Azért mégiscsak van élet a hülyeségen kívül, mégha egyelőre csak amőba-szinten fellelhető. Már sokszor elmondtuk, hogy az MTV egyik legjobb húzása az volt, hogy elkezdték felpakolni a a műsoraikat a netre, a videótárba. De nem csak a frissen készülteket, hanem a régi, átkosbeli anyagokat is. Ezeknek egy része megjelengetett mondjuk dvd-n, de mostmár sok olyan anyag is fent van a videótárban, amelyek eddig egyszerűen megszerezhetetlenek voltak. Mivel nyár van és egy igazi retróőrültnek erről a régi idők Szünidei matinéja jut eszébe, ezért összeszedtünk néhány régi mesejátékot, bábjátékot, amelyeket utoljára 20 évvel ezelőtt láthattunk. A legközelebbi szünidei matinés posztunkban az ifjúsági filmeket gyűjtjük össze.
Lázár Ervin klasszikusát, a Mikkamakka gyere hazát szerencsére nem kell bemutatni. Dömdödöm tényleg azt állítja, hogy a Kisfejű-Nagyfejű Zordonbordon közeledik. A pomogácsokról nem is beszélve:
Bors néni Dajka Margittal és Verebes "Darth Vader" Istvánnal, aki már ekkor is főleg az orrán keresztül beszélt, de a javára írhatjuk, hogy legalább nem szuszogta szét az előadást:
A hét varázsdobozban Ivánka Csaba üldözte az elveszett madárhangos konzervdobozokat '85-ben, és közben beszóltunk Puccoséknak. Egy egész fogyasztható mesejátékkal van dolgunk:
A Csillagvitéz kiemelkedik a többi közül eszméletlenül jó bábfiguráival, amelyeket Lévai Sándor tervezett (aki a Süsüt is). 1987-ből.
Bajuszverseny Kubik Annával és a megyei Maksa Zoltán-hasonmásverseny győztesével, Straub Dezsővel 1973-ból. Megtanulhatjuk belőle, hogyan lehet tollasozás közben énekelni. Kicsit béna mese volt, ráadásul minden második percben dalra fakadnak benne, aminél debilebb ötlet kevés van:
Csipike az óriástörpe eleve nem volt százas, de aztán még jobban bereccsent és Rettenetes Rézúrral fenyítette be az erdő lakosságát 1984-ben:
Palacsintás király 1. és Palacsintás király 2. (1973), amelyben a király folyamatosan zabál, a szakács kifosztja, a fia viszont megelégeli az egészet, intézkedik és közben persze összejön egy csajjal is:
A Kunkori és a kandúrvarázsló 1980-ból, amelyben egy kismalac szembeszáll a gonosz kandúrral, majdnem elvarázsolják, de a végén megússza. Mármint a malac:
Az ezernevű lány kicsit intellektuális mesejáték 1979-ből koraérett versíró cimboráknak. Zelk Zoltán írta és Peremartoni Krisztina játssza benne a Néma lányt (biztos valami szimbolikus izé, hogy néma), akit a gonosz, Tina Turner hajú démon megnémított:
Csodatopán a fiatal Gáspár Sándorral 1984-ből, természetesen a királylány keze a tét. A mese azért lett két részes, mert a rendező nemigen hallott a vágásról, ennek köszönhető, hogy ritka vontatot és értelmetlen mese született - két részben:
A csillagszemű című mesefilmben egy parasztgyerek száll szembe a velejéig romlott hűbérúrral, egy hihetetlenül idétlen színészt látunk a főszerepben, akinek annyira retró feje van, hogy az már fájdalmas. Viszont cserébe rögtön a film elején levágják egy jobbágy fülét és meg is mutatják a gyerekeknek a véres húscafatot. Talán még Bordán Irén is vetkőzött benne. 1978:
A dicsekvő varga kicsit idegesítő mesejáték abból a fajtából, amiben végig rímekben beszélnek. De azért beraktuk a válogatásba:
moli 2008.08.07. 14:08:21
ebbe mar egyszer belefutott mas (apeh), azota is szivnak vele kemenyen.
Gazuzem 2008.08.07. 15:32:07
Kinek a farka, kinek a farka kunkori.
A csillagszeműt nem is a tévében láttam, hanem amikor az iskolából elvittek a szovjet film hetén moziba, és szovjet film helyett magyar filmet adtak. Csak azt nem értettem, hogy Rózsa Sándor miért nem betyár.
mirko vosátka · http://vosatka.blog.hu 2008.08.07. 16:20:45
mármint a csillagszeműben.
bbandi 2008.08.07. 20:15:45
fullmoon 2008.08.08. 08:46:01
...túl a középkoron....:)
moli 2008.08.08. 10:11:06
bbandi 2008.08.09. 15:05:42
ubuntu alatt "apt-get install vlc"
Itt pedig a Firefox plugin:
addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/446
(Ez utóbbit persze be is kell állítani vlc-hez)
Windows alatt Windows Media Player 11-gyel biztosan ment, lehet, hogy régebbi is elég.
moli 2008.08.11. 10:15:24