A forgatókönyvírók sztrájkja utáni mini-Armaggedon (csonka vagy elmaradt évadok, elbocsátások, 3 milliárd dollárnyi veszteség) hatásait a mai napig érezzük, kevesebb pilot készül és óvatos duhajként viselkednek a networkök a berendelésekkor is. A színészek munkabeszüntetése is valami hasonlót eredményezne, olyan válságba taszítva ezzel az iparágat, amit ép ésszel senki nem kívánhat, ezért örömteli hír, hogy az AMPTP (a stúdiók) az egyik szakszervezettel (AFTRA) már megegyeztek a folytatásról.
A kisebbik szakszervezet tagsága 62.4 százalékos többséggel fogadta el a stúdiók "istenbizonylegutolsó" ajánlatát, azt, ami tulajdonképpen ugyanolyan feltételeket biztosít a színészeknek (legalábbis az AFTRA tagjainak), mint amiket az írók és a rendezők kialkudtak maguknak év elején. A főleg televíziós előadókat és rádióriportereket tömörítő szervezet úgy volt vele, hogy egy sztrájknél még egy kevésbé előnyös szerződés is jobb (bár ezt természetesen nem hangoztatják) és annak ellenére fogadták el az ajánlatot, hogy a SAG, a nagyobbik szakszervezet hallani sem akart róla.
A két csoport egymáshoz való viszonya bonyolult (mi is megpróbáltuk már tisztázni a képet egy posztban), a főleg filmszínészeket és A-listás tévésztárokat tömörítő SAG az egyik legerősebb szervezet Hollywoodban, így velük annyira szórakozni nem lehet. A két banda eredetileg közös álláspontot képviselt, de (főleg) a DVD-részesedések és az új médiumok (webes és mobiltartalmak) után járó százalékok ügyében nem tudtak megegyezni, az AFTRA külön tárgyalásokba kezdett a stúdiókkal, akik persze ennek úgy örültek, mint majom a farkának.
A tegnap aláírt szerződés után most úgy állunk, hogy a SAG egyedül nem lesz képes a sztrájkot elindítani, tehát ez egyelőre pozitív fejlemény, sőt, a stúdiók csütörtökön ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a színészekkel. Az AFTRA és a SAG tagságában összesen 44 000 olyan művész található, akik mindkét szervezetbe fizetnek tagdíjat, de ez a 36 százalék körüli ellenző sem volt elég ahhoz, hogy meghiúsítsa az első szerződés ratifikálását.