Ha valahol átadnak egy létesítményt, bármilyet, legyen az gyár, fonó vagy stadion, annak avatóünnepség kell. Szeretett igazgatónk, miazmás, ahogy azt az Egészséges erotikában mondta Rajhona Ádám, de hogy ezt miért kell a tévében közvetíteni, azt egészen pontosan nem tudom. Gondolom, hagyományteremtő húzásról van szó, hiszen május 1-jén a debreceni létesítményt is átadják, majálissal, Lou Bega-koncerttel körítve, csak aztán ott nehogy májusfának öltözött gyerekek futballozzanak a gyöpön. (Nyugi, a Tankcsapda nem esett ki a debreceni pikszisből, csak éppen külföldön turnéznak a nagy esemény idején.)
Azt nem most fogjuk megvitatni, hogy mi értelme van egy 1800 fős faluban négyezres stadiont építeni, és milyen szomorú látvány lesz majd hétvégénként, amikor 200 ember lézeng benne, és kiabálja, hogy hajrá Felcsút, mert ez legyen az üzemeltető baja (meg a mienk, mert a mi pénzüket is költik rá, de ezt most tényleg hagyjuk). Egy apróság: a debreceni stadion üzemeltetésére hiába írtak ki pályázatot, a végén a város és a debreceni egyetem közös cége fog gondoskodni róla.
De a felcsúti stadionban, oppardon Pancho Arénában rendezett ünnepséget a tévé is közvetítette, hát akkor beszéljünk róla. És nemcsak a Sport1, hanem a Duna World is, mert miért ne, ha a kertje végébe’ Makovecz Imrével stadiont terveztető miniszterelnök úgy akarta volna, az avatóünnepséget a köztévé is egyenesben adja, egy telefonba került volna. A rendkívül kínos, a tévé előtt ülve észak-koreai és korai szovjet tömegrendezvények hangulatát felidéző közvetítés pont olyan volt, amilyenre számítottunk. Faragó Richárd mellé beültették azt a Szőlösi Györgyöt, aki a Puskás Akadémia sajtófőnöke, és aki az egyórás műsort olyan mély nyelvcsapásokkal vezényelte le, amilyet megrendeltek tőle. Csak egy példa: amikor a FIFA alelnöke mondta a beszédét, és Faragó összefoglalta, kiket üdvözölt, Szőlösi villámgyorsan hozzátette, hogy “és a miniszterelnök urat is”. Nehogy a végén a szőnyeg szélére állítsák.
A Pancho Aréna átadójának csúcsteljesítménye Schmitt Pál nevéhez fűződik, akit Reviczky Gábor "volt köztársasági elnökként, volt olimpiai bajnokként, volt NOB-elnökként" konferált fel, csak valahogy a volt doktor nem hangzott el. Schmitt láthatóan együtt él a felcsúti katlanban uralkodó észak-koreai hangulattal, öt percen keresztül sorolta a prominens vendégek neveit Csányi Sándortól Mága Zoltánig, Orbán Viktort pedig szimplán Elnök Úrként emlegette, a tisztességes polgári nevének említése ugyanis már nem is szükséges manapság.
A csúcsot azonban akkor érte el, amikor a Pancho Aréna avatását, a Puskás Suzuki Kupa döntőjét és a húsvétot egész egyszerűen összemosta. Az új futballstadion átadása egyenlő Jézus újjászületésével, hiszen ezen a napon nem csak ő támadt fel, de a magyar labdarúgás is ebben a makoveczi ékszerdobozban. Egészen hátborzongató volt nézni Schmitt üveges, tucatnyi katolikus zsebdimenzióval arrébb figyelő tekintetét, ahogy az Elnök Úrnak megfelelve próbálja magával is elhitetni, hogy a keresztény egyház egyik legfontosabb ünnepe igenis olyan fontos, mint közpénzből milliárdos stadiont építeni az Elnök Úr kertjébe. (Sajó D)
A megnyitóban voltak gyerekek, meg futballozó bábok, rém hamisan éneklő Vastag Csaba, a Queen egyik legnagyobb slágerét megpocsékoló Tabáni István, és sok-sok beszéd, amiben benyaltak mindenkinek, akinek kellett. A műsor legnagyobb része persze Puskás-révületben telt, akinek nagyjából annyi köze volt Felcsúthoz, mint nekem, de hát ez egy ilyen világ, lehet einstandolni bárkit, ha lehet,a DVSC-nek a Liverpool legendás edzőjét, Bill Shanklyt javasolnám, ha meglépik, ismét vennék bérletet, esküszöm. A kamera megállás nélkül pásztázta a nézőteret, és megmutatta az összes potentátot, aki a megnyitón részt vett - és persze magát Orbán Viktort is, aki viszont arra is képtelen volt, hogy Puskás Ferenc és Makovecz Imre özvegyei közé beüljön, inkább a magyar futball alól az egyik sámlit kirúgó Lothar Matthäus mellett üldögélt.
Fotók: Barakonyi Szabolcs
Az utolsó 100 komment: