Mit nézhetnénk húsz évvel ezelőtt? Karácsonyi ajándékként a napi ajánló és a retróskodó Mesesajt rovat keverékét nyújtjuk át olvasóinknak. Ezúton is kívánunk, és ezután is reméljük, stb.
Egy régi Rádióújságnak már a szagára és tapintására is annyi emlék indul meg, hogy kisebb közlekedési káoszt idéz elő az agyban. Ebből kívülről csak annyi látszik, hogy az ember órákon keresztül ül dülledt szemekkel egy szürkepapíros újság előtt.
Húsz évvel ezelőtt főleg az egyes csatornát néztük, már csak azért is, mert a kettes 18:48-kor indított, addig meg valaminek mennie kellett karácsonyfa díszítés közben. Tehát '86 december 24-én A négy jóbarát című szovjet filmsorozattal alapozhattak a gyerekek, ez reggel kilenckor történt, a szülők legnagyobb örömére. A film három kutyáról szólt, meg egy macskáról, akik útra kelnek, hogy megkeressék a gazdit. Gondolom, cím alapján senki nem emlékszik a Pszt! című gyerekfilmre, pedig ezt is kétévente megismételték. Sinkovits Imre volt a Télapó, a Krampusz pedig Harsányi Gábor, és készülődtek a karácsonyra, ez ilyen bohóckodás volt gyerekeknek, kiskoromban nagyon tetszett, és talán ebben csendült föl a "pite, pite, almáspite" refrénnel megáldott örökzöld sláger is, de lehet, hogy keverem egy másik gyerekműsorral (9:35).
Viszont, ha Janikovszky Éva nevét halljuk, akkor nem szükséges emlékezetfrissítés, a Felelj szépen, ha kérdeznek! a legtutibb gyerekkönyv, na ennek létezett rajzfilm változata is, gondolom Réber László örökbecsű rajzaival (10:05). Nem hiányozhatott a csehszlovák mesefilm sem a kínálatból, ezúttal A herceg és a csillaglány, szerepelt benne a csehszlovák tévékomédiák és ifjúsági filmek ismert arca, Vladimir Mensík is (ha nem ugrana be, akkor a cseh alkoholista celebekkel foglalkozó honlapon megtekinthetjük). Szinkronrendező: Tomasevics Zorka! Ezt Ünnepi muzsika (11:40), majd Képújság követte, amit tök szomorú műsor volt, mert tudtuk, hogy vége a délelőtti adásnak (12:25). Nem tudom, figyeltük-e reklám eddig nem volt. Kifelejtettem viszont a Tévétornát, mert 8:55-kor ezzel verték ki az ágyból a jónépet.
Szóval a Képúság után, fél egy körül zárult Miki mókatára, és legközelebb pontban 14:17-kor találtuk magunkat a tévé előtt. Keresztül gyűrtük magunkat a Műsorismertetésen, a Híreken, A Közönségszolgálat tájékoztatóján (kurvajó!), és végre megérkeztünk a várva várt NDK bábfilmhez, a Róka úr sok Télapót vár-hoz. Ez is biztos mindenkinek rémlik, mert ha hatszázszor nem ismételték, akkor egyszer sem, de nem baj, mert aranyos bábok voltak benne (14:30). A szegedi körzeti stúdió karácsonyi ajándékát, a Gyertyagyújtást most átugornám, zenés irodalmi összeállítás volt ez az ünnep szépségéről, mi más lett volna. Aztán Száncsengő. Na, ezek voltak a legdurvább műsorok. Jobb, ha idézem a tartalmat: "Weöres Sándor Száncsengőjének sorai messzire röpítették a budapesti Énekes Iskola kórusát, a Mókus utcából egyenesen a téli Balaton partjára, Udvardi Erzsébet badacsonytomaji műtermébe. Ott készült a műsor, téli, karácsonyi dalokkal, József Attila, Babits Mihály, Arany János verseivel, J.S Bach csemballó-feldolgozásával - Kocsis Andrea előadásában." Szerkesztő-műsorvezető természetesen É. Szabó Márta, aki a Cimborát is vezette, vezeti.
A Téli tölgy című szovjet kisfilm nagyon kemény büntetés lehetett. Egy kisfiúról szól, akinek egy tölgy a barátja. Na erről ennyit, és ugorjuk át a Kovács Margit emlékműsort is. A boldog hercegre sem pazarolnék sok szót, ezt is leadták mindig karácsony környékén, hadd ríjjon egy kicsit a néző a kis fecskén, meg a szobor haverján. Ha nem 24-én, akkor 25-én nyomták el, de nem úsztuk meg sosem (16:45).
17:40-kor kezdődött a lényeg. A Kellemes karácsonyt! című ünnepi műsor, Csurgay Judit (tegye fel mindkét kezét, aki emlékszik rá! én egyébként igen) műsorvezetésével. Szerkesztő: Búzáné Fábri Éva. Benkő Gyula, Benkő Péter, Markó Iván, Poór Péter, Záray-Vámosi, a Tahi Tóth testvérek mellett ott látjuk, igen, Szulák Andrea nevét is. Szulák Andi fiatalon roppant jó nő volt, a Fészek Klub bejáratánál van kirakva egy meggyőző régi fotó, meg lehet tekinteni. Aztán Liszt: Missa solennis, esztergomi mise, amit Horváth Ádám rendezett, aki ugye elkövette azt a hibát, hogy a Szomszédokkal és az Életképekkel tette magát hírhedtté, pedig egy jó tévés rendező volt, Hofitól kezdve az operaközvetítéseken keresztül a május elsejei műsorig mindent levezényelt. Majd Hírek és nyolckor az Éjféli színjáték című Obey-színdarab tévéváltozata. Erre természetesen nem emlékezhetünk, mert az ajándékokkal voltunk elfoglalva, a Lego összerakásával, meg a zselés szaloncukor lelopkodásával a fáról. 21:40-kor még föltűnt a képernyőkön Juhász Előd és Czigány György a Karácsonyi capriccio című műsorral vezették le az ünnepi izgalmakat, amiben szintén dalok és versek, Ave Maria, Csendes éj, meg ilyenek szóltak háttérműsorként a felelőtlen csillagszórózástól felgyulladt fenyőfák oltása közben. És ezzel nagyjából be is fejeződött az adás '86 karácsonyán. 22.25-kor Himnusz, aztán szevasztok. És egész nap nem volt reklám.
Bejátszott még persze a kettes csatorna is, de ott nagyon brutálba nyomták. Beethoven VII. szimfónia, Száz híres festmény, Schubert: a moll szonáta, meg egy Lev Tolsztoj-adaptáció.
Van még néhány műsor, amit '86 december 24-én pont nem sütöttek el, de egyébként mindig. Például az unásig ismételt Téli csillag meséje, amiben Vikidál, meg Deák Bill énekelt, aztán King's Singers is mindig helyett kapott, aztán a csehszlovák tévékomédia a másnapos Vladimir Mensíkkel kötelező volt. Sőt, '84-ben Közkívánatra! címke alatt 25-én leadták a Csillagok háborúját is.
Az utolsó 100 komment: