Vártunk pár napot, adtunk esélyt a köztévének, hogy oldja meg az olimpiai közvetítések alatt állandóan felbukkanó problémákat, hogy legyenek túl a pillanatnyi fennakadásokon meg előre nem bekalkulálható technikai zavarokon, de kénytelenek voltunk rájönni, hogy feleslegesen. Az esetleges kép- és hangkimaradás ugyanis a legkevesebb baj az MTVA sportközvetítésével, sőt, igazság szerint én örülnék is annak, ha lennének ilyenek, mert az azt jelentené, hogy van közvetítés.
De nincs. Legalábbis nem elég.
Az, hogy miért nincs, egyrészt a pénzéhes(?) NOB hibája, másrészt az MTVA-é. Közvetve a Médiatörvény is tehet róla, nagyon messze menve meg a köztévével szerződést aláírók is. Na jó, ők nem.
A NOB hírhedten pénzéhes szervezet, ezt eddig is tudtuk, az olimpiai eszméhez annyi közük van, mint nekem a harangöntéshez (maradjunk annyiban, hogy nem az én termékeimet filmezte le Kálomista egy talicskányi pénzért). Az internetes fórumokon háborgó kommentelők bejegyzései között találtam olyat, ami a sportszerűséget kéri számon a NOB-on, és azt kérdezi, hogy nem csorbul-e az eszme, a játékok lényege azzal, hogy lakótelep méretű gereblyével húzzák be a NOB-pénztárba a milliókat. Hova csorbulna? Az az esemény, amit most olimpiának nevezünk, az nem több, mint egy össznépi világbajnokság, egy olyan monstre esemény, amin amatőr sportoló már csak mutatóban van (a jamaikai bobcsapat tagjaira gondolok, de lehet, hogy már ők sem azok), és soha nem fordulhat elő, hogy egy norvég kamionsofőr három gyorskorcsolya-versenyt is megnyerjen, aztán intsen egyet és visszaüljön a Volvóba, mert Bergenben sokan várják a szárított heringeket.
A közvetítési jogok iszonyú drágák, mégpedig azért, mert azt a vízfejet, ami a NOB, valamiből el és fenn kell tartani. A bevételeik között márpedig a jogdíjakból befolyó összegek mellett csak a szponzorpénzek és a közvetítési díjak sorakoznak. Az idei olimpia közvetítési jogaiért például az amerikai NBC televíziós társaság 775 millió dollárt fizetett. Az most éppen 176 577 808 156 forint. Ez egyébként a teljes közvetítési díj (1,26 milliárd dollár) 64 százaléka, azaz az amerikai jogok teszik ki a bevétel több mint a felét. Ehhez képest az a 420 000 euró (572 166 dollár), amiért mi kaptuk meg a jogokat, elég aprópénznek tűnik. A röhej az, hogy a sok nagyságrenddel több pénzt fizető NBC nem kap szebb képet, jobb minőséget vagy több lehetőséget, pontosan ugyanazokat az internetes streamelési, VOD-tartalmi és lineáris tévéközvetítési jogokat veszi meg, mint az MTVA.
A köztévé az alábbi közleményben örült annak, hogy csak ők közvetítenek Magyarország területén:
A Szocsiban rendezett XXII. téli olimpia jogdíja 420.000 euró (129.4 millió forint), amely hét százalékkal alacsonyabb, mint a vancouveri 2010-es olimpia jogdíja. A jogdíj azonban ennél sokkal értékesebb, hiszen a médiajogokat a 2014-es játékokon az Eurosport nem gyakorolhatja (ellenben a vancouveri ötkarikás játékoknál), tehát az MTVA közvetítése Magyarországon első alkalommal teljesen kizárólagos. Más, tematikus sportcsatorna sem közvetít a téli olimpia versenyiről. (Hasonló kizárólagossággal közvetíti az MTVA a riói nyári olimpiai játékokat is.) Az MTVA a médiajogok teljes palettáját megvásárolta : M1, M2, Duna (kódolt csatornák), internetes jogok (geoblokkolt), médiatár (VOD jogok), rádiójogok.
Ez nagyszerű, gondoltuk, mert nem elég, hogy olcsóbb (NOB-rezsidémon?), de a fülünkön is a téli sportok jöhetnek, mert három adón, interneten egyszerre lehet adni mindent, pöpecül be lehet osztani, hogy melyik versenyszám hol menjen, nem maradunk le egy magyar indulóról sem, vagy pont a magyarok miatt egy világsztárról, lesz idő kis színesre, kalocsai ribancrendszámos formaruha-elemzésre, a köztársasági elnök látogatására, hokikapus-felszerelés tesztelgetésre, mittudomén. Hiszen három tévécsatorna áll rendelkezésre, február 7-23 között csak meg lehet oldani, hogy mindent lássunk. Hiszen a szerződésben, ha jól értelmezzük azt, amit az MTVA nyilatkozott, csak közvetítési minimumot kötött ki a NOB, legalább 100 órát kellett vállalni és csókolom, ezt fél lábon is lehet teljesíteni a hokitornával.
Az MTVA viszont csak 150 órát közvetít, ebből nem tudni, mennyit adnak élőben, és azt sem, miért hagyják kint az élő feliratot a csúsztatott élő adások (Szocsiban még küzdenek az elemekkel a szakállas norvég sífutók, nálunk a rajt kezdődik), a felvételről mutatott események és a politikusi pofavizitek alatt. Fogalmunk sincs, hogy ha már ennyire limitált a műsoridő, miért nem az éppen zajló események befutójával foglalkoznak a konzervanyagok helyett? A válasz az, hogy a köztévének van mindenféle szerződéses és törvényben lefektetett kötelezettsége, ezért nem láthatjuk napi 24 órában az olimpiát, pedig három csatornájuk is van ugye, és akkor még az élő streamről nem is beszéltünk.
Nem igaz, hogy nem lehetett volna erre az időszakra valamiféle felmentést kérni az NMHH-tól, ami ugyanannak az anyának a kölyke, mint az MTVA, bő két hetet kibírt volna minden kisebbség a nekik szóló műsorszám nélkül, és az MTVA archívum sem hiszem hogy nagyon pattogott volna, ha nem az Özvegy és leánya című 1983-as sorozat megy fél 9-től a Dunán, hanem egy jégkorongmeccs. A német köztévék, azaz a ZDF és a ARD flottul megoldotta, szinte egész nap az olimpiával foglalkoznak, és ha valamit nem tudnak éppen adni, akkor ott az élő internetes stream, ott mennek az események folyamatosan. Hogy az MTVA miért csak az éppen a tévében látható eseményt tolja a neten, ráadásul ugye geobanosan, azaz csak a magyar nézőknek, az a kész elmebaj - a köztévé szabadon fogható csatorna, ha a tévé ad valami, miért nézném neten? Miért nem lehet ott, akár kommentár nélkül tolni a Szocsiból kapott jelet megszakítás nélkül?
Ezt az egészet a tervezés fázisában tolták el. Akkor, amikor elkezdtek sakkozni a műsortervvel. Simán megoldható lett volna, hogy az m2-n vagy a Dunán egész nap olimpia menjen, a kiemelt események pedig átkerültek volna az m1-re. Így nem kellene a Ridikült nézni 17:40-től ökölbe szorított kézzel egy jégkorongmecss helyett, esetleg a Tesz-vesz várost, vagy a Capri - az álmok szigete című sorozatot. Hangsúlyozom: két hétről van szó. Ennyit mindenki kibírt volna. Valamiért azonban a közmédiánál úgy gondolták, hogy 150 óra legyen elég, akinek meg ez nem tetszik, az ne nézze. Vagy vadásszon magának illegális internetes forrást, és nézze ott a sportolókat. Kösz, én megfogadtam.
Az utolsó 100 komment: