellett a TNT-n.
A csalódások oszlop elég vaskosra sikerült: az NBC nagy dérrel-dúrral bejelentett "pilotmentes évadot minden tévébe" kampányát már úgy megbánták, mint egyszeri pólóárus a politikai pályát. Az egykori zászlóshajó Hősök harmadik évada eddig még a csalódást keltő másodiknál is butább, az az egy szerencséjük, hogy a csökkenő nézettség 80 százaléka a 18-34-es korosztályból kerül ki. Ugyanit bukott a Lipstick Jungle és a Crusoe is, és sajnos ez a sors várt az ABC két másodévesére is: az Édes, drága titkainkat és a Halottnak a csókot nagyon sajnáltuk. A HBO két lelkizős sorozatot is indított, a Tell Me You Love Me halálunalmasra, az In Treatment érdektelenre sikerült, így adott volt, hogy a kritikusok imádni fogják őket.
Távozóink is voltak, két nagyon fasza rendőrös sorozat búcsúzott: a Drót egy átlag feletti, a Kemény zsaruk pedig egy szenzációs évaddal, aminek az utolsó négy részét nyugodtan lehetne oktatni bármelyik filmes főiskolán. A SciFi úgy döntött, hogy öt évad elég volt a Stargate Atlantis nevű gyermekéből, mi szívesen elnéztük volna a Pegazus galaxis vadorzóit, de mindegy.
Év végi szavazást idén nem zartunk, megtette ezt a Sorozatjunkie helyettünk (itt lehet bővebb információt szerezni a JAWS Awardsról), de személyes kedvenceinket azért felsoroljuk. Ahol több név/sorozat szerepel, ott nem tudtunk dönteni.
- Az év drámai sorozata: Friday Night Lights, Kemény zsaruk, Life, Lost
- Az év vígjátéka: The Big Bang Theory, Chuck, Törtetők
- Az év drámai színésze: Michael Chiklis (Kemény zsaruk)
- Az év vígjátékszínésze: Jim Parsons (TBBT)
- Az év drámai színésznője: Connie Britton (FNL), Katey Sagal (SOA)
- Az év vígjátékszínésznője: Mary Louise Parker (Weeds)
- Az év mellékszereplője (ffi, dráma): Walton Goggins, David Rees Snell (Kemény zsaruk)
- Az év mellékszereplője (ffi, vígjáték): Neil Patrick Harris (HIMYM)
- Az év mellékszereplője (nő, dráma): Elizabeth Mitchell (Lost)
- Az év mellékszereplője (nő, vígjáték): Kaley Cuoco (TBBT)
- Az év újonca: Fringe, Mentalist
- Az év csalódása: Hősök, Szökés (az első 8 epizód az évadból)
RobinGood 2009.01.06. 15:36:48
Gukker 2009.01.06. 15:39:43
nadivereb 2009.01.06. 15:42:55
ügyfélszolgálatos 2009.01.06. 16:05:21
sixx · http://comment.blog.hu 2009.01.06. 16:08:46
nadivereb 2009.01.06. 16:09:55
sixx · http://comment.blog.hu 2009.01.06. 16:12:00
nadivereb 2009.01.06. 16:16:27
npityusk 2009.01.06. 16:18:27
Novi bácsi 2009.01.06. 16:28:19
ügyfélszolgálatos 2009.01.06. 16:32:02
SirBors · http://kisby.blog.hu/ 2009.01.06. 17:36:25
Azt meg ne várjátok már hogy Minden egyes sorozatról külön írjon valamit sixx gondolom nem regényt akartok itt olvasni.
ui:Az utolsó FNL kép érdekelne nagyobb méretben is.:D
amf · http://alphamikefoxtrot.blog.hu 2009.01.06. 17:47:41
Johny B. G. 2009.01.06. 18:11:58
Shield valami zseniális volt, azt valóban tanítani kellene, mint ahogy Chiklis, "Dixie boy" Goggins, D.R. Snell, plusz még szerintem CCH Pounder is óriási volt, de végül is mindenki kitett magáért.
A Life-ot pedig már tavaly is szerettem, de idén valami egész hihetetlen, ahogy epizódról epizódra egyre jobb, nagyon precíz finomságok vannak benne, D. Lewis pedig szintén zseniálisat alakít benne. (különösen a 2x04-ben -ha jól emlékszem- brillírozott, az álbörtönös-kísérletes epizódban.
A Mentalistot pedig amilyen negatív előítélettel kezdtem el nézni, annyira megkedveltem (habár elég nagy baromságok vannak benne) az utóbbi részekre.
-sg- 2009.01.06. 18:13:53
Tila. 2009.01.06. 23:02:52
Nagyon sajnálom, hogy vége lett, nagy űr van bennem emiatt... köszi a válaszodat!
ügyfélszolgálatos 2009.01.07. 01:15:16
sixx · http://comment.blog.hu 2009.01.07. 04:25:09
Tila. 2009.01.07. 11:27:29
A Hannibal Lektűr-attitűd · http://hannibal.blog.hu/ 2009.01.07. 11:57:43
...és a sírós-picsogós?
(azért, mert te ki nem állhgatod, még simán kaszál...:)
Derlon_Webb 2009.01.07. 18:04:19
A Halottnak a csókot sajnálom, elég szórakoztató volt ahhoz, hogy az ember felkészülten várja a stresszes hetet (nálunk hétfönként ment.)