Azt ugye nem kell külön mondani, hogy Pártunk ezt a műsort különösen ellenőrizte, például az 1964 októberében Lengyelországból hazaérkező, Hruscsov leváltására reagáló Kádár nyilatkozatának vágását háromtagú bizottság felügyelte és irányította. Természetesen a pártszervezetek előírták, hogy miről és hogyan adjon hírt a műsor, ami nem jelentette azt, hogy a rovatvezetőknek nem lettek volna saját ötleteik. Sőt, az emberektől és az üzemektől is rengeteg kérés érkezett, hiszen meg voltak győződve, hogy egy riporttal mindent el lehet intézni.
Azt is nehéz elképzelni, hogy milyen lehetett, amikor a külföldi hírügynökségek híreit motoros futárral, vagy repülőgéppel szállították a televíziónak. Naprakészségről nem nagyon beszélhetünk, hiszen egy hétbe telt, míg ideértek az anyagok. Egyébként ez volt az oka annak is, hogy '57-58-ban jórészt hazai hírekkel szolgált a Híradó. Ez a probléma egyébként '65-től megoldódott, ugyanis akkortól lehetővé vált az elektronikus úton folytatott híradócsre. Az Intervízió országaival rendszeres volt a cserebere, a nyugati országokkal viszont így is ritkás.
De mit is néztünk akkoriban a Híradóban? Teljesen mást, mint manapság. Az ipari rovatban lelkesen zakatoltak a gépsorok, sorjáztak a szocialista munkaversenyek eredményei, és a melós szupermeneket dicsőítették. A jelenetek jól megrendezettek voltak, a munkás szereplők gondosan válogatottak és frissen vasaltak, jól fésültek, hiszen a forgatást jó pár nappal előre egyeztették a szereplőkkel - biztosra mentek. A mezőgazdasági rovat miről másról szólhatott volna, mint a téeszek és állami gazdaságok vidám életéről és a töretlen fejlődéséről. A Jelentés a földekről című sorozatban rendszeresen beszámoltak a földeken folyó munkákról. Volt kereskedelmi rovat is, ebben olyasmikkel foglalkoztak, mint a bolthálózat bővülése, vagy az önkiszolgáló boltok megjelenése, és bemutatták az újonnan nyíló áruházakat is. És persze ebben a rovatban kapott helyet a szocilaista termékek bújtatott, vagy kevésbé bújtatott reklámja is, bármi legyen is az, étel, ital, bútor, vagy ruha. A boltok polcai roskadoztak a filmeken, miközben a valóságban nem éppen ez volt a helyzet.
A mai posztban az MTV Híradójának, modernizált, de még fekete-fehér logóját pakoltuk a hatvanas évekből, egy Híradó-paródiát, amit 1963 szilveszterén adott elő a Dongó együttes, és hogy Kádár János se maradjon ki, itt egy 1977 szeptember 16-án készült néma felvétel (a kísérő szöveget ugyebár nem rögzítették!), amin a magyar és a csehszlovák kormányfő szerződést ír alá a gabcikovo-nagymarosi vízlépcsőrendszerről. Plusz az Országház Munkácsy termében Kádár János és Gustav Husak közös közleményt ír alá.
Toymao 2007.05.22. 16:34:43
fullmoon 2007.05.22. 17:08:10
De azért egy aprócska vélemény a hiradó paródiához,szerintem akkoriban még ez is bőségesen megfelelt a nézőknek.:)
wwy 2007.05.23. 14:17:17
- duplagondol 2007.05.23. 15:28:47
m. g. 2007.05.23. 23:16:12
Vangelis - L'Enfant
- duplagondol 2007.05.24. 11:45:18