Van az a mottó a Nők Lapjában, amitől mindig idegbajt kaptam, hogy „Tanuljunk meg vágyakozni az után, ami a miénk.” Urbán Pali bácsi a múltból előrekiabálva megtanított vágyakozni az után, ami az enyém. Urbán Pali bácsi az Tükör magazin 1964. június 9-i számában mondta el a frankót, meg hogy mit hozzon az állami, kádárarcú Mikulás bácsi. A Tükör egyébként a múlt rendszer színes magazinja volt, a bulvár korai, bátortalan és ellenőrzött csírája. Volt benne divat, de megtalálható volt benne a comment:comos ajánlók elődje is, MGP műsorajánlói, ahol egy mondatban megmondta a frankót mindenről.
„- Mi néha úgy meghallgatnánk egy kis magyarnótát! – Urbán Pali bácsi, a Malév segédmunkása hat családtaggal, sok szomszéddal, és egy tévékészülékkel rendelkezik. Ítéleteit, kívánságait olyan határozottsággal mondja, mint aki mögött Pestlőrinc felnőtt lakosságának színe-java áll.
Tehát:
Isten őrizz koncert, balett-est, több filmet vetítsenek, bűnügyit, és vígjátékot, (lehet régi vígjátékok felújítása is), a természetfilmsorozat kitűnő, a híradó többnyire érdekes, a Parabola is, viszont a Telesportból kevés a húsz perc. Akkor is folyton beszélnek, ahelyett, hogy képeket mutatnának. Meg hogy a szünetekre nagyon haragszanak. Nemcsak azért, mert az ember ott ül a képernyő előtt, s nem tesz egyebet, mint rámered a szünetet hirdető betűkre, hanem mert felesleges áramfogyasztás. - Mi kisjövedelmű emberek vagyunk, nekünk az a pénz is számít!”
Szóval képzeljük magunk elé a svájcisapkás Pali bácsit, aki az esti paprikáskrumpli belapátolása után letelepedik a tévé elé megtekinteni a Parabolát, a szünetjelet, meg a Futrinka utcát. Mögötte hokedlin a szomszédai kuporognak. Merevítsük ki a képet, és gyorsan vegyük hozzá a következőket. 1960-tól a heti adásnapok száma már ötre emelkedett, de a hétfő és a péntek még nagy, kínzó szünetjel maradt. De legalább 1962 októberétől már hetente kétszer délelőttönként is volt adás. Ekkoriban ment már a Parabola, de nem egészen az volt, aminek mi ismertük. Még nem Árkus József vezette, hanem Varga József bemondó, és ő még csak a külpolitikán humorizált. Azt tudni kell, hogy amikor Urbán Pali bácsi a júniusi Új Tükörben megdicséri a Híradót, akkor a ’64 márciusában megújított műsorról beszél. A megújulás azt jelentette, hogy egyre gyakrabban előfordult, hogy a történés napján adtak hírt valamiről. A Híradót a rejtélyes nevű Matúz Józsefné szerkesztette. Telesport már ’58-tól létezett, de rajzolt főcím ’61-ben készült hozzá, ám ez még nem az a változat, amikor a futó meg úszó emberkéket beszippantja a kamera, az majd csak ’76-ban születik meg. A Telesport főcímeit egyébként ugyanaz a Mata János rajzolta, aki a Kukori és Kotkodát, és később a Tévétorna (Idősebbek is elkezdhetik!) főcímét is. A „bűnügyi filmek” alatt pedig Simon Templart, a Minden lében két kanált, vagy Maigret-t kell érteni.
Egyébként Pali bácsi joggal kelt ki a szünetjel ellen. Mert az előző rendszer legmocskosabb bűne a szünetjel, a „Hiba nem az ön készülékében van”, meg a „Műszaki hiba” volt. Hasal az ember az ágyon, nézi a szünidei matinét, Tau bácsi, Süsü, Utánam srácok, erre egyszer csak bebaszik a Műszaki hiba. De a Szünet is csak a munkásosztály fölösleges stresszelésére volt jó, volt téli tájképes, kutyás, és volt amikor Benkő Dániel, vagy Dévai Nagy Kamilla gitározgatott. Ők voltak a Szünidei matinék fizetett gyilkosai. De semmi rinya! Amit mi átéltünk, az semmi ahhoz képest, hogy a leghosszabb adásszünet egy órás volt 1958-ban. Akkoriban kicsit olyan volt a televízió, mint egy színház, úgyhogy a stúdió átdíszletezését ki kellett várni a Pali bácsiknak és a hokikon üldögélő szomszédságnak.
De megtisztítottuk a közéletet a szünetjeltől, és megkaptuk, amit akartunk, több bűnügyi filmet és vígjátékot, én is, Pali bácsi is és Sztenya is, azaz Bártfai Róbertné, aki ugyanebben a riportban mondja el, hogy „nem baletteket vagy operabemutatókat akar az ember látni, hanem érdekes filmeket, folytatásos történeteket. Ez az, amire papucsban és pongyolában igénye van.” Lehetne néhány szót szólni a pongyoláról, amely ma már egy nem létező ruhadarab. De inkább arra figyeljünk, hogy Bártfai Róbertné pongyolás vágyai, papucsos igényei is mind valóra váltak. A folytatásos történetet ma sorozatnak hívják, és véletlenül sem szakítja meg őket balett. A mai gyerekeket már nem érik olyan traumák, mint a Szünet, és Benkő Dánielt is sikerült száműzni a Szünidei matinéból az esti talkshow-kba, ahol arról faggatják, hogy megőrült-e.
Liv 2006.09.13. 07:07:30
A Tévétorna szerintem Sajdik Ferenc munkája volt.
takeiteasy 2006.09.13. 09:12:09
pox 2006.09.13. 14:03:28
egyébként meg. :)
kiricsizoltan · http://comment.blog.hu/ 2006.09.13. 14:23:37
Toymao 2006.09.13. 14:44:30
2. Matúz Józsefné 1986-ig Aczél Endre főszerkesztőségének kezdetéig volt a Híradó főszerkesztője, szóval jó sokáig.
Malvin 2006.09.13. 14:53:09
szla 2006.09.13. 16:55:47
emdé_old · http://emtv.blog.hu 2006.09.13. 20:50:40
ElChe · http://bigblue.reblog.hu/ 2006.09.14. 20:23:35
Udo Trauschgeritzer 2006.09.15. 00:17:58
Természetesen aljas hazugság és neoliberális provokáció, hiszen tudjuk, hogy 64-ben még Új tükör a dolgozó nép legbizarrabb álmaiban sem surrogtathatta színes-fényes oldalait, hiszen csak a Tükör magazin volt, mintegy kultúrbulvármisszióilag. Az Új tükör 1978-ban váltotta a Tüköröt. Nagyjából. Pluszmínusz 2 év, de 64-ben még holmá'...?
kiricsizoltan · http://comment.blog.hu/ 2006.09.15. 01:14:45