Január 18-án ért véget a hosszú tetszhalálból feltámasztott Játék határok nélkül, az a vetélkedő, ami eredeti formájában európai városokat eresztett egymásnak látványos, nagy díszletes sorversenyekben. Mostani verziójában már országok küzdenek egymás ellen, és nemcsak a kontinensről, hanem az egész világról. Én annak idején sem néztem a műsort, nem tudom miért, hiszen a fénykorban egy egész ország szurkolt a tévé előtt, és most sem követtem nyomon az eseményeket, csak annyit tudtam a híradásokból, hogy a magyar csapat nyerte a tavaly itt leforgatott műsorfolyamot, magamban gratuláltam is egyet, ügyesek.
Aztán leveket hozott a posta, hogy valami nem stimmel. Merthogy
Érdemes lenne 1-2 szót fordítani a Játék Határok nélkül befejezésére, mivel az MTVA egyszerűen elcsalta a játék végét. Ma néztem meg a döntőt, mert vasárnap nem tudtam, és a végén már az utolsó feladat után elkezdtem gyanakodni, hogy itt bizony átverték a magyar nézőket.
Azt el sem tudom képzelni, hogy az állami oppardon, közszolgálati tévé átverje a nézőket, meghamisítson egy híradást, kitakarjon egy neki nem tetsző közszereplőt, közvetve leköcsögözzön egy újságírót, vagy meghamisítson egy nemzetközi vetélkedőt, hiszen nem Észak-Koreában vagyunk, ahol a válogatott vb-meccsei csak addig tartottak a tévében, míg éppen vezettek, vagy nem álltak nagy zakóra, szóval egészséges szkepticizmussal mentem utána a dolognak, hiszen könnyen lehet, hogy az olvasó nézett el valamit, vagy van egy olyan szabály, ami alapján csak jogos a győzelem.
A műsor közvetítéséről a következőket írja a wikipedia:
A műsort francia nyelven vették fel, de a végeredmény, ami a képernyőre kerül, minden országban eltérő volt. Minden országnak megvolt a saját műsorvezetője, kommentátora. A forgatások alatt remek hangulat volt a stúdióban, ezt mi sem bizonyítja, hogy az egyik francia műsorvezető, Joan Faggianelli például minden adásban kipróbálta, tesztelte a játékokat. Oroszországban két és fél órás műsort csináltak a produkcióból, miközben a magyar verzió nagyjából 75 perces volt és nem tartalmazott reklámszünetet.
Namármost ez az első mondat meglehetősen trükkös, mert lehet értelmezni úgy is, hogy a végeredmény az a képernyőre kerülő tartalomra vonatkozik, ami országonként más, erről a magyar és orosz adást összevetve én is megbizonyosodtam, mások a vágások, más kamerák képét mutatják, stb. A másik értelmezés, az a verseny végeredménye ami országonként eltérő, tehát Braziliában a brazilok, nálunk mi, az oroszoknál meg az oroszok nyertek. De hát az utóbbi egy méretes faszság, már elnézést, hiszen ez egy verseny, amiben vannak feladatok, és aki a legtöbb pontot kapja, az a király. Nem igaz?
Nagyon úgy tűnik, hogy nem. A magyar közvetítésben az utolsó előtti feladatban volt egy pont, amit mi megóvhattunk, így a minket megelőző oroszokat kizárták, és az utolsó, falmászásos produkció végeredményétől függetlenül mi nyertünk. A videón 1:08:00 környékén kezdünk el örülni izomból, és mondja ki Gundel Takács Gábor, hogy mi nyertünk, utána jön egy falmászás, amiben az oroszok agyonvágnak mindenkit, de ez, mondja a szpíker nem oszt, nem szoroz, Magyarország az első. 1:12:00 körül meg is kapunk egy nagy díjat, sajnos nem tudok franciául ahhoz, hogy értelmezzem, pontosan miért, de a lényeg: mi nyertünk.
Az orosz tévében ezzel szemben a megóvott feladatról, amiben másodikok lettek volna, azt mondják, hogy a magyarok csaltak, de mindegy, mert van még egy feladat, amiben ha nyernek, a végső győzelmet is bezsebelik - ez a bizonyos falmászás. A videón 1:06:00 körül látható a megóvott feladat, utána a csapatmegbeszélés és szomorkodás, majd a falmászás, és 1:13:10 után a díjátadó, aminek során ugyanazt a díjat kapja meg az orosz csapat, mint mi. A magyar műsorvezetők nem mellesleg ott állnak, és vigyorogva tapsolnak a díjnak.
Szóval itt valami kurvára nem stimmel, mert egy versenyt két ország csapat értelemszerűen nem nyerhet. Megnéztem a verseny hivatalos oldalát, francia wikipedia-oldalát, amiről azt hittem nagy hevületben, hogy az oroszokat hozta ki győztesnek, de kommentben tetszettek szólni, hogy ez csak egy szimpla felsorolás. Namármost ha az lenne, akkor gondolom, valamiféle logika szerint sorolnék fel az indulókat, abc-sorrendben mondjuk, de ha a 2005 óta felsorolt versenyek sorait megnézzük, logika, az nincs benne, és nekem igencsak sorrendnek tűnik, de tessék, kiszedtem egyelőre.
Egy orosz médiát jól ismerő haveromat megkérdeztem, hogy milyen visszhangja volt ennek a műsornak. Szerinte a nézettsége már nem olyan jó, mint korábbban, mert hogy volt ebbeől az ország-ország ellen verzióból több már The Big Race címen, amit az ottani egyes csatorna, az egyik köztévé adott. Ettől függetlenül vödörrel öntik a pénzt a műsorba, a budapesti forgatásra a teljes orosz médiaelitet elrángatták, itt volt a t.A.T.u. egyik énekesnője, aki egymillió forintnyi rubelért énekelt az egyik adásban, az arca pedig az a Dmitrij Nagijev volt, aki az oroszok első számú színésze. Szerinte egy ilyen nyilvánvaló csaláshoz ezek az arcok nem asszisztálnának.
Itthon a sajtó meglehetősen langyosan fogadta a dolgot, a Hirado.hu-n sem találtam egy diadalittas közleményt sem, csak a közmédia Skoff Elza nevű blogja számolt be róla, itt:
De akkor most tulajdonképpen mi is történt? Ha valakinek van információja, ne tartsa magában, de persze mi is megyünk tovább az ügyben, és megkérdezzük az MTVA legendásan segítőkész sajtóosztályát, hogy ők mit gondolnak az esetről.
Az infót a sorozatjunkie-s Winnie-től kaptuk, köszönet érte.
Az utolsó 100 komment: